İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Avrupa
 3. İtalya Gezi Rehberi

İtalya Gezi Rehberi

italya-gezi-rehberi

Yurt dışı gezisi düşünüyorsanız sizin için en doğru adres İtalya olacaktır. Tıpkı Türkiye gibi bir Akdeniz ülkesi olan İtalya; doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih kokan sokaklarıyla da taraflı tarafsız herkesi kendisine hayran bıraktırıyor. İtalya’da sanat ve yaşamın uyumunun en üst safhada olduğunu söylemek gerekir. Estetik bir ülke olmasının yanı sıra dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz sokak ve mekanları, moda konusunda öncü bir ülke olması, herkesi kendine hayran bıraktıran yerel tatları, Akdeniz ruhunu köşe başında bile size hissettiren ruhu ile bu ülkeyi görmek ve gezmek; hayatınızda vereceğiniz en doğru karar olacaktır. Bunun yanı sıra, İtalyanların hayattan keyif alan, eğlenceli tavırlarına hayran kalacaksınız.

İtalya; Avrupa’nın güneyinde bulunan bir Akdeniz ülkesi olmasıyla dikkat çekiyor. Fransa, Avusturya, İsviçre ve Slovenya gibi ülkelerle komşu olması da farklı bir avantaj olarak biliniyor. Bu sayede, İtalya’ya geldiğiniz takdirde bahsettiğimiz bu ülkeleri de kolay bir şekilde gezebilirsiniz. Bunun yanı sıra, İtalya; dünyadaki birçok ülkenin toplamından daha çok sanat eserine sahip bir ülke! Sokaklarında felsefeye, modaya ve sanat tarihine dair birçok detaya rastlayabilirsiniz. Sokaklarını gezerken karşınıza çıkacak olan kahve kokusuna hayır demeniz ise mümkün değil!

İtalya gezilecek yerler konusuna başlamadan önce İtalya’nın 20 bölgeden oluştuğunu söylemeliyiz. 18’i karada ikisi ise denizde bulunan Sicilya ve Sardunya olarak biliniyor. Bu bölgelerin her birisi İtalya’ya ait olsa da her birinin farklı kültürü, gelenekleri ve ağız tatları bulunuyor. Yazımıza başlamadan önce İtalya’ya geldiyseniz kesin olarak ziyaret etmeniz gereken şehirlerin Venedik, Roma, Napoli, Floransa ve Amalfi kıyıları olduğunu söylemeliyiz. Gelin hep birlikte bu şehirlerdeki gezilip görülmesi gereken yerlerden bahsedelim!

Roma Gezilecek Yerler

Roma; herkesin bildiği gibi Modern İtalya’nın başkentidir. Şehrin her bir köşesinde insanların hayran kalacağı tarihi detaylar bulunmaktadır. Kökeni Antik döneme dayanan Roma’nın yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden birisi olduğunu söylemeliyiz. Antik anıtların yanı sıra Orta Çağ kiliseleri, müzeler, Rönesans sarayları, birbirinden güzel çeşmeler ve daha birçok detaya kesinlikle hayran kalacaksınız. Roma; gerçekten de çok canlı ve enerjik bir şehir! Bu yüzden, buraya geldiğiniz takdirde günün 24 saatini dolu dolu geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

 • Kolezyum: Antik Roma bölgesinin ilk durağı olan ve aynı zamanda Roma denilince akla ilk gelen yerler arasında bulunan Kolezyum’u muhakkak görmelisiniz. Colosseo Meydanı’ndaki Kolezyum’u görmeden Roma gezinize başlamamalısınız. Burası bir açık hava tiyatrosu olmakla beraber geçmiş yıllarda gladyatörlerin savaştırıldığı bir yer olmasıyla da dikkat çekiyor.
 • Arco di Costantino: Hristiyan İmparator Konstantin’in bu zaferini kutlamak adına inşa edilen bir yerdir. Üç kapısı bulunan bu zafer kemerine görür görmez hayran kalacaksınız.
 • Roma Forumu, Antik Roma: Kolezyum’un hemen yakınında bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminin yaşayışı hakkında fikir sunmaktadır. Roma Forumu’nda muhakkak görülmesi gereken yerler arasında Satürn Tapınağı’nın yanı sıra Vesta Tapınağı, Roma ve Venüs Tapınağı, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, Hostilia Mahkemesi bulunmaktadır.
 • Palatino Tepesi, Antik Roma: Konumu çok güzel olmakla beraber Roma mitolojisinde büyük bir öneme sahiptir. Forum’un kırk metre üzerinde bulunmaktadır.
 • Venezia Meydanı: Venedik Meydanı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda, dış görünüş olarak Roma’nın en güzel meydanları arasında bulunmaktadır. Bilhassa geceleri ışıklandırmalar eşliğinde ortaya çok güzel görüntüler çıkmaktadır. Buraya özellikle gece turlarıyla birçok turist gelmektedir. Roma’nın en merkezi alanı olmasından dolayı çevresinde alışveriş merkezlerinden tutun da restoranlara kadar birçok önemli mekan bulunmaktadır.
 • Navona Meydanı: Roma’nın en güzel, canlı ve enerjik meydanları arasında bulunmaktadır. Yedi gün 24 saat hiç sıkılmadan yaşamak isteyenler için panayır özelliğiyle dikkat çekmektedir. Roma’nın kalbi olarak gösterilmektedir. Barok tarzının bir başyapıtı olduğunu ifade etmek gerekir.
 • Campo Dei Fiori Meydanı: Navona meydanının birkaç sokak güneyinde bulunmaktadır. Günün 24 saati boyunca canlı ve enerjik bir meydandır. Roma’nın en güzel sokak pazarı burada kurulmaktadır. Birçok gıda ürününün tezgahı bu meydanda yer almaktadır.
 • Sant Angelo Kalesi: Roma’nın en önemli tarihi yapılarının başında gelmektedir. Melekler ve Şeytanlar filmi burada çekilmiştir. 58 odadan oluşan ve zamanında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın sürgün geçirdiği yılların birçoğu bu kalede geçmiştir.

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik; dünya üzerinde bulunan eşsiz şehirlerin başında gelmektedir. Bu şehre gittiğiniz takdirde şehrin masalsı atmosferine aşık olacaksınız. Güzel ve benzersiz bir başyapıt olmasıyla sizi derinden etkileyecektir. İtalya’ya gelen herkesin gitmek istediği bu şehirde sokaklar yerine kanallar bulunmaktadır. Bu yüzden, burada Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi bitmek bilmeyen bir trafik yoktur. Rönesans, Barok ve Bizans mimarisinin etkisini gösterdiği bu şehirde bulacağınız tek şey huzur olacak!

 • San Marco Meydanı: Burası; hiç şüphesiz, dünyanın en güzel meydanları arasında bulunmaktadır. Napolyon tarafından en güzel şenlik alanı olarak nitelendirilen bu meydana dönüp baktığınız her dakika buraya geldiğiniz için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz. San Marco Bazilikası; Venedik’in en önemli mimari ve dini sembolleri arasında bulunmaktadır. Bazilikanın dış mimarisinde bulunan altın varaklı süslemelerin yanı sıra iç mimarisinin de hayranlık uyandıran özelliklere sahip olduğunu ifade etmek gerekir.
 • Dükler Sarayı: Gotik tarza yapılmış bir saray olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Venedik gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunmaktadır. Eşsiz bir iç tasarımı vardır. Bilhassa rehberli turlar ile gezilmesi sayesinde sarayın girilmesi mümkün olmayan yerlerine girmek mümkün olmaktadır. Venedik’in eski yönetim merkezi olmasının yanı sıra dokuzuncu yüzyıldan günümüze kadar gelmiş olmasından dolayı tarihsel açıdan ayrı bir önem vaat etmektedir.
 • Grand Canal: Kanallar şehri olarak bilinen Venedik’in en popüler ve büyük kanalı olarak bilinmektedir. Kanalın her iki yakasında 14. ve 18.yy arasında yapılmış gösterişli mimari yapılar yer almaktadır. Ancak, bu yapılar, geçmişin aksine günümüzde müze veya tarihi eser olarak kullanılırlar.
 • Rialto Köprüsü: Büyük Kanal’ı ikiye bölmesinden dolayı Venedik’in en önemli ve sembol yapıları arasında yer almaktadır. Venedik’e geldiyseniz bu köprü üzerinden bu şehrin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Venedikli vatandaşların sebze, taze meyve, balık ve peynirlerini buradan aldıklarını eklemek gerekir.
 • Accademia Gallery: Rönesans dönemine ait en önemli eserlerin sergilendiği bir müzedir. Venedik sanatının en güzel halini burada gözlemlemek mümkündür. 14 ve 18. yy’a ait koleksiyonlar burada sergilenmektedir. Dünyaca ünlü ressamların dikkat çekici eserlerini bu müzede bulabilirsiniz.
 • Santa Maria Della Salute Kilisesi: 17. yüzyıldaki veba salgınından korunmak adına inşa edilmiş bir yapıdır. Oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir. Bilhassa kubbesiyle beğeni toplamaktadır. İtalya’nın en sanatsal kiliselerinin başında gelmektedir.
 • Palazzo Grassi: Burada hem sürekli hem de dönemsel sergileri ziyaret etmek mümkündür. 18. yüzyılda Grassi ailesi için inşa edilmiştir. Günümüzde ise bir moda okulu olarak hizmet vermektedir. Eşsiz bir mermer iç tasarımı bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, Lido Adası, Burano Adası, Murano Adası gibi birbirinden güzel yerlerin de muhakkak görülmesi tavsiye edilmektedir.

Floransa Gezilecek Yerler

İtalyan Rönesans’ının başkenti olarak bilinmektedir. Bu şehirde, kültür, sanat ve mimari bakımından harika detaylar bulabilirsiniz. Bu yüzden, İtalya’nın en önemli turizm merkezleri arasında bulunmaktadır. Avrupa’nın önde gelen şehirleri arasında bulunan Floransa; geçmişte ekonomik ve siyasi açıdan önem vaat etse de günümüzde turizm seçenekleri ile beğeni toplamaktadır. Şehirde insanın aklını başından alabilecek kadar güzel tarihi yapılar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, şehrin dar sokaklarına, tarihi merdivenlerine, zarif meydanlarına ve köprülerine hayran olmamak elde değildir.

 • Duomo Meydanı: Floransa’nın kalbi bu meydanda atmaktadır. Bilhassa Katedral Meydanı; şehirdeki birçok önemli yapının sıralandığı, yerel halkın buluşma noktası olarak belirlediği ve turistlerin gezmek için muhakkak tercih ettiği bir yer olarak dikkat çekmektedir. İtalya’nın belki de en büyük sanat eserlerinin burada toplandığını söylemek gerekir. Vaftizhane, çan kulesi, müze ve katedrali gezerken İtalyan Rönesans’ına damgasını vurmuş sanatçıların eserlerine yakından tanıklık etmek söz konusu olacaktır.
 • Floransa Katedrali: Duomo Meydanı’nda bulunmaktadır. Katedralin eşsiz şehir manzarasına sahip 414 basamaktan meydana gelen Giotto Çan Kulesi; muhakkak görülmesi gereken yerler arasındadır.
 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi: Her açıdan birbirini tamamlayan bir çalışma olarak dikkat çekmektedir. Ghiberti tarafından yapılan ve Cennetin Kapıları ismini taşıyan bronz çalışma büyük beğeni toplamaktadır.
 • Uffizi Sarayı ve Galerisi: Dünyanın en prestijli ve saygın sanat galerileri arasında bulunmaktadır. Medici ailesinin sanat koleksiyonu burada sergilenmektedir. Aynı zamanda, rönesans dönemine ait birçok ünlü resim ve heykelin sergilendiği bu galeride onlarca değerli koleksiyon bulunmaktadır.
 • Vecchio Köprüsü: Floransa; tıpkı diğer İtalyan şehirleri gibi İkinci Dünya Savaşı sırasında birçok kez bombalanmıştır. Vecchio Köprüsü ise şehirdeki bombalamaların ardında sağlam bir şekilde ayakta kalmış tek yer oluşuyla dikkat çekmektedir. Burada aynı zamanda birçok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.
 • Akademi Galerisi: Michelangelo’nun dünyaca ünlü David Heykeli’nin yer aldığı Akademi Galerisi; bu ünlü eserin bizzat görülebileceği bir yer olmasından dolayı önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Michelangelo’nun tamamlanmamış başka eserleri de burada bulunmaktadır.
 • Vecchio Sarayı: Floransa’nın merkezinde bulunan bu saray; mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Sarayın zengin odalarının yanı sıra geniş koridorları, eşsiz sanatı ve tarihi dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, burada bulunan ücretsiz turlar sayesinde söz konusu güce yakından tanıklık etmek mümkün olmaktadır.
 • Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri: Palazzo Pitti; birçok insanın 24 saatini çok güzel bir şekilde geçirebileceği harika bir kompleks olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. İhtişamlı bir sanat galerisinin yanı sıra Medici Sarayı, müzeleri, tarihi kraliyet daireleri ve prömiyer bahçeleri burada bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Santa Croce Bazilikası başta olmak üzere Medici Şapeli, San Lorenzo, Santa Maria Novella, Signoria Meydanı ve Loggia dei Lanzi ve Michalengelo Square gibi yerlerin de muhakkak görülmesi gerekmektedir.

Floransa; gezilip görülmesi yerler dışında mutfağıyla da dikkat çekmektedir. Envai çeşit makarnaları, pizzaları, kızarmış ekmeklerin üzerine sürülen ciğer patesi ile oldukça meşhur bir şehirdir. Buna ek olarak, peynir çeşitleri, dondurma alternatifleri, cantuccini adı verilen bademli gevreği ve sayısız et yemeği ile bu şehirde hem gezmek hem de karnınızı doyurmak çok büyük bir keyif olacaktır.

Napoli Gezilecek Yerler

Birçok kişinin hakkında bazı önyargılara sahip olduğu Napoli; aslında mutlaka gezilmesi gereken şehirlerin başında geliyor. UNESCO Dünya Mirası statüsünde bulunan tarihi sokakları, meydanları, kiliseleri, kaleleri ve birbirinden etkileyici mekanları sayesinde Napoli’nin harika bir yer olduğunu ifade etmek gerekir. Aynı zamanda, dünya çapında popüler olan gezi rotaları arasında bulunan Positano ve Amalfi’ye yakın olmasına ek olarak eşsiz güzellikteki kiliseleri, birbirinden kaliteli meydanları, sokakları ve atmosferine taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı yer altı şehriyle Napoli; gerçekten kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

 • Centro Storico: Napoli’ye gelmeyi düşünenlerin uğraması gereken ilk mekan olmasıyla dikkat çekmektedir. Buranın eski meydanlarına, dar sokaklarına, kiliselerine ve tarihi yerlerine kesinlikle hayran kalacaksınız. Aynı zamanda, Centro Storico’da bulunan birbirinden güzel dükkanlardan alışveriş yapmak çok büyük bir ayrıcalıktır.
 • Santa Chiara Kilisesi: Fresklerinin yanı sıra her biri sanat eseri kadar güzel olan kemerleri ile Santa Chiara Kilisesi’nin arkeoloji müzesini andırdığını ifade etmek gerekir. Burada, Antik Yunan ve Roma dönemine ait eserler sergilenmektedir.
 • San Gregorio Armeno Caddesi: Bu caddede İsa’nın doğumunu simgeleyen oyma ve tablolar görülmektedir. Aynı zamanda, mesleğini sanata dönüştüren dükkanların önemli bir kısmı bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Sonuç olarak, Napoli’nin mutlaka görülesi yerlerinin başında gelmektedir.
 • Napoli Sotterranea: Napoli tarihi ve doğal yapısı bakımından çok dikkat çeken bir şehirdir. Şehirde neredeyse Napoli ile yaşıt olan yer altı mağaraları bulunmaktadır. Bu noktada, Napoli Sotterranea; Kapadokya’daki yer altı mağaralarına çok fazla benzemektedir. Burası, aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı sırasında yerel halkın bombalardan korunmak adına sığındıkları bir yer olmuştur.
 • Napoli Arkeoloji Müzesi: Yalnızca Napoli’nin değil İtalya’nın en iyi müzeleri arasında bulunmaktadır. 18. yüzyılda yaptırılmıştır. Dünyanın en iyi Yunan ve Roma antikaları burada yer almaktadır. Aynı zamanda, birbirinden değerli mozaik ve heykeller, değerli taşlar, cam ve gümüş sanat eserleri burada sergilenmektedir. Burada bulunan İsis Tapınağı; muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
 • Bourbon Tüneli: Yer altı şehirleriyle ünlü Napoli’de Bourbon Tüneli; söz konusu yer altı rotalarının en dikkat çekici olanlarının başında gelmektedir. Bu tünelin insanları en başta ürküten ancak sonrasında büyüleyen bir atmosferi bulunmaktadır. Tünelin etrafındaki dehlizlerde eski otomobiller ve motosikletler park edilmiş haldedir. Tüneli gezmek isteyenler için üç farklı tur seçeneği bulunmaktadır. Turların hepsi son derece güvenilir ortamlarda hazırlanmıştır. Bu noktada, bir turist olarak Napoli’ye geldiyseniz korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.
 • Katedral Duomo: Napoli’nin en çok değer verilen arazilerinin başında gelen San Gennaro’ya ithafen 13. yüzyılda yapılmış bir kilisedir. Yalnızca Napoli için değil tüm İtalya için oldukça önemli bir inanç merkezidir.

Tüm bunlara ek olarak, Orto Botanico başta olmak üzere Capodimonte Müzesi, Archaeological Park of Baia; yine mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Torino Gezilecek Yerler

İtalya’ya gittiyseniz muhakkak görmeniz gereken yerler arasında Torino da bulunmaktadır. Şehrin içerisinden Po nehri geçmektedir. Şehrin hem tarihi, hem doğal hem de kültürel özellikleri dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, çok önemli bir sanayi şehridir. İtalyan otomotiv sektörünün kalbi durumundadır. Bunun yanı sıra, 2006 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Torino; İtalya’da bulunmasına rağmen klasik Akdeniz iklim özelliklerinden farklı nitelikler taşımaktadır. Kışlar daha soğuk ve kuru geçmektedir. Sonuç olarak, Torino’da turistlerin ilgisini çekecek çok farklı özellikler bulunmaktadır.

 • Sinema Müzesi: Şehir için çok önemli bir yapıdır. Hatta, Torino’nun Eyfel Kulesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, Avrupa’nın en önemli sinema müzelerinin başında gelmektedir. Buraya gelmeyi tercih ettiyseniz kuleye çıkarak manzarayı izleyebilirsiniz. Sinema tarihine ait çeşitli objelerin de müze içerisinde turistlerin beğenisine sunulduğunu söylemek gerekir.
 • Torino Kraliyet Sarayı: Herkesi büyüleyen bir mimari tasarımı bulunmaktadır. Kraliyet mensuplarının kalması için inşa edilmiş olan bu bina; aynı zamanda şehir merkezinde ve çok kolay bir şekilde ulaşılabilir vaziyettedir.
 • Torino Otomobil Müzesi: Bu müzenin koleksiyonunda 200’den fazla otomobil bulunmaktadır. Birçok ülkeye ait farklı otomobiller bu müzede sergilenmektedir. Aynı zamanda, sergi alanının genişliğiyle dünya standartlarındadır. Gerçek bir otomobil tutkunu iseniz bu müzeye gelerek geçmişten bugüne kadar uzanan farklı dönemlere ait farklı otomobilleri görme şansına sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak, otomotiv sektörüne ait farklı detaylar da bulunmaktadır.
 • Mısır Müzesi: Mısır arkeolojisi ve antropolojisi üzerine çok detaylı bir koleksiyona sahiptir. Bu noktada, Mısır sanatı ve tarihi üzerine merakı olanlar bu müzeyi kesinlikle gezmelidir. Müzede otuz bin civarında obje bulunmaktadır. Mısır Müzesi’nin aynı zamanda dev bir kütüphanesi vardır.
 • Palazzo Carignano: Şehrin merkezinde bulunmaktadır. Barok mimari tarza sahip olmasından ötürü dikkat çekmektedir. Geniş bir bahçesi bulunmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Burası geçmişte Carignano prenslerinin kişisel mesken alanı olmuştur.
 • Rivoli Kalesi: Oldukça ihtişamlı bir havası bulunmaktadır. Burası, kaleden ziyade korunaklı bir evi andırmaktadır. Kendine has bir mimarisi vardır.

Tüm bunlara ek olarak, Parco del Valentino ve Palazzo Madama gibi yerlerin de muhakkak görülmesi gerekir.

Palermo Gezilecek Yerler

Palermo; İtalya’nın en güneyinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, Sicilya Bölgesi’nin başkentidir. Tarihi güzellikleri ve doğal yapısıyla bu şehrin harika özellikler taşıdığını söyleyebiliriz. Palermo’nun zengin bir tarihi olduğu kadar farklı bir kültürel yapısı ve mimarisi bulunmaktadır.

 • Monreal Katedrali: Sahip olduğu mozaikler sayesinde dikkat çekmektedir. İçerisindeki 6 bin 500 metrekarelik alanda cam mozaikler bulunmaktadır. Yalnızca mozaiklerden dolayı burası yıl içerisinde binlerce turisti ağırlamaktadır.
 • Cappuccini Yeraltı Mezarlığı İskelet Müzesi: Ölüler Evi olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın en korkunç müzelerinin başında gelmektedir.
 • Norman Sarayı: Sicilya’nın yönetim merkezi olarak kullanılmaktadır. Avrupa’nın en eski yapılarından birisidir. Aynı zamanda, eski şehir bölümünün en tepesinde bulunmaktadır. Norman Sarayı’nın bir kapısı buraya görmek isteyen turistler için ayrılmıştır. Diğer kapısı da parlamenterler için ayrılmıştır. Sarayda oldukça gösterişli salonlar ve toplantı odaları bulunmaktadır. Odaların Çin üslubu ile düzenlendiğini de eklemek gerekir.
 • Cefalu: Yoğun geçen gününüzün ardından dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek isteyenler için en ideal seçenek Cefalu olarak bilinmektedir. Orta Çağ kasabası; orijinal mimarisinin yanı sıra eşsiz doğası, sahili, trafiğe kapalı sokakları, dar caddeleri ile göz kamaştırmaktadır. Aynı zamanda, Curso Ruggero isimli oldukça popüler bir caddesi bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, Piazza Politeama başta olmak üzere Porta Nuova, Teatro Massimo, Garibaldi Tiyatrosu gibi mekanların da Palermo gezisi sırasında muhakkak görülmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya; yurt dışı gezisi yapmak isteyenlerin her zaman ilk tercihi olmaktadır. Bunun sebebi, yukarıda tek tek açıkladığımız gibi tüm şehirlerin birbirinden güzel olmasıdır. Venedik başta olmak üzere İtalya’ya gelen tüm turistler bu eşsiz coğrafyada yaptıkları tatilin asla bitmemesini isterler. İtalyan mutfağına ise ayrı bir parantez açmak gerekir. Dünyanın en iyi mutfakları arasında bulunan İtalyan mutfağında pizza, makarna başta olmak üzere sayısız seçenek bulunmaktadır.

Sonuç olarak, İtalya gezi rehberi ile merak ettiğiniz bu güzel ülke hakkında fikir edinebilirsiniz.

İtalya’da Ulaşım

İtalya; hiç şüphesiz herkesin en çok görmek istediği ülkelerin başında gelmektedir. Birbirinden güzel şehirlerinin yanı sıra insanı büyüleyen doğası, huzur veren atmosferi, canayakın ve anlayışlı halkı ve daha birçok sebepten dolayı İtalya’ya gitmek ciddi bir ayrıcalıktır. Ancak, Euro’nun Türk lirası karşısındaki değerinin her geçen gün arttığı şu dönemde yurt dışı gezisi yapmak kolay değildir. Bu yüzden, İtalya’ya gitseniz dahi harcamalarınızı dikkatli bir şekilde yapmak zorundasınız. Ulaşım maliyetlerinin de ciddi bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Peki, İtalya’da ulaşım nasıl daha ucuza getirilir? Gelin hep birlikte öğrenelim!

İtalya Ulaşım Rehberi

Sanat, tarih ve lezzet dolu bir ülke olan İtalya’nın her bir şehrine gitmek için ayrı ayrı seyahat planı yapmanıza gerek yoktur. İtalya seyahatinizi, gittiğinizde birden çok şehri aynı zaman diliminde gezebileceğiniz şekilde planlayabilirsiniz. Daha uygun uçak bileti almak adına size birkaç ipucu verebiliriz. Üç günlük bir tatilinizin olduğunu ve bu tatilde hem Milano hem de Venedik’i gezmek istediğinizi düşünelim. Bu yüzden, ilk olarak Türkiye – Milano gidiş şeklinde uçak bileti almalısınız. Bunun yanı sıra, dönüş biletiniz ise Venedik – Türkiye şeklinde olmalıdır. Bu rotaları seyahat planınıza göre değiştirebilirsiniz. Ancak, uçak bileti masrafını daha ucuza getirmek adına tercihiniz bu şekilde olmalıdır. İtalya’da şehirlerarası ulaşım alternatifleri bir hayli çeşitli olduğu için rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz.

İlk olarak yüksek hızlı trenlerden bahsetmeliyiz. Başkent Roma olmak üzere birçok şehirde zamandan tasarruf etmek adına tercihiniz yüksek hızlı trenler olmalıdır. İtalyan kasabalarının birbirine yakın olmasından dolayı hem hızlı bir şekilde gitmek istediğiniz yere gidebilir hem de bütçenizi hiçbir şekilde zorlamamış olursunuz. Yüksek hızlı trenlerin genel ismi olarak bilinen Trenitalia; 300 km/s ile çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, İtalya’nın önemli turistik yerlerine seyahat eden Italo ismindeki hızlı tren ise saatte 360 km hızla hareket etmektedir. Sonuç olarak, İtalya içerisinde hem hızlı hem de kolay ve pratik bir şekilde seyahat etmeyi mümkün kılan hızlı trenlerden kesinlikle faydalanmalısınız. Italo ve Trenitalia’nın internet adresleri üzerinden güncel hızlı tren sefer saatlerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, online rezervasyon yaptırarak yerinizi garanti altına alabilirsiniz.

İtalya içerisinde hızlı tren kullanarak Milano, Roma, Torino, Bologna, Napoli, Floransa, Salerno seyahati yapabilirsiniz. Italo ise ülkedeki büyük şehirlere ulaşım için en önemli alternatif olarak görülmektedir. Italo’nun fiyatları değişkenlik gösterirken Trenitalia’nın daha ucuz seçenekleri yer almaktadır. Sonuç olarak, hızlı tren kullanarak İtalya içerisinde hem uygun fiyatlı hem de rahat yolculuklar yapmış olursunuz.

Türkiye’de olduğu gibi İtalya’da da Doğu Yakası adı verilen bir ulaşım seçeneği bulunuyor. Turistlerin çok fazla bulunduğu Venedik’in yanı sıra ülkenin batı kıyısına da ulaşım sağlayan bu tren; aynı zamanda Le Marche veya Puglia gibi yerlere de aktarmasız olarak gitmektedir. Örneğin, bu tren ile yalnızca dört saatte Roma’dan Bari’ye gitmek mümkün olmaktadır. Şehirlerarası trenler; yüksek hızlı trenlere kıyasla daha yavaş gitmesine rağmen daha konforlu ve ucuz olmasıyla dikkat çekmektedir.

İtalya’daki Ekonomik Ulaşım Alternatifleri

İtalya’da yaz ayları yüksek sezon olarak kabul edilmektedir. Positano’dan direkt olarak Capri’ye geçmek isteyenlerin tercihi olan pratik ulaşım araçları bulunmaktadır. İtalya’da ulaşım ile ilgili olan her şey sezona göre belirlenmektedir. Bu yüzden, seyahat ettiğiniz mevsime göre en uygun ulaşım seçeneklerini internet üzerinden araştırmalısınız. Ulaşım imkanlarının en üst seviyede olduğu yüksek sezon Haziran ayında başlamakla beraber Ağustos ayının sonuna kadar devam etmektedir.

İtalya’da Pazar günleri toplu taşımayla seyahat etmek sıkıntı yaratabilir. Çünkü, ülkedeki mekanların neredeyse tamamı Pazar günleri kapalı olmaktadır. Pazar günleri; İtalyan vatandaşlar için kiliseye gitmek ve evlerinde dinlenerek zaman geçirmek anlamına gelmektedir. Aynı durum, makinistler ve otobüs şoförleri için de geçerli olduğu için Pazar günleri yapılan tren ve otobüs seferlerinin sayısı azdır. Pazar günleri bir yere gitmeniz gerekiyorsa taksi tercih etmelisiniz.

Araç kiralamak; İtalya’da ulaşım seçenekleri arasında bulunmaktadır. Ancak, ülkeye seyahat etmeden önce internet üzerinden araç kiralama işlemlerinizi tamamlamanız şarttır. İtalya’da araç kiralamak istiyorsanız kredi kartı ve uluslararası geçerliliği bulunan bir sürüş belgesine sahip olmanız şarttır. İhtiyaç duyduğunuz takdirde her ülkede geçerli olan uluslararası sürücü belgesi alabilirsiniz. Bu sayede, yurtdışı seyahatleriniz sırasında araç kullanırken herhangi bir sorun yaşamazsınız. İtalya’ya gitmeden önce 150 ülkede geçerli olan bu belgeyi Türkiye’den temin edebilirsiniz. Bu belgeyi İtalya’dan almak için ise yalnızca yirmi dolar ödemek gereklidir. İtalyan araba kiralama firmalarının birçoğu manuel araçları müşterilerine sunmaktadır. Otomatik vites kullanıcılarının bu hususta dikkatli olması gerekir.

Son olarak, feribot ile ulaşım alternatif seçeneğinden bahsedebiliriz. İtalya’nın birbirinden güzel adalarına gitmek için en uygun ulaşım seçeneği feribota binmektir. Ancak, feribot seferlerinin birçoğuna dair resmi sitelerin İtalyanca olmasından mütevellit İngilizce bilgiler sunan internet sitelerini takip ederek sefer sayılarını ve saatlerini öğrenebilirsiniz.

İtalya Yeme İçme

İtalya seyahatinizin en güzel detayı kesinlikle yeme içme konusunda olacak. İtalya mutfağı; herkesin bildiği gibi harika alternatifler içeriyor. İtalya geziniz sırasında yalnızca yediğiniz yemek ve tatlılar değil içtiğiniz kahveler bile asla aklınızdan çıkmayacak kadar eşsiz olacaktır. Hamuru ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyi seviyorsanız bu ülkenin yemeklerine hayran kalacaksınız. Bilhassa İtalyan usulü makarna ve pizzaların tadına kesinlikle doyamayacaksınız.

İtalyan Mutfağına Özgü Lezzetler

İtalyan mutfağı denildiği zaman akla İtalyan pizzası gelmektedir. İncecik bir hamurun üzerine konan domates sosu ve baharat ile ortaya harika bir tat çıkartabilirsiniz. Sicilian, Neapolitan, Pugliese, Capricciosa gibi farklı pizza çeşitleri bulunmaktadır. İtalyan pizzalarının yanı sıra makarnaların lezzetine de hayran kalacaksınız. Sarımsak, fesleğen ve zeytinyağının baskın tadını hissedeceğiniz makarnalarda klasik makarna türlerine göre daha şekerli bir tat hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra, farklı tatlar denemek istiyorsanız etli veya sebzeli pilav olarak bilinen risottodan yana tercih yapabilirsiniz.

İtalyan mutfağından bahsetmişken birkaç restoran önerisi de yapmalıyız. Roma’ya geldiyseniz bu şehrin en önemli pizzacısı olarak bilinen Baffeto’yu mutlaka denemelisiniz. Dünyanın her yerinden gelen turistlerin yanı sıra ünlülerin dahi pizza yemek için buraya geldiği biliniyor. Fiyatlardan bahsetmek gerekirse; her şeyden önce gittiğiniz kafe veya restoranın ne kadar popüler ve merkezi olduğuna göre mekanın fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Pizza fiyatları; sıradan mekanlarda 10-20 euro değerlerinde olmakla beraber makarna fiyatları da benzer aralıktadır.

Roma’nın çok turistik olmayan bir restoranında öğle yemeği yemek istediyseniz en az 20 euroyu gözden çıkarmanız gerekir. Akşam yemeği için ise biraz daha fazla ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, süpermarketlerden pizza dilimi veya kiloyla pizza satın alabilirsiniz. Ayrıca, Venedik’te uygun fiyatlarla el yapımı makarna satan dükkanlar bulunmaktadır. Buna ek olarak, süpermarketlerde pişmiş tavuk satışı da yapılmaktadır.

En Güzel İtalyan Yemekleri

İtalya seyahati yapmayı düşünüyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz lezzetleri kesinlikle denemelisiniz.

 • Bruschetta: Kızarmış ekmeğin üzerine et, sebze veya peynir konulmasıyla ortaya çıkan bir lezzettir. İtalya’da ana yemek öncesi gelen aperatiflerden birisi olarak bilinmektedir. Leziz mozarella, taze fesleğen ve pesto sos ile harika bir lezzet olarak damağınızda kalacaktır.
 • Caprese Salata: Bu salatanın başrolünde yine mozarella bulunmaktadır. Buna ek olarak, domates veya pancar ile taze fesleğenin bulunduğu bu lezzet aynı zamanda pizza olarak da satışa sunulmaktadır.
 • Focaccia Ekmeği: Türk mutfağındaki ramazan pidesine benzemektedir. Pizzanın temeli buradan gelmekle beraber ekmeğin üzerine peynir, biberiye, patlıcan gibi sebzelerin konmasıyla ortaya harika lezzetler çıkmaktadır.
 • Margherita Pizza: Domates, peynir ve fesleğenle ortaya çıkan bu pizza çok basit olmasına rağmen harika bir lezzet olarak dikkat çekmektedir.
 • Mantarlı Risotto: İtalyan mutfağının en sevilen yemeklerinin başında gelmektedir. Şarap ve soğanla çeşnilendirilmesi yapılmaktadır.
 • Fettuccine Alfredo: İçerisinde bulunan mantar ve tavuk parçacıkları sayesinde ortaya harika bir lezzet çıkmaktadır. Gittiğiniz her restoranda bu yemeği tadabilirsiniz. Ülkemiz insanlarının damak tadına çok uygundur.
 • Gnocchi: Haşlanmış patates, un ve yumurtanın ortaya çıkardığı harika bir lezzettir. Aynı zamanda, makarna soslarıyla servis edilmektedir.
 • Lazanya: İtalyan restoranlarında lasagna olarak rastlayabilirsiniz. Ricotta veya mozarellanın kullanıldığı İtalyan usulünün yanı sıra içerisine et veya farklı sebze türleri konularak farklı alternatifleri oluşturulmaktadır.
 • Spaghetti alla carbonara: Carbonara; İtalyanların yapmayı en sevdiği yemeklerin başında gelmektedir.
 • Carciofi alla giudia: Mevsim sebzeleriyle yapılan eşsiz bir lezzettir. Şubat ve Nisan aylarında toplanan enginarların kızartılmasıyla beraber ortaya bu harika lezzet çıkmaktadır. İtalya’ya ilkbahar aylarında gittiyseniz bu yemeği sipariş edebilirsiniz.

İtalya’da Ne Kadar Para Harcanır?

İtalya; hiç şüphesiz, Türk vatandaşlarının en çok gitmek istediği ülkelerin başında geliyor. Fakat, aklında İtalya tatili bulunan vatandaşların cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisi de fiyatlar ile ilgili! Seyahat ederken maliyetleri bilmek son derece önemlidir. Bilhassa, herhangi bir ülkeye gitmeden önce burada ne kadar harcama yapacağımızı hesaplamamız şarttır. Bunun yanı sıra, takdir edersiniz ki Euro ve Amerikan doları kuru her geçen gün artıyor. Türk lirasının Euro ve dolar karşısındaki değerinin düştüğü şu ortamda yurtdışı tatili yaparken kemerleri sıkacak türden bir plan yapmak şart! Ancak, doğru bir planlama yaptığınız ve bu sayede gereksiz harcamalardan kaçındığınız takdirde uygun ekonomik şartlarla da İtalya gezisi yapabilirsiniz. Peki nasıl?

İtalya; diğer Avrupa şehirlerine kıyasla gerçekten daha pahalıdır. Fakat, yine de bütçenize uygun konaklama, ulaşım ve yeme içme seçenekleri bulabilirsiniz. Ayrıca, İtalya’nın kuzeyinden güneyine doğru gittiğiniz takdirde fiyatların daha da düştüğünü göreceksiniz. Bir başka deyişle, İtalya’nın güneyinde bulunan Napoli; ülkenin kuzeyinde bulunan Milano’ya kıyasla daha ekonomiktir. Ancak, Roma, Venedik ve Floransa’nın biraz daha pahalı şehirler olduğu gerçeğini bilmeniz gerekiyor. Fakat, yine de rakamlar, sizin zannettiğiniz kadar yüksek değildir.

İtalya’da Uygun Fiyatlarla Tatil Yapmak

İlk olarak daha önce de bahsettiğimiz yeme içme fiyatlarına kısaca değinelim. İtalya’ya gittiğiniz takdirde her şeyden önce pizza ve makarna tatmak isteyeceksiniz. Örneğin, Napoli’de bir kafeye veya restorana gittiğiniz takdirde ortalama 5-10 euro vererek pizza yiyebilirsiniz. Ancak, istediğiniz takdirde en çok beş euroya kocaman bir dilim pizzayı satın alarak elinizde yiyebilirsiniz. Vermiş olduğumuz fiyatlar, Roma ve Venedik gibi şehirler için biraz daha fazla olabilir. Bilhassa şehrin turistik mekanlarında söz konusu fiyatlar biraz daha artmaktadır. Bu noktada, bütçenizi düşünüyorsanız şehrin ana meydanlarında bulunan restoranlara gitmemelisiniz. Pizza dışında makarnanın da fiyatlarının değiştiğini söyleyebiliriz. Makarna fiyatları; genel olarak pizzaya kıyasla biraz daha yüksektir. Ayrıca, makarnanın çeşidine göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Alkollü içecek fiyatları ise genel olarak beş eurodan başlamaktadır. Bu fiyatlar; ülkenin en çok görülmek istenilen yerleri olan Venedik, Milano ve Floransa gibi şehirlerinde de aynıdır. Yerel bira ve şarap fiyatları da yine beş eurodan başlamaktadır. Bunun yanı sıra, İtalya’da yemeklerin ardından espresso içmek bir gelenek haline gelmiştir. Yemeğin ardından bir espresso içmek isteyenlerin ortalama üç euro ödemesi gerekmektedir. Birçok insanın en büyük problemi olan su fiyatları da pek yüksek sayılmaz. Restoranlarda ortalama iki euroya su satışı yapılırken marketlerde ise bir euroya su almak mümkündür. Ayrıca, istediğiniz takdirde çeşmeden su içebilirsiniz. Bu ülkede neredeyse her köşe başında bir çeşme bulunmaktadır. Çeşme suları hijyen açısından kesinlikle içilecek seviyededir.

Tatlı yemek isterseniz alternatif çok fazla! İtalya’nın en meşhur tatlısı tiramisu olarak biliniyor. İtalya’nın birçok yerinde bu tatlıyı ortalama beş eurodan başlayan fiyatlarla yiyebilirsiniz. Buna ek olarak, ortalama iki Euro ödeyerek kruvasan ile kahvaltı yapabilirsiniz. İtalya’ya gelmeyi düşünen birçok kişinin aklında alışveriş yapmak için ne kadarlık bir bütçe ayrılması gerektiğine dair sorular bulunuyor. İtalya’nın neredeyse her köşesinde hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Bu dükkanlardan çok uygun fiyatlarla magnet vb ürünler satın alabilirsiniz. Buna ek olarak, giyim konusunda alışveriş yapmak istiyorsanız tercihiniz outlet mağazalar olmalıdır. Bu mağazalarda çok uygun fiyatlı gömlek, t-shirt veya ayakkabı bulabilirsiniz. Ancak, çok acil değilse giyim alışveriş yapmamanızı tavsiye ederiz.

İtalya’da yeme içme ve hediyelik eşya alışverişinin yanı sıra gezilip görülecek yerler konusunda da belirli bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. İtalya; müze ve ören yerleri bakımından çok zengin bir ülkedir. Roma, Floransa, Napoli, Venedik ve daha birçok şehirde müze ve saray gezebilirsiniz. Ancak, müzelere giriş için belirli bir ücret ödemeniz zorunludur. Örneğin, Roma’da bulunan Vatikan Müzesi’ne giriş için veya yine Roma’daki Kolezyum’a giriş için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Buna ek olarak, Floransa’da da müze açısından çok fazla alternatif bulunmaktadır. Floransa gezinizin başına Uffizi Müzesi’ni koymanız gerekecektir. Bu müzede dünyanın en önemli sanat eserlerini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Floransa’ya geldiyseniz Pitti Sarayı’nı da muhakkak görmeniz gerekecektir. Güney İtalya’ya gezi yapıyorsanız Napoli kentinde bulunan Pompei’yi ziyaret etmeniz doğru bir tercih olacaktır. Ancak, daha önce söylediğimiz gibi tüm bu yerlere girmek için belirli bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücretin ne kadar olduğunu öğrenmek için görmek istediğiniz yerin internet sitesine bakabilirsiniz.

İtalya Gece Hayatı

İtalya’ya geldiyseniz ve bütün gün ülkeye ait şehirleri gezdiyseniz gece olduğu zaman bir gece kulübünde eğlenmek sizin de hakkınız! İtalya’da güzel bir gece geçirmek isteyenler için oldukça kaliteli gece kulüpleri ve diğer mekanlar bulunmaktadır. Küçümsenmeyecek derece büyük bir devlet olan İtalya’da eğlencenin adresi her şehirde değişmektedir. Ancak, gece hayatının biraz karışık olduğunu söyleyebiliriz. Her şehirde farklı mekanlar tercih edilmektedir. Fakat, Roma, Venedik, Floransa gibi şehirleri ele aldığımızda gece hayatının oldukça kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya’nın en popüler gece kulüpleri arasında Shari Vari, Club Italia Disco, Akab Club, Space Club, Hollywood Ryhtmoteque, Club Montecarla, Ice Club, Life Club, Exo Club, Venus Milano, Bobino Club Milano, Foca Loca Club yer almaktadır. Bu noktada, gelin hep birlikte İtalya’nın başkenti Roma’nın gece hayatına şöyle bir göz atalım!

Roma Gece Hayatı

Birbirinden değerli ve görülesi yapıların bulunduğu Roma şehrini bir de gece ışıklandırmasıyla beraber görmeniz gerekmektedir. Bilhassa şehirdeki tarihi yapıların gece ışıklandırmasıyla bambaşka bir görünüme kavuştuğunu söyleyebiliriz. Roma’da gece hayatı denildiği zaman akla ilk olarak Testaccio bölgesi gelmektedir. San Lorenzo bölgesi ise turistlerden ziyade yerel halkın takıldığı bir yerdir. Bunun yanı sıra, akşam saatlerinde hareketli olan bir mekan arayışı içerisindeyseniz Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri ve Campo dei Fiori Meydanı’nı tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak, Roma’da gece hayatı için tercih edebileceğiniz birbirinden güzel ve kaliteli mekanlar bulunmaktadır. Ancak, bu şehirdeki gece hayatının biraz tuzlu olduğunu söylemeliyiz. Bir başka deyişle, iyi bir şekilde eğlenmek için bütçenizi aşmanız gerekebilir!

Roma’da gece hayatı ile ilgili olarak bilinmesi gereken detaylardan birisi de birçok gece kulübünün kapılarını akşam saat 22.00’den sonra açtığıdır. Bir başka deyişle, Roma’daki gece hayatı, Avrupa’nın diğer şehirlerine kıyasla geç başlamaktadır. Şehrin en iyi gece kulüpleri, hiç şüphesiz, Testaccio bölgesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, en kaliteli eğlence yerleri de Trastevere bölgesinde yer almaktadır. Gençlerin gece saatlerinde eğlenmek adına toplandıkları meydan ise Piazza Tilussa olarak bilinmektedir. Üniversite öğrencilerinin toplandıkları yer olan San Lorenzo’daki bar ve kulüpler ise bilhassa hafta sonları oldukça kalabalıktır. Ancak, bahsettiğimiz bu mekanlarda genel olarak yerli halk eğlenmektedir. Bir turist olarak buraya gittiğiniz takdirde hoş karşılanmayabilirsiniz. İspanyol Merdivenleri; özellikle 25 yaş altı gençlerin en çok vakit geçirdiği yerlerden birisidir. Navona Meydanı’nda birbirinden güzel kafeler bulunmaktadır. Campo di Fiori bölgesi ise Roma gece hayatının en yoğun yaşandığı yerlerden birisidir.

Roma’nın en popüler gece kulüplerinin başında Distillerie Clandestine gelmektedir. Burası; özellikle 1930’lu yılların temasına sahip olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Mekanda hem club, hem restoran hem de disko bölümleri yer almaktadır. Kokteylleri ise ülke çapında meşhurdur. Bunun yanı sıra, Goa Club; muhakkak gidilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Burası; sadece Roma’nın değil aynı zamanda tüm Avrupa’nın en popüler eğlence mekanları arasında yer almaktadır. Etnik, ritmik, disco, house, tekno gibi müzik zevklerine hitap eden müzik yayınları yapılmaktadır. Aynı zamanda, Avrupa’nın en meşhur DJ’leri burada performans sergilemektedir.

Roma’da eğlence arıyorsanız önünüzde yukarıdaki alternatiflerin dışında da farklı seçenekler bulunuyor. Şarap barlarının yanı sıra kulüpler, kafeler, canlı müzik mekanları gibi gece eğlencesi için ideal yerler vardır. Caz meraklısı iseniz tam size göre bir yer olan Alexanderplatz’ı muhakkak görmelisiniz. Burada yerel müzisyenlerin yanı sıra uluslararası müzisyenler de bulunmaktadır. Ayrıca, mekandaki yemeklerin tadına kesinlikle hayran kalacaksınız. Diğer gidilesi eğlence mekanlarından bahsetmek gerekirse;

 • Birçok şarap alternatifinin olduğu kokteyl barı içeren Le Coppelle
 • Taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı dekorasyonuyla Jonathan’s Angels
 • Eski tarihiyle dikkat çeken Fiddler’s Elbow
 • Diğer mekanlara kıyasla daha uygun şarap ve bar fiyatlarına sahip La Vineria
 • Rock müzik sevenlere hitap eden Rock Castle Cafe
 • Günün ilk ışıklarına kadar hizmet veren ve aynı zamanda hafta sonları kahvaltı servisi yapan Les Affiches Roma

bu şehre geldiyseniz ve vaktiniz varsa kesinlikle görmeniz gereken eğlence yerleri arasında bulunmaktadır.

İtalyan Kültürü ve Festivalleri

İtalya’nın ulaşım, yeme içme ve gece hayatı seçeneklerinden bahsettikten sonra biraz da bu ülkenin kültürüne ve festivallerine yakından bakmaya ne dersiniz?

İtalya; uzun yıllar boyunca küçük krallıklar olarak varlık göstermiştir. Geçmiş dönemlerden kendisine miras kalan yirmi bölgesi arasında çok ciddi seviyede gelenek görenek, kültür ve dil farklılıkları bulunmaktadır. Bilhassa dil farklılıklarının dikkat çekici seviyede olduğunu söylemek gerekir. Ülkenin kuzey ve güney kısımlarında sayısız farklılık dikkat çekmektedir. Venedik, Floransa ve Milano gibi zengin kuzey şehirlerinde yaşayan İtalyanlar ile Napoli veya Sicilya gibi ülkenin güneyinde yer alan fakir şehirleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Kuzeyde yaşayan İtalyanların güneyde yaşayanları beğenmemesi ve kendilerini ondan üstün görmesi gibi hususlar söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkenin kuzeyinde yaşayanların güneyindekilere kıyasla daha az misafirperver olduğunu ve bilhassa turistlere karşı daha mesafeli davrandıklarını söylemek gerekir. İtalya; özellikle son yıllarda Kuzey Afrika’dan gelen göçlerden dolayı çok kültürlü bir yapı olmuştur. Bu yüzden, eskiden olduğu gibi ırkçılık gibi vakalara rastlanmamaktadır.

İtalya; bir Hollanda kadar olmasa da birçok güzel festivale ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’nın hemen hemen her kasabasında ve köyünde festivaller yapılmaktadır. Söz konusu festivaller; bulunduğu yörenin tarihi ve dini olaylarının canlandırılması şeklinde gerçekleşmektedir. Ancak, geleneksel festival ve bayramların tarihi yıldan yıla farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra, İtalya; operasıyla ünlü bir memlekettir. Verdi, Puccini, Rossini ve Donizetti gibi dünyaca ünlü opera bestekarları yetiştirilmiştir. Opera sanatçıları adına düzenlenen birtakım festivaller bulunmaktadır. Örneğin, Puccini festivali; Lucca şehrinde Temmuz – Ağustos aylarında düzenlenmektedir. Rossini Opera Festivali ise Pesaro şehrinde Ağustos ayında düzenlenir. Verdi Festivali; her yıl Ekim ayında Parma’da düzenlenmektedir.

Venedik Bienali; 1895 yılında Venedik şehir yönetimi tarafından başlatılmıştır. Bienal kapsamında Uluslararası Sanat Sergisi’nin yanı sıra Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali, Uluslararası Tiyatro Festivali, Venedik Mimarlık Bienali ve Venedik Film Festivali gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Bienal ile özdeşleşen Uluslararası Sanat Sergisi ise iki yılda bir olmak üzere Haziran ayında başlamaktadır. Bu etkinlik Kasım ayına dek sürmektedir. Aynı zamanda, çağdaş sanat dünyasının en prestijli etkinliği olduğunu ifade etmek gerekir.

Venedik Film Festivali

İtalya’nın en ünlü etkinlikleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, dünyanın en eski film festivali olmasından dolayı değerlidir. 1932 yılında başlamakla beraber o tarihten bugüne kadar her yıl Ağustos ayının sonunda veya Eylül ayının başında Venedik’teki Lido adasında gerçekleştirilmektedir. Venedik Bienali’nin bir parçası olmakla beraber dünyanın en prestijli film festivalleri arasında bulunmaktadır.

Venedik Mimarlık Bienali

Yine Venedik Bienali kapsamında düzenlenmektedir. İki yıl arayla olmak üzere çift sayılı yıllarda yapılmaktadır. Mimarlık sektörünün en prestijli organizasyonlarının başında gelmektedir. Haziran ayından Kasım ayına dek süren bir organizasyondur.

Venedik Karnavalı

Venedik’e gelmeyi düşünen birçok kişinin aklında Venedik Karnavalı bulunmaktadır. Gerçekten de en önemli etkinliklerin başında gelmektedir. Her yıl Şubat ayının son iki haftasında düzenlenmektedir. Bu karnaval sırasında geleneksel kostümler giyilmektedir. Aynı zamanda, meşhur maskelerin takıldığı çok eğlenceli kutlamalar yapılmaktadır. Şehrin sokaklarında ve meydanlarında çok eğlenceli görüntülere sahne olmaktadır.

Milano Moda Haftası

Birçok kişinin İtalya’ya gelme sebebi bu etkinlik; herkesin bildiği gibi dünyaca ünlüdür. Her yıl Şubat ve Eylül aylarında düzenlenmektedir. Aynı zamanda, Paris ve Londra moda haftalarıyla beraber hazır giyim sektörünü yönlendiren bir etkinlik olmaktadır. Bunun yanı sıra, yine Milano’da Milano Mobilya Fuarı düzenlenmektedir. Bu etkinlik her yıl Nisan ayında yapılmaktadır. Mobilya sektörü ve tasarım dünyasının en prestijli etkinlikleri arasında bulunmaktadır.

İtalya’dan Hangi Hediyelik Eşyalar Satın Alınmalı?

İtalya; hediyelik eşya satın almak isteyenler için cennet sayılabilecek bir ülkedir. Yüzlerce hediye çeşidi arasından seçim yapmak sizin için çok zor olabilir. Bu konuda seçim yapmakta zorlanıyorsanız tavsiyelerimizi dinleyebilirsiniz.

 • İtalyan salatalarında en çok kullanılan sos olan Modena Balsamiksirke
 • Sindirimi kolaylaştıran Limoncello likörü
 • Parmesan ve suda mozarella gibi İtalyan peynirleri
 • Oldukça kaliteli ve uygun fiyatlı İtalyan kahveleri
 • Nero di Seppia isimli spagetti başta olmak üzere ev yapımı İtalyan makarnaları
 • Venedik ile özdeşleşen ve festivallerde takılan maskeler
 • Napoli’de Noel döneminde kurulan pazarlardan alınabilecek dini temalı hediyelik eşyalar

Tüm bunlara ek olarak, İtalya’da gezmiş olduğunuz sayısız müzenin hediyelik eşya dükkanlarında bulunan birçok hediyelik eşyayı da satın alabilirsiniz. Fiyatlarının da uygun olduğunu ifade etmeliyiz.

İtalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listesi

İtalya gezi rehberi yazımızda hangi şehirde nereleri görmeniz gerektiğine dair sizlere bilgi vermiştik. Fakat, işinizi kolaylaştırmak adına İtalya’ya gittiğiniz takdirde nereleri görmeden gelmemeniz konusunda faydalı olabilecek bir liste oluşturmaya ne dersiniz? Bahsedeceğimiz yerlerin İtalya’ya gelen turistlerin favorisi olan ve haklarında en çok Google araması yapılan yerler olduğunu da ifade etmeliyiz. Hadi başlayalım!

 1. Bologna: Kızıl şehir olarak bilinen Bologna; gerçekten de görür görmez hayran kalacağınız özellikler taşıyor. İtalya’nın kuzeyinde Emilia Romagna bölgesinde bulunan bu şehir; Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerini içerisinde barındırıyor. 400 bin kişilik nüfusuyla da kalabalığın ve trafiğin olmadığı çok güzel bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi; Avrupa’nın en eski üniversitesi olmasıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra; Neptün Çeşmesi, Via Rizzoli, Eğik Kule, Tombe dei Glossatori gibi yerlerin de muhakkak görülmesi gereken yerler olduğunu söyleyebiliriz.
 2. Cenova: Kuzey İtalya’da bulunan bu tarihi liman kentine hayran kalmamanız mümkün değil! 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen Cenova; Roma ve Venedik ile birçok konuda yarışabilir. Sanatsal faaliyetlerin her türlüsünü kapsayan bir şehir olmakla beraber müzik, gastronomi, mimari ve kültürel özelliklerinden dolayı birçok kişinin hayranlıkla baktığı bir yer olma özelliğini taşımaktadır. San Matteo Kilisesi, Palazzo Bianco, Porto Antico ve Avrupa’nın en büyük akvaryumu olarak bilinen Acquario di Genova; Cenova’ya gelen herkesin muhakkak görmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
 3. Cinque Terre: Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı doğal güzelliklere sahip olan ve beş köyden oluşan bu bölgeyi gördüğünüz takdirde kendinizi çok avantajlı hissedebilirsiniz. İnsanı büyüleyen denizinin yanı sıra kayalıklardaki evleri, birbirinden lezzetli deniz mahsulleri, muhteşem doğal yapısı ile gerçekten mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak dikkat çekiyor. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde olduğunu da eklemeden geçmemeliyiz.
 4. Como gölü: Ülkenin kuzeyinde Lombardiya bölgesinde yer almaktadır. Buzul kökenli bir yapıya sahip olmasının yanı sıra eşsiz bir manzaraya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Milano ve Bergamo şehirlerine yakın olduğunu da eklemeliyiz. Bu bölgede, aynı zamanda dünyaca ünlü isimler George Clooney, Sylvester Stallone ve Madonna gibi isimlerin evleri bulunmaktadır.
 5. Floransa: Bu şehirden daha önce bahsetmiş olabiliriz. Ancak, İtalya gezilecek yerler listesi içerisinde her zaman yer verilmesi gereken bir yer! Hem ticaret hem de sanat merkezi olması Floransa’yı eşsiz kılan özellikler arasında bulunuyor. Leonardo da Vinci ile Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği bu şehirde gördüğünüz her yerin ardından sanki bir açık hava müzesindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Duomo Meydanı başta olmak üzere Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Ponte Vecchio ve Uffizi Galerisi gibi yerlerin kesinlikle görülmesi gerektiğini bir kere daha ifade etmeliyiz.
 6. Lucca: Çok fazla bilinmeyen bu şehri de İtalya görülecek yerler listenize eklemelisiniz. Leonardo da Vinci tarafından tasarlanan surlar içerisinde yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek çok güzel bir aktivite olarak dikkat çekmektedir. Lucca Katedrali, San Frediano Kilisesi, Torro Guinigi, Roman Amfitiyatro, Via Guinigi kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
 7. Palermo: İtalya’nın mutlaka gezilmesi gereken şehirleri arasında bulunuyor. Bir Milano veya Napoli kadar olmasa da turistlerin hayran kaldığı bölgeler arasında yer almaktadır. 2700 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Palermo; aynı zamanda zengin tarihi, mimari ve gastronomi olanakları sayesinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasına dahil edilmeli! Palermo hakkında birçok önyargı var! Şehre hakim olan mafya, güvenlik sorunları, İngilizce bilen kişi sayısının az olması gibi sorunların olduğunu inkar edemeyiz. Ancak, yine de turistlerin çok sorun yaşamadan gezip görebilecekleri bir yerdir. San Cataldo Kilisesi, La Martorana Kilisesi, Normanlar Sarayı gibi mekanlar gerçekten görülesi özellikler taşımaktadır.
 8. Parma: İtalya’nın Emilia- Romagna bölgesinde yer alan Parma’yı bilhassa şehrin futbol kulübünden dolayı mutlaka hatırlarsınız. Jambonu, özel Parmesan peyniri, eşsiz mimarisi, şehirde bulunan kırsal alanların güzelliği gibi özelliklerinden dolayı dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Piazza del Duomo, 12.yy’dan kalma katedral, çan kulesi, vaftizhane gibi yerlerin Parma’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.
 9. Pisa: İtalya’ya gitmemiş olanların dahi haberdar olduğu bir yerdir. Pisa denilince akla ilk olarak Pisa Kulesi gelmektedir. Eğimi ile meşhur olan Pisa Kulesi’nin önünde fotoğraf çekmek birçok turistin kesinlikle yaptığı bir eylemdir. Kulenin yanı sıra katedral ve vaftizhane mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
 10. Pompei: Napoli şehrinin hemen yakınında Campania bölgesinde bulunmaktadır. Antik kent olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. Buraya her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca turist gelmektedir. 1748 yılında keşfedilen Pompei; o günden bu yana birçok çalışmanın yapıldığı yer olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, dönemin Roma İmparatorluğu’nun yaşamı hakkında bilgi almak isteyenler için çok faydalı bir mekandır. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunduğunu söylemeliyiz.
 11. Positano: Amalfi kıyılarında bulunan Positano; sahip olduğu doğal güzellikler bakımından oldukça etkileyici bir yerdir. Amalfi kıyılarının en turistik yerlerinden birisi olduğunu ifade etmek gerekir. Buranın eşsiz manzarasında konumlanan bembeyaz evlerinin yanı sıra portakal ve limon ağaçları, çakıl taşı plajı, balıkçı kayıkları ve daha birçok özelliğiyle buranın rüya gibi bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebiliriz.
 12. San Gimignano: Etrafı surlarla çevrilmiş Orta Çağ dönemine ait bir kent oluşuyla tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. Buraya Floransa ve Siena’da günübirlik turlar düzenlenmektedir. Yalnızca 14 tanesi ayakta kalan kulelerinin yanı sıra başka görülesi yerleri de bulunmaktadır. Torre Grossa, Porta San Giovanni, Piazza del Duomo ve daha birçok yerin görülesi olduğunu ifade edebiliriz.
 13. Verona: İtalya’nın en güzel şehirlerinden birisi ile karşınızdayız! Verona; hiç şüphesiz, İtalya’nın en önemli turizm merkezlerinin başında geliyor. Mimari, kültürel ve tarihi zenginliklerinden dolayı bu bölgenin İtalya ekonomisi içerisinde çok fazla önemi bulunuyor. William Shakespeare’nin ünlü eseri Romeo ve Juliet’in şehri olmasının Verona’ya ayrı bir değer kattığını ifade edebiliriz. Aynı zamanda, Milano ve Venedik gibi şehirlere çok yakın oluşunun da ciddi bir avantaj olduğunu ifade etmek gerekir.

İtalya Türkiye Dış Temsilcilikleri

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ


Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
Faks: 00 39 06 494 15 26
ambasciata.roma@mfa.gov.tr
http://roma.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise,
Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler
Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu
(IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU


Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr
http://milano.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D’Aosta, EmilliaRomagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San
Marino Cumhuriyeti

Yukarıda bahsettiğimiz bu yerler; hiç şüphesiz İtalya gezinizin mutlaka görülesi yerleri arasında olmalıdır. Bunun yanı sıra, bu şehirler, konaklama, ulaşım ve diğer konularda da tüm İtalyan şehirleriyle benzer maliyetlere sahiptir. İtalya gezi rehberi yazımızın işinize yaraması dileğiyle!

Yorum Yap

Yorum Yap