İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Avrupa
 3. İspanya Gezi Rehberi

İspanya Gezi Rehberi

ispanya-gezi-rehberi (1)

Yurt dışı gezisi için ideal bir ülke arıyorsanız İspanya tam size göre! İspanya; Avrupa’nın en popüler turist destinasyonları arasında bulunmaktadır. İspanya’nın Akdeniz’de, Atlantik Okyanusu’nda ve Kuzey Afrika’da toprakları vardır. Aynı zamanda, Batı Avrupa’nın Fransa’dan sonraki en büyük ikinci ülkesi oluşuyla dikkat çekmektedir. Unesco Kültür Mirası bakımından İtalya’nın ardından ikinci Avrupa ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Daha önce söylediğimiz gibi İspanya; dünyanın her yerinden gelen turistlerin adresi olmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre Fransa ve ABD’nin ardından Çin ile beraber dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi olarak bilinmektedir.

İspanya; 17 özerk bölgeye ve iki özerk şehre ayrılmıştır. Başkenti Madrid olmakla beraber gezilip görülmesi gereken birçok şehre sahiptir. Bilbao, Barselona, San Sebastian, Malaga, Sevilla ve Valencia gibi birbirinden güzel şehirleri vardır.

İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • İspanya’nın resmi dili İspanyolcadır. İspanyolca; dünyanın en çok konuşulan dillerinin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, bu şehrin çok kültürlü bir yapısı vardır. Katalanca ve Baskça gibi dillerin de ülkedeki önemli bir nüfus tarafından konuşulduğunu söylemek gerekir. İspanya’ya bir turist olarak geldiyseniz ve İngilizce dışında herhangi bir dil bilmiyorsanız kesinlikle herhangi bir sorun yaşamazsınız.
 • İspanya nüfusunun yüzde 70’lik kısmı Katolik olmakla beraber ülkede çok güçlü bir inanç sistemi yer almaktadır. Fakat, İspanyol halkı, karşıt görüşlere ve inançlara son derece saygılıdır. Bu yüzden, insanları inançları, değerleri ve özgürlükleri bakımından yargılayan bir kültürleri yoktur.
 • İspanya’ya gitmek istiyorsanız mevsimsel olarak tercihiniz Mayıs ila Ekim ayları arası olmalıdır. Bilhassa yaz sıcaklıklarının uygun olmasından dolayı bu dönemde çok rahat bir şekilde ülkeyi gezebilirsiniz.
 • İspanya’ya İstanbul veya Ankara’dan aktarmalı veya direkt uçuşlarla gidebilirsiniz. Fakat, şehri sorunsuz bir şekilde gezmek istiyorsanız İspanya’ya vardıktan sonra kesinlikle araç kiralamalısınız.
 • İspanya’da Akdeniz ikliminin yanı sıra subtropikal iklim ve dağ iklimi de etkili olmaktadır.
 • Bu ülkeye gelen turistler kendilerini çok şanslı hissederler. Çünkü, eşsiz bir konukseverlik haricinde güneş ışığı ve birbirinden güzel yemekler ile karşılaşacaklardır. Aynı zamanda, ülkenin zengin tarihine ve kültürel mirasına da hayran kalmamak elde değildir. Bunun yanı sıra, ülkenin her yerinde birbirinden güzel manzaralar eşliğinde vakit geçirmek söz konusu olacaktır. Programınızla uyuştuğu takdirde İspanya’nın çeşitli kentlerinde belirli dönemlerde yapılan festivallere katılabilirsiniz. İspanya; bu açıdan çok eğlenceli alternatifler sunmaktadır.

Sonuç olarak, İspanya’nın gezilip görülmesi gereken yerleri hakkında konuşmadan önce bu detayları bilmeniz gerekir. Hadi gelin İspanya’da hangi şehirleri görmeniz gerektiği hakkında bahsedelim!

Barselona Gezilecek Yerler

İspanya’ya turist olarak gelen herkesin muhakkak uğraması gereken yerler arasında Barselona bulunmaktadır. Müzelerinin yanı sıra tarihi dokusu ve kültürü, Gaudi’nin şehre katmış olduğu benzersiz eserlerle beraber Barselona; taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı özellikler taşımaktadır. Barselona; her yıl dünyanın birçok yerinden milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

 • Sagrada Familia: Şehrin simge yapısı olarak bilinmektedir. Ziyaretçilerin her gün ziyaret edebileceği bir yerdir. Şehir içerisindeki ulaşım imkanları toplu taşıma araçlarıyla gerçekleştirilmektedir. Güzelliğine ve ihtişamına görür görmez hayran kalacağınız bir eserdir.
 • Park Güell: Antoni Gaudi eseri olarak dikkat çekmektedir. Carmel Tepesi’nde bulunmaktadır. 1984 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Bu parkı görmeniz gerektiği gibi park sayesinde şehrin eşsiz manzarasına da yakından tanıklık edebilirsiniz.
 • Picasso Müzesi: Barselona’nın gotik bölgesi olarak bilinen La Ribera semtinde bulunmaktadır. Bu müze; İspanyol sanatçının en çok eserinin bulunduğu müzeler arasındadır. Orijinal adı Museu Picasso olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, İspanyol ressam Pablo Picasso hayatta iken açılan ilk müze olmasından dolayı tarihi bir öneme sahiptir. Picasso; kendi adını taşıyan müzenin açılışına katılmıştır.
 • Montjuic Müzesi: Barselona’nın herkesin hayran kalacağı eşsiz manzarasını izlemek adına tercih edilebilecek mekanlar arasında bulunmaktadır. Gelen turistlerin tepede görecekleri çok fazla şey bulunmaktadır. Joan Miro Müzesi, gözlem platformları, Tropik Bahçe, Botanik Bahçesi, Montjuic Mezarlığı, Montjuic Kalesi, Olimpiyat Alanı, Mossen Cinto Verdaguer Parkı, Laribal Bahçesi, Askeri Müze gibi yerler muhakkak görülmelidir.
 • Casa Mila: İspanya tarihine damga vurmuş ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en önemli eserlerinin başında Casa Mila gelmektedir. Burası, Sagrada Familia’nın ardından en çok ziyaret edilen ikinci mekan olarak ayrı bir öneme sahiptir. Esere beyaz rengini veren doğal taşlardan ismini almaktadır.
 • Nou Camp Stadyumu: Futbolla çok ilgisi olmayan insanların dahi adını ezbere bildiği bir stadyumdur. Dünyanın en popüler takımlarının başında gelen Barcelona’nın stadıdır. Camp Nou; hiç şüphesiz, Barselona denildiği zaman akla ilk gelen mekandır. Turistler için stada ücretli turlar düzenlenmektedir.
 • La Rambla: Barselona’nın en geniş, canlı ve enerjik caddesi olarak bilinmektedir. Yol boyunca dizili çınar ağaçları sayesinde burada yürüyüş yapmak ayrı bir keyif haline gelmektedir. Aynı zamanda, caddenin her bir yanında sayısız restoran, cafe ve mağaza bulunmaktadır. Bilhassa hediyelik eşya satan dükkanlardan bir şeyler satın almak hem sizi hem de yakınlarınızı çok sevindirecektir.
 • Katalonya Ulusal Sanat Müzesi: Barselona’nın en ihtişamlı müzeleri arasında bulunmaktadır. Klasik İtalyan mimarisinden çok önemli izler taşımaktadır. Gotik ve Romanesk olmak üzere iki akıma dair eserlerin koleksiyonları bu müzede sergilenmektedir.

Madrid Gezilecek Yerler

İspanya Krallığı’nın başkenti olan Madrid; aynı zamanda İspanya’nın en büyük belediyesidir. Londra ve Berlin’in ardından Avrupa Birliği’nin en büyük üçüncü şehri olarak bilinmektedir. Madrid; İspanya’nın siyasi, ekonomik ve kültür merkezi olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Bu şehir gezilecek yerler bakımından son derece zengindir. Başkent olmasının yanı sıra doğal ve tarihi güzellikleri, modern mimarisi, kaliteli hayat standartları ve canayakın insanlarından dolayı Madrid’e gelmek ciddi bir ayrıcalıktır.

Madrid; bilhassa müzeler bakımından çok zengin bir şehirdir. Şehirde birçok müze bulunmaktadır. Aynı zamanda, tüm müzelerin önünde çok ciddi bir kuyruk bulunmaktadır. Bunun sebebi, müzelerin içerisinde birbirinden değerli koleksiyonların olmasıdır. Müzeler kadar şehirdeki binaların mimari yapısı da insanları fotoğraf çekmeye yönelten etmenler arasında bulunmaktadır. Madrid şehir merkezinde gezerken anıtlarla, heykellerle ve daha birçok doğal güzellikle karşılaşabilirsiniz.

 • Plaza Mayor: Madrid’in en tanınmış meydanı olmasıyla bilinmektedir. Bu açıdan turistlerin ilk durakları arasında bulunmaktadır. Kapalı meydan ilk zamanlarda surların dışarısında inşa edilmiştir. Geçmişten günümüze kadar boğa güreşleri, pazarlar, turnuvalar, senfoniler, infazlar gibi sayısız olaya tanıklık etmiştir. Günümüzde ise birçok dükkan, kafe ve restoran ile çevrilidir. Bu meydanda yedi gün 24 saat devam eden canlı ve enerjik bir hayat bulunmaktadır.
 • Puerta del Sol: Şehrin bir diğer ana meydanı olmasıyla dikkat çekmektedir. Kent merkezinin tam ortasında bulunmaktadır. Madrid’e gelen turistlerin ilk uğradığı yer olmaktadır. Gösteriler başta olmak üzere festivaller, siyasal eylemler ve sokak sanatçıları ilk olarak Puerta del Sol’da kendilerine yer bulmaktadır.
 • Madrid Kraliyet Sarayı: Birçok diziye, filme konu olan Madrid Kraliyet Sarayı; her yönüyle muazzam bir saraydır. İspanya Kralı’nın resmi ikametgahı burada olmakla beraber bilhassa resmi törenler için kullanılan bir saraydır. Mimarisi ve odalarında bulunması gereken sanatsal hazineler dolayısıyla kesinlikle ama kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.
 • Almudena Katedrali: Eşsiz güzellikte bir yerdir. Palacio Real’e bakmaktadır. Neo- Gotik tarzda inşa edilmiştir. Buraya gelen turistler, kendilerini tüm heybetiyle bir saray gibi büyüleyen bu katedrale aşık olacaklardır. Hristiyanlığa ait sanatsal figürler ve boyamalar muhakkak görülmelidir.
 • Cibeles Sarayı: Madrid’in en ilginç mekanları arasında bulunmaktadır. Geçmişte Telekomünikasyon Sarayı olarak anılmıştır. 1904 yılındaki harika bir projenin hayata geçirilmesinin ardından günümüzdeki haline kavuşmuştur.
 • Prado Müzesi: Madrid’in en popüler yerlerinin başında gelmektedir. Müzenin içerisinde bulunan koleksiyonlarda 8.600 resim ile beraber 700’den fazla heykel bulunmaktadır.
 • Reina Sofia Müzesi: Madrid içerisinde çok sayıda müze olduğunu söylemiştik. Reina Sofia Müzesi de turistlerin en çok ziyaret ettiği müzelerin başında gelmektedir. İspanya’nın 20. yüzyıl sanatının en büyük koleksiyonu burada bulunmaktadır. Pablo Picasso’nun en saygın ve popüler eserleri bu müzede sergilenmektedir.
 • Debod Tapınağı: Madrid’in en güzel parklarından birisinde bulunan Mısır tapınağıdır. Şehrin tarihi dokusunu yansıtması bakımından önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, gün batımını izlemek için harika bir yerdir.
 • Santiago Bernabeu Stadyumu: Bu stadyum; futbola aşina olmayanların dahi bildiği gibi Real Madrid’in stadyumudur. Dünyanın en önemli kulüplerinin başında gelen Real Madrid; aynı zamanda harika bir stadyuma sahiptir. Futbol ve spor meraklısı kişiler bu tarihi stadyumu gezebilirler. Turistlerin gezebilmesi için yılın 365 günü ziyarete açıktır.
 • Atocha Tren İstasyonu: Oldukça büyük bir tren istasyonu olmakla beraber istasyonun içerisinde bitkiler ve büyük bir plaza ile beraber çok güzel bir dekorasyon bulunmaktadır. Atocha; turistler için oldukça ilgi çekici bir yerdir.
 • Gran Via: Büyük Cadde olarak anılmaktadır. Burası; Madrid’in en işlek ve popüler caddesidir. Her yıl 10 milyondan fazla insan bu caddeden geçmektedir. Açık hava alışveriş merkezi oluşuyla tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. Aynı zamanda, perakende mağazaları büyük ilgi görmektedir. Caddenin dekorasyonunda günümüzde daha çok bitki örtüsü ve yenilikçi kent mobilyaları bulunmaktadır.
 • Las Ventas Boğa Güreşi Arenası: Burası dünya üzerindeki en prestijli ve popüler boğa güreşi alanı olarak bilinmektedir. İspanya kültürü ve gelenekleri hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken bir mekandır. Mayıs ayından Eylül ayına kadar devam eden sezonda devamlı olarak boğa güreşleri yapılmaktadır.
 • Salamanca: Madrid şehrini oluşturan 21 bölgeden biri oluşuyla dikkat çekmektedir. Turistik gezi ve yerleşim yeri bakımından muhakkak görülmesi gereken bir yerdir. Cadde üzerinde yer alan binalar oldukça özenli cepheleriyle dikkat çekmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, Madrid Rio Parkı ve Plaza de Castilla; kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Sevilla Gezilecek Yerler

Sevilla; Endülüs’ün en kalabalık şehirlerinin başında gelmektedir. Nehirde limanı olan bir şehir oluşuyla tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. Bir dönem Müslüman hakimiyetinde olmasından dolayı Katolikler açısından çeşitli sıkıntılar baş gösterse de Müslümanların varlığından dolayı bu şehrin kültürel yapısına çok fazla şey katılmıştır. Sevilla; egzotik tarihi ve zengin mimarisinden dolayı muhakkak görülmesi gereken bir şehirdir.

Sevilla; herkesin hayran olacağı bir kültürel zenginliğe sahiptir. Küçük ve güzel meydanların yanı sıra eşsiz katedraller, müzeler, saraylar ve kuleler; Sevilla’nın sahip olduğu kültürel zenginliği anlatmak adına son derece doğru örnekler olmaktadır. Ayrıca, şehrin her noktasında yapacağınız yürüyüşler size keyif adına çok şey katacaktır.

 • Plaza de Espana: İspanya Meydanı olarak hatrı sayılır bir popülerliğe sahiptir. Bu meydandaki yapılar İspanyol, Moro ve Rönesans mimarisinin örnekleri arasında bulunmaktadır. Bu binalarda genel olarak devlet daireleri yer almaktadır. Aynı zamanda, dünyaca ünlü filmlerin çekimleri de burada yapılmıştır. Tarihi dokusunun yanı sıra nehir kenarında saatlerce oturarak vakit geçirmek de çok güzel bir aktivite olarak kendisini göstermektedir.
 • Torre del Orro: 1220 yılında inşa edilen bu yapı Altın Kule olarak bilinmektedir. Geçmişte hapishane olarak kullanılan bu mekan günümüzde turistlerin ziyaretlerine açıktır. Gün içerisinde 09.30 ila 18.30 saatleri arasında ziyaret edilmesi mümkündür.
 • Sevilla Katedrali: Sevilla şehrinin en önemli ibadethanesi olarak bilinmektedir. Günümüzde dünyanın en büyük üçüncü Gotik katedrali olmasından dolayı önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, Kristof Kolomb’un mezarının burada olmasıyla ayrı bir değere sahiptir.
 • Santa Cruz Mahallesi: Sevilla’ya gelen turistlerin en çok merak ettiği ve fotoğrafını çekmek istediği mekanlar arasında bulunmaktadır. Dar sokakların kendisini gösterdiği bu mahallede aynı zamanda Sevilla’nın en önemli tarihi yapıları vardır. Labirent şeklinde oluşuyla buraya gelenler kendilerini kaybolmuş hissedeceklerdir.
 • Alcazar Sarayı: Kralın evi anlamına gelmektedir. Mimarisi son derece etkileyicidir. Aynı zamanda, gören herkesin hayran kalacağı bir saray olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Turistler için 9,5 euro giriş ücreti vardır.

Tüm bunların yanı sıra Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi başta olmak üzere Flamenco Müzesi, Triana Mahallesi, Metropol Parasol gibi mekanların da görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Valencia Gezilecek Yerler

Nüfus bakımından İspanya’nın üçüncü büyük şehri olmasıyla dikkat çekmektedir. Ülkenin en büyük limanına sahip oluşuyla da ekonomik gücü en üst seviyede olan bir şehirdir. Şehrin en önemli özelliği ise hem dünü hem de bugünü buluşturmasından kaynaklanmaktadır. Tarihi binaların yanı sıra oldukça modern mimari eserler kendisini göstermektedir.

 • Torres de Serranos: Orta Çağ’a ait olan bu yapı; günümüze kadar en az hasarı görerek ulaşmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Günümüzde birçok festivalin başlangıç noktası olarak dikkat çekmektedir. Geçmişte hapishane olarak hizmet vermesinin yanı sıra yıllar içerisinde birçok restorasyon işleminden geçmiştir. Şehrin ikonik yapılarından birisi olduğunu söylemek gerekir.
 • Plaza de Toros de Valencia: 12 bin kişilik bir arenadır. Boğa güreşlerine katılan matadorların kıyafetlerinin ve kılıçlarının sergilendiği bir müze bulunmaktadır. Rehberli tur sayesinde burayı gezmek daha kolay bir hal almaktadır. Ancak, giriş için ücret istendiğini eklemek gerekir.
 • Valencia Katedrali: Katedral Hristiyanlar için son derece önemli bir yapıdır. Kilisenin yalnızca tek bir üslubu bulunmaz. Katedral içerisinde resimlerin, heykellerin, tarihi ve dini belgelerin, dini kabartmaların sergilendiği bir müze bölümü de bulunmaktadır. Giriş için belirli bir ücretin ödendiği Valencia Katedrali her zaman ibadete açıktır.
 • Bioparc Valencia: 2008 yılından bu yana ziyarete açılan bu hayvanat bahçesi; Valencia’ya gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Hayvanların kafese kapatılması gibi bir durumun burada olmadığını ifade etmek gerekir. Bu yüzden, gelen turistlerin beğenerek ayrıldığı bir yer oluşuyla dikkat çekmektedir.

Bilbao Gezilecek Yerler

Bilbao; turistik anlamda İspanya’nın en çok rağbet gören yerlerinin başında gelmektedir. Kültürel atmosferinden dolayı turistlere gezilecek çok fazla yer ve yapılacak birçok aktivite sunmaktadır. Aynı zamanda, yaşam standartlarının Barselona ve Madrid’e kıyasla daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

 • Guggenheim Müzesi: Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı bir müzedir. Şehrin turizm faaliyetlerinin hatrı sayılır bir kısmını oluşturmaktadır. Dekoratif özelliklerinden dolayı dikkat çekse de herhangi bir amaca hitap etmeyen doğal bir alan oluşuyla da beğeni toplamaktadır. Bunun yanı sıra, belirli zamanlarda önemli sanatçıların ilgi çekici sergiler düzenlediği bir yer olmasından dolayı dikkat çekmektedir.
 • Bilbao Güzel Sanatlar Müzesi: Sanata doymak isteyenlerin bir numaralı tercihi olmaktadır. 12. yy’dan günümüze kadar ulaşan tüm eserler burada sergilenmektedir. Bask, İspanyol ve Flemenk eserleri bu müzede sergilenmektedir. Aynı zamanda, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine rastlamak mümkündür. Müze içerisinde kalıcı koleksiyon dahilinde olmak üzere sekiz bini aşkın sanat eseri bulunmaktadır.
 • Santiago Katedrali: Bilbao şehrinin en önemli ve görkemli yapıları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, şehrin en eski mimari yapısı olarak bilinmektedir. İbadet ve ziyaret açısından çok fazla talep görmektedir. 1931 yılından bugüne dek ulusal anıt ve sanat anıtı kategorisinde bulunmaktadır.
 • Yedi Cadde: Şehrin en eski yerleşim yeri olmasıyla dikkat çekmektedir. Rengarenk evlerinin yanı sıra büyüleyici caddeleri, gürültülü barları, hediyelik eşya satan dükkanları olmak üzere gerçekten sıra dışı özellikleri bulunan bir yerdir. Şehrin çekirdeği olarak anılmaktadır. Birbirinden renkli ve sevimli evler burada bulunmaktadır.

Granada Gezilecek Yerler

Granada şehri; birçok turisti kendisine hayran bırakmaktadır. Tarihi geçmişinin yanı sıra kültürel zenginliği ve harikulade doğasıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Aynı zamanda, ılıman ikliminden dolayı yılın her döneminde gidilebilecek bir yerdir. Burada görülmesi gereken çok önemli yapılar ve sanat merkezleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yerel halkın düzenlemiş olduğu festivaller, gösteriler ve daha bir sürü etkinlik turistlerin de ilgisini çekmektedir.

 • El Hamra: Geçmişte saray olarak inşa edilse de yıllar içerisinde tabiri caizse bir şehir haline gelmeye başlamıştır. Hem İslamiyet hem de Katolik kültürüne ait birçok eser burada bulunmaktadır. Oldukça büyük bir yer olmasından mütevellit gezmek isteyenlerin en az bir günlerini ayırması tavsiye edilmektedir.
 • Granada Katedrali: Rönesans döneminin en güzel örneklerinin başında gelmektedir. Şehir merkezinde bulunan bu yapının çok görkemli olduğunu ifade etmek gerekir. İki saatte gezilmesi mümkün olan bu yapı; şehrin tarihine uzun yıllar boyunca tanıklık etmiştir.
 • Albaicin: Ünlü El Hamra Sarayı’nın karşısındaki bir tepede konumlandırılmıştır. İçerisinde bulunan bembeyaz evlerin olduğu ve aynı zamanda meyve ağaçlarının bulunduğu Albaicin Mahallesi gören herkesin hayran kaldığı bir yerdir. Granada şehrinin en önemli kültürel yapılarının başında gelmektedir.
 • Sacromonte: Çingenelerin yaşadığı bu yer getto olarak adlandırılmaktadır. Buradaki insanların eğlence dolu hayatına tanık olmak isteyenlerin tercihi olmalıdır.

Malaga Gezilecek Yerler

Geçmiş yıllarda fakir bir semt olarak adlandırılan Malaga; bilhassa son on yılda turizm alanında yapmış olduğu devrim ile beraber fakir olmaktan kurtulmuştur.

 • Picasso Müzesi: Picasso’nun özel eşyaları ve eserleri burada sergilenmektedir. Müze içerisinde kitap dükkanı ve kafe de bulunmaktadır.
 • Malaga Katedrali: Endülüs Bölgesi’nin en büyük ikinci katedrali olmasından dolayı beğeni toplamaktadır.
 • Plaza de la Merced: Bu meydanın muhakkak ziyaret edilmesi gerekir. Burası, Malagalı vatandaşların buluşma noktasıdır. Oldukça eğlenceli ve yedi gün 24 saat hayatın durmadığı bir yerdir. En eğlenceli açık hava aktiviteleri burada yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, gündüzleri de oldukça canlı bir yerdir. Çünkü, burada sayısız dükkan ve mağaza yer almaktadır. Bu sayede, turistler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer olmaktadır.

Sonuç olarak, İspanya; sanata ve tarihe meraklı her insanın görmesi gereken bir ülkedir.

İspanya’da Ulaşım

Yurtdışı tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi de İspanya oluyor. Akdeniz kültürünün hakim olduğu İspanya’ya gitmek birçok insanın hayali! Ancak, Euro ve Amerikan dolarının Türk lirası karşısındaki yükselişinin hızla devam ettiği günlerde İspanya tatili yapmak için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Yazımızda İspanya’nın gezilip görülesi yerlerinden bahsetmiştik. Şimdi de İspanya’da nasıl ekonomik bir şekilde tatil yapacağınız hakkında size bilgi verelim. İlk olarak, İspanya’da ulaşım konusuyla başlamalıyız.

İspanya’nın Ulaşım Alternatifleri

İspanya; bilhassa gelişmiş altyapısıyla dikkat çeken oldukça modern bir ülkedir. Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Oldukça pratik ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca, Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla trafik sorunu daha azdır. İspanya’da şehirlerarası ulaşım için Türkiye’de olduğu gibi uçak tercih edebilirsiniz. İspanya’nın her büyük şehrinde bir havaalanı olduğu için uçakla seyahat etmek hem rahat hem de pratiktir. İspanyol havalimanları; istediğiniz şehre en kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak iç hat uçuşlarına sahiptir. İç hat seferleri; bilet fiyatları bakımından İspanya’nın diğer ulaşım seçeneklerine kıyasla son derece uygundur.

Uçakla seyahat seçeneğinin dışında demiryolu alternatifinin de çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. İspanya’daki her büyük şehirde tren istasyonları bulunmaktadır. Fakat, demiryolu ulaşımının pahalı olduğunu söylemek gerekir. Bu noktada, İspanya içi ulaşım adına demiryolu seçeneğini tercih edenlerin rotalarını önceden planlaması ve seyahat kartları alması tavsiye edilmektedir. Tren vagonlarının diğer Avrupa ülkelerine kıyasla son derece rahat ve kullanışlı olduğunu söylemek gerekir. Ayrıca, neredeyse hepsinde klima ve tuvalet bulunmaktadır. Eski Avrupa dizel trenleri tarafından yönetilen trenlerin bilet fiyatlarının ise daha ucuz olduğunu söylemeliyiz. Fakat, takdir edersiniz ki, bu tür trenler, diğerlerine kıyasla daha az konforludur.

Uçak ve tren dışında tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri arasında otobüsler de bulunmaktadır. Otobüs sefer sayıları; trenlere kıyasla daha fazladır. Ayrıca, otobüs bilet fiyatları, trenlere kıyasla neredeyse iki kat daha ucuzdur. İspanya’nın her şehrinde bulunan otobüs istasyonları için önceden rezervasyon yaptırmanız şarttır. Ülkede uluslararası otobüs taşıyıcısı olarak bilinen Alsa; yapmış olduğu gezilerle bilhassa turistler arasında oldukça popülerdir. Aynı zamanda, İspanya sınırları içerisinde metro ile rahatlıkla dolaşabilirsiniz. En düşük metro bileti fiyatları; ortalama 1.5 eurodan başlamakla beraber geçiş yapılan taşıma alanlarının sayısına bağlı olarak bilet fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Uçak, tren ve otobüs dışında feribotlarla da rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Üç tarafı denizlerle çevrili olan İspanya; bilhassa feribot taşımacılığıyla oldukça popülerdir. Feribotlar sayesinde anakaradaki bir yerden adalara ulaşım söz konusu olmaktadır. Feribotlar içerisinde aynı zamanda otomobil taşımak için geliştirilmiş bagaj bölmeleri bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, İspanya’da dilediğiniz takdirde araç kiralayabilirsiniz. Avrupa’nın en kaliteli yollarına sahip ülkelerden birisi olan İspanya’da aracınızla rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Fakat, İspanya’da benzin fiyatları oldukça pahalıdır. Bunun yanı sıra, trafik kurallarını ihlal eden kişilere ciddi cezalar verilmektedir. Bu noktada, bilhassa büyük şehirlerde mümkün olduğu kadar toplu taşıma kullanmalısınız. Ayrıca, bisiklet kiralamak da oldukça iyi bir seçenektir. Bilhassa Madrid ve diğer büyük şehirlerde bisiklet kiralayarak hem daha ekonomik hem de daha rahat bir ulaşım seçeneğini tercih etmiş olursunuz. İsteğe bağlı olarak motosiklet veya scooter da kiralayabilirsiniz. Son olarak, İspanya’da taksiyle seyahat etmenin pahalı olduğunu dile getirmeliyiz.

İspanya’ya Gelen Turistlerin Bilmesi Gereken Ulaşım Seçenekleri

İspanya’da kırka yakın havaalanı bulunmaktadır. Ülkenin en büyük havaalanı ise Barcelona havaalanıdır. Bu havaalanını yıl içerisinde elli milyondan fazla insan kullanmaktadır. Hem uluslararası hem de ülke içi uçuşlar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, terminaller arasında çalışan otobüslere binmek ücretsizdir. Barcelona havaalanı; diğer tüm havaalanlarında olduğu gibi restoranları, kafeleri, salonları, bankaları, mağazaları ve hediyelik eşya satan dükkanlarıyla ünlü bir yerdir. Şehir içerisinden metro, taksi veya önünden geçen herhangi bir otobüs ile buraya ulaşabilirsiniz.

Ülkenin ikinci en büyük havaalanı ise Madrid Barajas olarak bilinmektedir. İspanya’nın neredeyse her bölgesine uçuşlar buradan yapılmaktadır. Bilhassa ada bölgelerine yapılacak uçuşlara yoğun bir talep vardır. Terminaller arasında yeşil renkli otobüsler faaliyet göstermektedir. Şehir merkezinden elektrikli tren başta olmak üzere otobüs veya araba ile buraya ulaşmak mümkündür. Palma de Mallorca; ülkenin en büyük havalimanlarından bir diğeri olarak bilinmektedir. Bu havalimanında yıl içerisinde ortalama 16 milyon kişiye hizmet verilmektedir. Malaga havaalanı ise en işlek havaalanları arasında beşinci sırada bulunmaktadır. Bilhassa Avrupa’dan gelen turistlerin uğrak noktası olmaktadır. Dünya üzerindeki 65’ten fazla ülkeyle bağlantısı bulunan bir havaalanı olmakla beraber iç hat uçuşlarını da planlamaktadır. Son olarak, İspanya’nın neresine gittiğinize göre değişecek şekilde kullanabileceğiniz Las Palmas’ta bulunan Gran Canaria havaalanı ve Bilbao havaalanını da bilmelisiniz.

İspanya’nın ulaşım seçenekleri arasında deniz ulaşımının da önemli bir yerinin olduğunu ifade etmeliyiz. İspanya; dünyanın en önemli deniz gücüne sahip ülkeleri arasında bulunmaktadır. Oldukça büyük deniz limanları sayesinde ülkenin her noktasından başka bir noktaya gidebilmek mümkündür. Örneğin, bir vapur yardımıyla ülkenin ada kısmına ulaşabilirsiniz. Feribot biletlerinin ortalama 20 eurodan başladığını ve 50 euroya kadar uzandığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda, arabayla seyahat eden yolcular, arabalarını anakaraya veya adaya taşımak adına feribot tercih edebilirler.

İspanya; demiryolu ağı bakımından Avrupa’nın en iyileri arasında bulunmaktadır. Andalus Express olarak bilinen birinci sınıf vagonların içerisinde şık restoranlar, yumuşak koltuklar ve klima yer almaktadır. Önceden rezervasyon yaptırdığınız takdirde çok uygun fiyatlara bu trenlerden bilet alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, iyi geliştirilmiş elektrikli tren ağının da çok fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Son olarak, otobüs istasyonlarından da bahsetmeliyiz. Ortalama kırk dakikada bir olmak üzere şehirlerarası yolculuklar yapılmaktadır. Çok fazla seyahat etmeyi düşünüyorsanız on seyahat için bir seyahat kartı almayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, turistler için kentlerde şehrin en önemli yerlerini ücretsiz olarak gezmeye yarayacak özel gezi otobüsleri bulunmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse; İspanya’da diğer Avrupa şehirlerinin aksine en önemli ulaşım seçeneği havayoludur. Hem daha pratik olması hem de bilet fiyatlarının uygun olmasından mütevellit siz de bir turist olarak havayolu taşımacılığını tercih edebilirsiniz.

İspanya Yeme İçme

İspanya mutfağı; bir İtalya mutfağı veya Meksika mutfağı kadar popüler lezzetlere sahip değildir. Ancak, yine de mutlaka tadılması gereken lezzetleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, çoğu Avrupa ülkesine kıyasla yeme içme fiyatlarının çok uygun olduğunu söylemeliyiz. Çeşit olarak da sayısız alternatif arasından seçim yapabilirsiniz. Bilhassa dünyanın en popüler menülerinin başında gelen tapas ile karnınızı hem ekonomik hem de pratik bir şekilde doyurabilirsiniz. Hadi hep birlikte İspanya’nın en meşhur yemeklerine bir göz atalım!

Patatas Bravas

Oldukça uygun fiyatlı ve tabiri caizse öğrenci menüsü olarak karşınıza çıkacak bu yemeği İspanya geziniz sırasında mutlaka bir kere denemelisiniz. Küp şeklinde kesilerek kızartılan patateslerin üzerine domatesli sos ve sarımsaklı yoğurt dökülerek servis yapılmaktadır.

Paella

Deniz mahsullerine ek olarak kırmızı veya beyaz et ile yapılan bol baharatlı ve çok lezzetli bir pilav türüdür. Çok büyük bir porsiyona sahip olmasından dolayı sizi fazlasıyla doyuracak bir lezzettir.

Tortilla

Omlet olarak düşünülebilir. En az 7-8 yumurtanın ve bol miktarda patatesin kullanıldığı bu yemek; İspanyol yerel halkının gözdeleri arasında bulunmaktadır. Ekmek diliminin üzerine konularak servis edilmektedir. İspanya’ya geldiyseniz bilhassa kahvaltıda kesinlikle denemeniz gereken bir yemektir.

Turron

İspanya’da dini bayramlarda tüketilen bir tatlıdır. Türkiye’deki helva çeşitlerine benzemektedir. Bademli, vanilyalı ve kakaolu çeşitleri bulunmaktadır.

Churro

Türkiye’de bulunan halka tatlısının şerbetsiz hali olarak bilinmektedir. Ancak, Türkiye’den farklı olarak üzerine pudra şekeri dökülerek servis edilmektedir. Yanında ise çikolata sosu sunulmaktadır.

Sangria

Portakal, elma ve limon gibi meyvelerin bulunduğu, kırmızı şarap ile bekletilen bu içecek; muhakkak denemeniz gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.

Calimocho

Kola ve kırmızı şaraptan meydana gelen bir içkidir. Tadının ise çok iyi olduğu herkes tarafından dile getirilmektedir.

Sangre de Toro

Mükemmel bir şarap markası olmakla beraber içen kişinin ağzını asla yakmayan lezzette ürünleri sunmaktadır.

Sonuç olarak, İspanya; yeme içme konusunda size çok farklı alternatifler sunmaktadır. Hem bütçenize hem de midenize hitap etmektedir. Bu lezzetlerin her birini tatmadan dönmemelisiniz.

İspanya’nın En Meşhur Restoranları

İspanya mutfağı hakkında genel bilgi verdikten sonra bu güzel yemekleri ve daha fazlasını nerede yiyebileceğinize dair restoran önerisi yapmalıyız. Herkesin bildiği gibi İspanya’da bilhassa Barcelona, Madrid, Sevilla, Valencia gibi şehirler ön plandadır. Bir turist olarak bu şehirlere geldiğiniz takdirde bütçenizi biraz sarsacak da olsa kaliteli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bu noktada, Madrid restoranları hakkında bilgi almaya ne dersiniz?

Gustos Restaurant

Plaza Mayor’da yer almaktadır. Bilhassa deniz ürünlü Paella’sı ile dikkat çekmektedir. Bir porsiyon dahi en az iki kişiyi doyuracak büyüklüktedir. Bunun yanı sıra, Madrid’in en güzel mekanlarından birisi olduğu için buradaki fiyatlar bir hayli yüksektir.

La Barraca

Valencia usulü Paella restoranı olmasıyla dikkat çekmektedir. Menüsünde farklı çeşitte Paella bulunmaktadır. Fiyat olarak ise diğer restoranlara kıyasla daha uygundur.

Gran Clavel Vermuteria

Gran Via caddesi üzerinde bulunmaktadır. İspanya’nın en meşhur içkilerinin başında gelen Vermut içkisini tatmak için çok iyi bir alternatiftir. Bu içki; şarabın farklı bir versiyonu olarak beğeni toplamaktadır.

Bar Postas

Birçok turistin Madrid’teki favori restoranı olarak dikkat çekmektedir. Deniz ürünlerini kızartma olarak tüketmeyi sevenler için son derece doğru bir tercihtir. Aynı zamanda, meyhane usulü bira sevenler için de doğru adrestir. Karides, kalamar, ahtapot, midye ve minik balıkların ortaya karışık bir tabak olarak sunulduğu tadına doyulmaz menülerle dolu bir restorandır.

Mercado de San Miguel

İspanya kültürüne uygun bir pazardır. Günlük olarak sebze ve meyvenin yanı sıra et ürünleri satılmaktadır. Bunun yanı sıra, burada bulunan barlarda tapas ve bira satışı da yapılmaktadır. Akşam yemeğini ucuz yollu olarak geçirmek isteyenler için harika bir alternatiftir.

Botin Restaurant

Dünyanın en eski restoranı olmasından mütevellit beğeni toplamaktadır. Odun ateşi ve fırını ise ilk günkü haliyle kullanılmaktadır. Bu restoranı görmek isteyen turistler için tur şirketleri tarafından turlar düzenlenmektedir. Gezinin yanı sıra yemek ikramı da yapılmaktadır.

Meson del Champinon Restaurant

Bilhassa mantar yemekleriyle ünlüdür. Aynı zamanda, hafta sonlarında canlı müzik yapılmaktadır. Champinon; İspanyolcada mantar anlamına gelmektedir.

Cafe del Art

Kahve içmek isteyenler için en uygun mekandır. Bunun yanı sıra, Portekiz usulü bir tatlı olan Pastel de Belen; mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.

Traga Tapas

Pahalı restoranların adresi olan Madrid şehrinde fiyat performans oranı bakımından en iyisini sunan bir restorandır. Hem yemek hem de içki olarak sayısız ve uygun fiyatlı alternatifleri bulunmaktadır. Öğle veya akşam yemeği için birçok kişinin tercihi olmaktadır. Deniz ürünleri konusunda çok başarılıdır.

100 Montaditos Cerveceria

Türkçe karşılığı 100 sandviç olmakla beraber uygun fiyatlı mekanlar arasında bulunmaktadır. Menüsünde 100 farklı şekilde hazırlanmış sandviçler vardır. Ayrıca, aklınıza gelebilecek her türlü malzemeden sandviç yapmalarından dolayı İspanya’nın her bölgesinden ziyaretçi çekmektedir.

Cafe Comercial

Madrid şehrinin bilhassa gece mekanları arasında bulunmaktadır. Gece kulübü bakımından çok fazla seçeneğin olduğu Madrid şehrinde gece hayatına hızlı bir şekilde giriş yapmadan bir şeyler içmek ve yemek adına burayı tercih edebilirsiniz.

İspanya’da Ne Kadar Para Harcanır?

İspanya’ya gelmek isteyenler arasında bilhassa beyaz yakalı olanlar bu tatil için aylar öncesinden para biriktirmeye başlıyorlar. İnsanların ekonomik kaygılarına hak vermek gerekir. Çünkü, İspanya; Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasında bulunuyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ülkede taksiye binmek dahi Türkiye’ye kıyasla çok pahalı! Bunun yanı sıra, Madrid ve Barcelona gibi şehirlerde konaklama ve yeme içme ücretlerinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Peki, İspanya’da bütçenizi çok aşmadan uygun fiyatlı bir tatil yapabilir misiniz? Gelin hep birlikte bu ihtimali değerlendirelim!

İspanya’da konaklama için çok fazla seçenek bulunuyor. Lüks otellerin yanı sıra son derece sıradan hostellerde de kalabilirsiniz. Güncel tarih (Ağustos 2020) itibariyle konuşacak olursak lüks bir otelde kalmayı tercih ettiyseniz kişi başı 232 euro yani yaklaşık 2 bin TL ödersiniz. Fakat, bir gecelik konaklama için hostel tercih ettiyseniz kişi başı 36 euro gibi çok uygun bir fiyata konaklama sorununu çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra, günlük gıda masrafı için 5.90 euro, restoranda yemek yemek için ortalama 15 euro, bir şişe su için 0.6 euro, yerel ulaşım için 6 euro, müze vb giriş biletleri için ortalama 24 euro, alkollü içecekler için ise 2.5 euro ödemeniz gerekecektir. Bahsettiğimiz rakamlar ortalama olmakla beraber gittiğiniz mekanın kalitesine ve konumuna göre değişecektir.

İspanya’da Düşük Bütçeyle Tatil Yapmak Mümkün Mü?

İspanya’da bir hafta kalmayı planlıyorsanız 484 euro ile 655 euro arasında harcama yapmayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra, biraz daha standartların üzerinde bir tatil yapmayı planlıyorsanız minimum 990 euroyu gözden çıkarmanız gerekmektedir. Çok lüks bir tatil için ise minimum 2 bin 400 euro harcamanız şart gibi durmaktadır. Bütçem az diyorsanız yapmanız gerekenlere bakalım!

 • Her şeyden önce, uygun fiyatlı bir hostel (94 euro) veya otel (47 euro) tercih etmelisiniz.
 • Taksi tutmak yerine kesinlikle toplu taşıma araçlarını kullanmalısınız. Tek yönlü bilet fiyatı 1.5 euro olmakla beraber aylık kart için 44 euro ödenmektedir.
 • Sürekli olarak dışarıdan bir şeyler yemek yerine kendi kahvaltınızı ve yemeğinizi hazırlamalısınız. Ortalama fiyatlı bir marketten alışveriş yaptığınız takdirde günlük olarak 5.90 euro harcadığınızı fark edeceksiniz.
 • Yeme içme konusunda uygun fiyatlı kafe veya restoranları tercih edebilirsiniz. Bilhassa turistik yerlere yakın restoranlar sayesinde uygun maliyetli bir tatil geçirebilirsiniz. Ortalama 10 euro ile İspanya’da uygun fiyatlı bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. McDonalds gibi yerlerde ortalama bir menü için 7 euro ödersiniz.
 • Yakıt, yol geçiş ücretleri ve park ücretleri ise dikkat etmeniz gereken ekonomik kriterler arasında bulunmaktadır. İspanya’da benzin fiyatı ortalama 1.3 euro civarında olmakla beraber dizel yakıt fiyatı ise 1.2 euro olarak geçmektedir. Bir başka deyişle, İspanya’daki yakıt fiyatı; Türkiye’nin aksine tam 1.4 kat daha yüksektir.
 • İspanya’da bir kilo sosis 13 euro olmakla beraber 500 gram ekmek bir euro, 10 adet yumurta 1.7 euro, bir kilo peynir 9.60 euro, bir litre süt 0.78 euro, bir kilo elma 1.70 euro, yerel bira şişesi ise 2.50 euro olarak dikkat çekmektedir.
 • Orta sınıf bir restoranda iki kişi yemek yemek istediğiniz takdirde ortalama 40 euro ödersiniz.
 • İspanya’ya geldiyseniz ve toplu taşıma kullanmak yerine araç kiralamayı düşünüyorsanız bunun için minimum 75 euro ödemeniz gerekmektedir. Ekonomik bir araba kiralamak için ise 42 euro ödemek gerekir. Lüks bir araç kiralamak için en az 357 euroyu gözden çıkarmanız şarttır.
 • İspanya’da önemli turistik yerlere ve müzelere giriş için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Giriş biletlerinin ortalama maliyeti 8 euro ile 16 euro arasında değişmektedir. Ancak, girişin ücretsiz olduğu müzeler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, para harcamamak adına İspanya’nın birbirinden güzel parklarında yürüyüşler yapabilirsiniz.

İspanya Gece Hayatı

İspanya; Avrupa ülkeleri arasında en renkli gece hayatına sahip ülkelerden birisi olmasıyla dikkat çekmektedir. Madrid, Barcelona ve daha birçok şehirde oldukça eğlenceli ve sabahlara kadar devam eden bir gece hayatı bulunmaktadır. Bu noktada, İspanya şehirlerinin gece hayatına yakından bakmaya ne dersiniz?

Madrid Gece Hayatı

Turistlerin gece hayatı adına en çok tercih ettiği şehir hiç şüphesiz Madrid olmaktadır. Tapas barlarının yanı sıra kokteyl barları, canlı müzik mekanları, caz salonu, Flamenko tiyatroları ve daha birçok mekan yer almaktadır. Her gece birbirinden eğlenceli canlı müzik şovları yapılmaktadır. En beğenilen müzikleri sergilemek adına hem yerli hem de uluslararası sanatçılar sahne almaktadır. Yalnızca elektronik müzik olmamakla beraber rock grupları, caz sanatçıları gibi farklı alternatifler de Madrid gece hayatının içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Madrid’te Malasana alanı; eğlencenin geçmişten bu yana değişmeyen adresi olarak dikkat çekmektedir. Puerta del Sol bölgesi ve Huertas; hem gündüz hem de gece saatlerinde turistlerin bir numaralı adresi olarak bilinmektedir. Chueca bölgesinde yer alan Madrilenian ise her yaştan ve statüden insanın buluşma noktası olarak beğeni toplamaktadır.

Madrid sokaklarında birçok kişinin sokaklarda eğlendiğine rastlayabilirsiniz. Bilhassa sokakta alkol içenler bulunmaktadır. Ancak, son yıllarda, bu tarz davranış gösterenlere 600 euro para cezası kesilmektedir. Madrid eğlence hayatı genel olarak gece yarısından sonra başlamaktadır. Gece 00.00’a kadar evlerinde takılan insanlar bu vakitten sonra dışarı çıkarlar. Sabahın ilk ışıklarına kadar partilemek ve eğlenmek; Madridlilerin en popüler aktivitesidir. Gece hayatı genellikle sabah 06.30 gibi sona ermektedir.

Madrid’te yalnızca parti tarzında eğlenceler yoktur. Şehrin sanat etkinliklerinin sayısı da bir hayli fazladır. Opera, Chueca, Anton Martin, Malasana’da birçok şenlik ve festival düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, birçok bohem kafe ve galerilere ev sahipliği yapan bir şehirdir. Konserlerin, şiir okumaların yaygın olduğu sokak partilerine ek olarak birtakım gizli evler de yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak;

 • Auditorio Nacional de Musica; klasik müzik sevenler için çok kaliteli bir organizasyondur. İspanyol Ulusal Orkestrası’nın yanı sıra Chamartin Senfoni Orkestrası, Madrid Orkestrası ve Madrid Senfoni Orkestrası burada sahne almaktadır.
 • Teatro Real; Madrid Kraliyet Sarayı’nın hemen önünde bulunan ana opera binası olarak beğeni toplamaktadır. Bu tiyatroda yılda iki veya üç kere büyük bale gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca, on yedi opera eseri burada sergilenmektedir.

Bahsettiğimiz tüm bu etkinliklerin yanı sıra bilhassa gece saatlerinde sinemaya ve tiyatroya giderek de vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, belirli dönemlerde herkesin ilgisini çekecek konserler düzenlenmektedir. İspanya tatiliniz festival zamanlarına denk geliyorsa oldukça şanslısınız. Oldukça renkli görüntülerin yer aldığı festivaller sayesinde çok eğlenceli bir İspanya tatili yapabilirsiniz. Sonuç olarak, Madrid şehrinin gece hayatına kesinlikle hayran kalacaksınız.

Barselona Gece Hayatı

Madrid gece hayatından bahsetmişken Barselona gece hayatına değinmeden olmaz. Birçok turiste göre Barselona’nın gece hayatı Madrid’e kıyasla daha renkli! İnsanların Barselona’da zevklerine uygun bir eğlence mekanı bulmaması ise imkansız! İlk olarak, Las Ramblas Caddesi ve liman bölgesindeki pub veya kafelerde sangria içerek gecenize başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, La Pedrera’da caz dinleyerek harika bir akşam geçirebilirsiniz.

Liman bölgesindeki Maremagnum isimli alışveriş merkezinde bilhassa İspanyol gençlerin takıldığı çok sayıda çılgın mekan bulunmaktadır. Fakat, illaki bir gece kulübü arayışı içerisindeyseniz tercihiniz La Terrazza olmalıdır. Barselona; İspanya’nın diğer şehirlerine kıyasla gerçekten çok farklı bir eğlence anlayışına sahiptir. Bilhassa temalı partileri seviyorsanız tercihiniz Barselona olmalıdır. Çünkü, burada neredeyse her gece temalı bir parti yapılmaktadır. Opium Bar’da Pazartesi günleri Love Mondays temalı, Apollo’da Salı günleri Crappy Tuesday temalı partiler düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, İspanya’nın simgesi olmuş Flamenko gösterilerini izlemek isteyenler Flamenco Tablao Cordobes, El Tablao de Carmen gibi etkinlikler tercih edilebilir.

Barselona’da farklı aktiviteler yapmak da mümkündür. Yerel bira ve şarapları deneyebileceğiniz birçok bar bulunmaktadır. Gotik’teki sokak aralarında bulunan bu tarz barların fiyatları ve ortamı da gayet uygundur. Barceloneta Plajı’nda yer alan Carpe Diem ise neredeyse her kültürü kapsayan menüsünün yanı sıra taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı dekorasyonuyla beğeni toplamaktadır. Buna ek olarak, Garcia bölgesinde de güzel seçenekler bulabilirsiniz. Raimon Social Club başta olmak üzere Lo Pinyol, La Vinya del Senyor, Espit Chupitos, Viblioteca gibi alternatif eğlence mekanları yer almaktadır.

İspanya Kültürü ve Festivalleri

İspanya’yı tam anlamıyla öğrenmek istiyorsanız her şeyden önce bu ülkenin kültürünü bilmelisiniz. Güzel yemeklerin, güneş ışığının ve misafirperverliğin hakim olduğu bu güzel ülkede zengin tarihi miras ve çarpıcı manzaralara da hayran kalacaksınız. İspanya; bu özelliklerinden dolayı turistler tarafından en çok tercih edilen ikinci ülke olmasıyla bilinmektedir. Spor ve sosyal etkinliklerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu ülkede her yaşa uygun son derece kaliteli eğlence aktiviteleri bulunmaktadır. Bilhassa son yıllar içerisinde Benidorm’daki TerraMitica, Madrid’teki WarnerBrosPark, Tarragona’daki PortAventura, Sevilla’daki IslaMagica gibi eğlence parkları faaliyet göstermeye başlamıştır. Dünya çapındaki bu eğlence merkezleri turistlerin bir numaralı tercihi olmaktadır. Ayrıca, çocuklara bilimin ve çevre bilincinin yerleştirilmesi noktasında önemli bir yere sahiptir.

İspanya; daha önce söylediğimiz gibi son derece sosyal bir ülkedir. Alternatifli gece hayatı sayesinde insanlar kendilerine uygun eğlenceleri rahatlıkla bulacaklardır. Barselona; belirttiğimiz gibi sabahlara kadar süren gece hayatıyla birçok insanın vazgeçemediği bir şehirdir. Bunun yanı sıra, İspanya’nın çok ılıman bir iklimi bulunmaktadır. Bu yüzden, İspanyol halkının tabiri caizse sokaklarda yaşadığını söyleyebiliriz. Kafeler, barlar ve restoranlar; yılın 12 ayında da doludur. Ancak, öğleden sonra bazı şehirlerde olmamakla beraber 12.00 ila 16.00 arası siesta saatidir. Bir başka deyişle, bu saatler arasında tüm dükkanlar ve işyerleri kapalı olmaktadır.

İspanya’nın En Meşhur Festivalleri

İspanya’nın farklı şehirlerinde hayran kalacağınız ve mutlaka katılmak isteyeceğiniz festivaller düzenlenmektedir.

 • Barselona şehrinde canlı müzik cenneti festivali Festes de la Merce (24 Eylül), Sant Jordi için düzenlenen çiçek günü Dia de Sant Jordi (23 Nisan), yazın gelmesini kutlayan Katalanların festivali Festival de Sant Joan (23 Haziran), canlı müzik haftası Festa Major de Gracia (15 Ağustos), sinema şöleni olarak bilinen Festival de Sonar (Haziran ortası), müzik ve tiyatro festivali Grec Arts Festival (Haziran sonu)
 • Madrid şehrinde boğa güreşleri festivali olarak bilinen San Isidro (15 Mayıs), San Isidro’nun başlangıç festivali olan Almudena (9 Kasım), kralın bayramı olarak bilinen La Paloma (Ağustos ayında), Festival de Otono (Ekim ayının ilk haftasında) ve Bahara Hoş Geldin festivali düzenlenmektedir.
 • San Sebastian’da Çiçek ve Film festivali, Jazz ve Tiyatro festivali
 • Valencia’da Domates Festivali (15-19 Mart)
 • Pamplona’da boğalarla beraber koşmanın dayanılmaz heyecanı olarak bilinen San Ferrmin

gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Sonuç olarak, bilhassa domates festivaline ve boğalarla beraber koşulan aktivitelere katılmanızı tavsiye ederiz.

İspanya’dan Hangi Hediyelik Eşyalar Satın Alınmalı?

İspanya’ya geldiyseniz buradan muhakkak birtakım hediyeler alarak sevdiklerinize vermek isteyeceksiniz. Bu noktada, İspanya’nın bir şeyler satın alma noktasında sizlere çok fazla alternatif sunduğunu söylemeliyiz. Boğa güreşlerini temsil eden objeleri satın almayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, futbol takımlarının atkı, forma ve arma gibi ürünlerini de tedarik edebilirsiniz. Barselona’da bulunan Gaudi müzesinde yer alan hediyelik eşya dükkanında farklı hediye alternatifleri yer almaktadır. Buna ek olarak, Flamenko elbisesi, yelpaze, şarap, peynir, şeri ve şarküteri ürünleri gibi seçenekleri satın alabilirsiniz. Ayrıca, Flamenko sanatçılarının ellerinde şaklatmasıyla popüler olan kastanyetler de oldukça popüler hediyelerdir.

İspanya’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

İspanya gezi rehberi yazımızda İspanya tatiliniz sırasında nereleri görmeniz gerektiğine dair size bilgi vermeye devam ediyoruz. Bir turist olarak detaylı bir şeyler okumak yerine elinizde daha kısa bir liste olmasını istiyorsanız yazımızın bu kısmını mutlaka okumalısınız.

 1. Retiro Park: Daha önce de bahsettiğimiz gibi Madrid şehrinde tüm gününüzü parklarda gezerek geçirebilirsiniz. Retiro Park’a ise kesinlikle hayran kalacaksınız. Burada hem piknik yapabilir hem de kayık kiralayarak parktaki gölün tadını çıkarabilirsiniz.
 2. La Sagrada Familia: Henüz tamamlanmayan bu eserin kulelerine çıkarak Barselona’nın eşsiz manzarasını gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.
 3. Park Güell: Şekerden yapılmış gibi gözüken evleriyle hayran kalacağınız bir parktır.
 4. Plaza Mayor: Madrid’in ana meydanlarından birisidir. Fotoğraf çektirmek için harika bir seçenektir.
 5. Nou Camp ve Bernabeu: Bu iki stadyumdan daha önce bahsetmiş olabiliriz. Ancak, yine de mutlaka görülmesi gereken on yer arasında olduklarını bir kere daha hatırlatmalıyız.
 6. El Hamra Sarayı: Geçmişten bugüne kadar sayısız Arap sultanına ev sahipliği yapan bu saray yılın her döneminde turistlerin bir numaralı ziyaret noktası olmaktadır.
 7. Plaza de Espana: Hem Endülüs hem de Rönesans etkilerinin görülebildiği bu tarihi meydan sayesinde İspanya mimarisinin ne kadar harika olduğuna dair çıkarımlar yapabilirsiniz.
 8. Valencia Bilim ve Sanat Şehri: Altı adet dev yapının birleşiminden oluşan bu tarihi mekana kesinlikle hayran kalacaksınız. Valencia’ya gelen herkesin muhakkak ziyaret ettiği bu müzeyi siz de görmelisiniz.
 9. Cordoba: Mimarisinin yanı sıra tarihi, beyaz boyalarıyla dikkat çeken duvarları, labirent şeklinde tasarlanmış sokaklarıyla kesinlikle görülmesi gereken bir şehirdir. Tüm İspanya tatilinizi Cordoba’ya ayırmak dahi isteyebilirsiniz.
 10. Mallorca: Daha önce bahsetmiş olsak da görülmesi gereken on yer arasında Mallorca’ya bir kez daha değinmeliyiz. Denizi, tarihi, mimarisi, eşsiz koyları ve daha birçok özelliğiyle Mallorca’dan ayrılmak istemeyeceksiniz.

İbiza Gezilecek Yerler Listesi

İspanya demişken İbiza’ya ayrı bir paragrafta değinmemek olmaz. Balear Adaları’nın en popüler üyesi olan İbiza; doğal güzelliği ve sosyal medyadaki popülerliğinin etkisiyle son on yılın en çok tercih edilen tatil merkezlerinden birisi olmuştur. Bu ada; bilhassa çılgın gece hayatıyla bilinmektedir. Bu noktada, gelin hep birlikte İbiza’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bahsedelim!

 • Ibiza Town: Burada tatil yapmayı düşünen tatilcilerin hazırlamış olduğu listelerin başında Dart Vila yani Yukarı Şehir gelmektedir. Hem tarihi hem de doğal kısmıyla dikkat çekmektedir. Orta Çağ’dan kalma birkaç mimari yapısına ise kesinlikle hayran kalacaksınız.
 • Es Vedra: Coğrafi açıdan belki de Akdeniz’in en güzel bölgeleri arasında yer alan İbiza’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında Es Vedra yer almaktadır. Bilhassa doğal yaşamı gözlemleme konusunda çok iyi bir seçenektir. Teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.
 • Cala Saladeta: İbiza’da deniz keyfi yapmak isteyenler için harika bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Sevimli koyu, bembeyaz kumlarla dikkat çeken sahili, harika bir renge sahip olan Cala Saladeta’da gün batımını gözlemlemek harika bir deneyim olacaktır.
 • Cala Comte; İbiza’nın bu kadar popüler olmasını sağlayan unsurların başında birbirinden güzel plajları gelmektedir. Teknelerle ve otobüslerle ulaşım sağlanan Cala Comte; denize girmek, güneşlenmek ve barlarda eğlenmek için en iyi seçeneklerden birisidir.
 • Formentera Island: Balear Adaları’nın en küçük üyesi olmakla beraber İbiza’da biraz daha huzurlu ortam arayanlar tarafından tercih edilmektedir. Görünümü ile Karayipler’e benzeyen bu mekanda aklınıza gelebilecek her türlü aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.
 • San Antonio: Adanın hiç tartışmasız en popüler konaklama mekanları arasında bulunmaktadır. Eşsiz güzellikteki plajlarının yanı sıra hareketli gece hayatıyla da beğeni toplamaktadır. Burada bulunan efsanevi gece kulüpleri sayesinde harika akşamlar geçireceğiniz konusunda şüpheniz olmasın.
 • Hippy Market: İbiza eğlence hayatının yanı sıra alışveriş konusunda da dünyanın en iyileri arasında bulunmaktadır. Bu noktada, buraya geldikten sonra sevdiklerinize güzel hediyeler almak istiyorsanız Es Cana’da kurulan Hippy Market’e uğrayabilirsiniz. İbiza denildiği zaman gözünüz korkabilir. Ancak, bu pazardaki fiyatlar son derece uygundur. Ayrıca, oldukça özgün ürünleri sergilenmektedir.
 • Ibiza Cathedral: Yapımına 14. yüzyılda başlanan bu katedralin 16. yüzyılda bittiğini ifade edebiliriz. Dini yapının bulunduğu bu alan; eğlence yerleri ile dikkat çeken İbiza’da farklı bir mimari yapıyı temsil etmesiyle beğeni toplamaktadır. Bunun yanı sıra, birçok kişinin hem içini hem de dışını görme noktasında istekli olduğu bir yerdir.
 • MACE/ Çağdaş Sanatlar Müzesi: Eğlencenin yanı sıra adanın sanatsal birikimi hakkında bilgi almak isteyenlerin görmek istediği yerler arasında bulunmaktadır. Birçok yerel ve uluslararası sanatçıya ait eserler burada sergilenmektedir. Müzenin zemininin iki kat aşağısında sergi alanı yer almaktadır.
 • Portinatx: Adanın kuzey kısmında bulunmaktadır. İlk defa buraya gelenlerin görmek için can attığı bir yerdir. Doğal güzellikleri, denizi ve plajları dışında gece hayatı bakımından birbirinden güzel fırsatlara ev sahipliği yapmaktadır. Adanın plajlarına ise ayrı bir parantez açmak gerekir. Hem kolay ulaşılabilir olmaları hem de diğer plajlara kıyasla daha güvenli olmalarından dolayı tercih edilirler. Bunun yanı sıra, Portinatx yakınlarında çok sayıda yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

İspanya’daki Türkiye Dış
Temsilcilikleri

MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ


Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA
Telefon: 00 34 91 310 39 04
Faks: 00 34 91 308 66 02
embajada.madrid@mfa.gov.tr
http://madrid.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Barselona Başkonsolosluğu Görev Alanı Hariç Tüm İspanya,
Andorra

BARSELONA BAŞKONSOLOSLUĞU


Adres: Consulado General de la Republica de Turquia Passeig de Gracia, nº 7,
1º, 08007 Barcelona/ESPAÑA
Telefon: 00 34 93 317 92 31 – 00 34 93 343 59 14 – 00 34 93 317 10 51
Faks: 00 34 93 481 55 28
consulado.barcelona@mfa.gov.tr
http://www.barselona.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: KATALONYA ÖZERK BÖLGE

Tüm bunlara ek olarak, çocuklar için özel tasarlanmış eğlence mekanları bulabilirsiniz. İspanya’ya gitmeyi düşünenlere ışık tutması için hazırlamış olduğumuz bu yazının işinize yaraması dileğiyle!

Yorum Yap

Yorum Yap