İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Avrupa
 3. İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere Gezi Rehberi

ingiltere-gezi-rehberi

Britanya Adası’nda bulunan ülke, doğuda Kuzey Denizi ve güneyde İngiliz Kanalı ile kıta Avrupa’sından ayrılmıştır. Ülke, İngiliz adasının orta ve güney kısımlarını kapsar. Britanya adasındaki İngiltere, Galler ve İskoçya ile Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı oluşturur. Birleşik Krallık ayrıca, Britanya adası çevresinde irili ufaklı yaklaşık 100 adayla Büyük Britanya’yı oluşturur. İngiltere’nin düz bir topografyası var. Geniş ovalar arasında küçük tepeler var. Bu özellik tarımı mümkün kılar. Bununla birlikte, İngiltere büyük bir sanayi ülkesidir. Hükümet tarzı anayasal monarşidir. Monarşinin başı Kraliçe II. Elizabeth’dir. 16. yüzyılda dini bir reformla Katolik Kilisesi’nden ayrılmış ve Anglikan Kilisesi adıyla kendi dini merkezini kurmuştur. 19. Yüzyıldır dünyanın en büyük imparatorluk gücü olan Britanya, o dönemde tüm dünyada koloniler kurduğu için güneşin nadiren kendini gösterdiği buğulu havaya rağmen güneşin batmadığı ülke olarak anılıyordu. .Avrupa’nın finans merkezi olmasının yanı sıra dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan İngiltere‘de, resmi rakamlara göre sadece başkent Londra, geçen yıl 5,2 milyon turist ziyareti aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. İngiltere genelindeki sivil yönetim sistemi oldukça karmaşıktır. Yerel yönetimlerde tek bir yapı yoktur. Dokuz ana bölgeye ayrılan ülkede her bölgenin altında farklı departmanlar bulunmaktadır. Başkent Londra ilçelere ayrılmıştır. Diğer bölgelerde, şehir muadili bölümlere ayrılmıştır. Londra aslında üç şehir statüsü birimi içerir. City of London, WestminsterCity ve GreaterLondon olarak adlandırılan bu departmanlar, farklı idari yapılara ve sivil şeflere sahiptir. Londra’da “ilçeler” dahil 34 sivil birim var. İngiltere’nin diğer turistik şehirleri arasında Liverpool, Birmingham, Bristol, Manchester, Leeds, Nottingham ve Shakespeare’in doğduğu Stratford-upon-Avon yer alıyor. İngiltere, Avrupa’nın batısında Atlantik Okyanusu üzerinde bulunan ve Büyük Britanya eyaletini oluşturan birçok adadan biri olan Britanya adasındadır. Kuzey komşusu, Büyük Britanya’ya da bağlı olan İskoçya’dır ve batı komşusu İrlanda’dır.

İngiltere’de Konuşulan Diller

İngiltere’nin resmi dili, bugün dünyanın geri kalanı tarafından yaygın olarak konuşulan İngilizce’dir.

İngiltere’de Din ve İnanç

İngiltere nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı Hristiyan’dır. Bu oran içinde nüfusun büyük bir kısmı Kelt Kilisesi’ne bağlıdır. Nüfusun yaklaşık yüzde 25’i kendisini herhangi bir dinin mensubu olarak tanımlamıyor. Geri kalanı bir grup Müslüman ve Yahudi azınlıktır.

İngiltere’nin Kısa Tarihi

İngiltere’nin tarihi, geç Paleolitik çağa kadar uzanmaktadır, ancak adını 5. ve 6. yüzyılda yerleşen Almanya kökenli Angles kabilesi ülkeye adını vermiştir. 10. yüzyılda ulusal birliğini sağlayan İngiltere, 15. yüzyıldan beri hukuki ve kültürel anlamda dünyada aktif bir devlet olmuştur. Dünyada kullanılan mevcut hukuk sistemlerinin temeli İngiltere’de atıldı ve parlamenter sistem ilk kez İngiltere’de kullanıldı. 18. yüzyıl Sanayi Devrimi’ni başlatan İngiltere, dünyanın ilk sanayi toplumunu kurdu.

İngiltere’ye ne zaman gidilir?

İngiltere’yi ziyaret etmek için en iyi ay, en sıcak ay olan Temmuz’dur. Hava Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında ılıktır, ancak yıl boyunca yağmur yağar.

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul, İzmir ve Ankara’dan neredeyse haftanın her günü İngiltere’ye sayısız direkt ve aktarmalıuçuş var.

Birleşik Krallık’ta İklim ve Hava Durumu

Birleşik Krallık ılıman bir okyanus iklimine sahiptir. Sıcaklığın nadiren sıfırın altına düştüğü ve yazların nadiren 32 dereceyi geçtiği mevsimler yaşanır. Nem yıl boyunca yüksektir ve genellikle yıl boyunca yağmur yağar. Hava sıcaklığı ve durumu gün boyunca değişir. En soğuk aylar Ocak ve Şubat, en sıcak ay Temmuz’dur. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim de oldukça ılımandır. İngiltere’nin iklim özelliklerini belirleyen en önemli faktör, enlemsel konumu ve kıyılarını Amerika kıtasından vuran Gulf Stream akıntısıdır.

İngiltere Ekonomisi

Birleşik Krallık, dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahiptir. Kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılası 22.907 sterlin. Karma piyasa ekonomisinin hakim olduğu ülkede, yerlerde serbest piyasa ilkeleri de uygulanmaktadır. Oldukça gelişmiş bir sosyal refah altyapısına sahiptir.

İngiliz Kültürü

Yüzlerce ulusun yaşadığı İngiltere, gerçekten kozmopolit bir toplumdur. Nezaket ve görgü kurallarına çok dikkat edilir. İngiltere’de kuyruk davranışları da önemlidir, buna dikkat etmezseniz sizi uyarmakta gecikmezler. Bir müzeye girerken veya otobüse binerken bile düzgün bir çizgi çizmek ve sakince beklemek beklenen bir davranıştır. Bir kilise ziyareti sırasında erkeklerin şapkalarını çıkarması bekleniyor. Genelde erkeklerin kapalı mekânda şapka takması kaba kabul edilir.İngiliz sosyal ve eğlence hayatının en önemli yapı taşlarından biri olan barlarda siparişinizi verdikten sonra nakit ödeme yapmanız beklenir. İngiltere’de trafik soldan akıyor. Geçişte kullandığımız sağ-sol kontrol sisteminin tersini kullanmak zorunda kalacağız.

İngiliz Mutfağı

İngiliz mutfağının en bilinen tariflerinden biri kuzu eti, dana eti, domuz eti veya sebzelerle pişirilen ve Yorkshire pudingi ve sos sosuyla servis edilen tavuktan oluşan Sunday Roast’dur. En çok bilinen uluslararası tarif şüphesiz ki patates kızartması ve kızarmış fileto balıklarından oluşan Fish and Chips adlı yemektir. İngiliz Kahvaltısı olarak adlandırılan meşhur kahvaltıları, Türk damak tadına uygun olmayan ızgara domates, sotelenmiş mantar ve kuru fasulyeden oluşmaktadır. Göze yumurta, sosis ve domuz pastırması servis edilir. Tost kelimesini duyduğunuzda size kızarmış tereyağlı ekmek servis edileceğini bilmek faydalı olabilir. Bilindiği gibi İngilizler çay seven bir toplumdur. İngiliz Kahvaltısı olarak adlandırılan siyah çay türü, İngiltere’nin her yerinde en çok tüketilen çaydır. İngiliz mutfağının en meşhur tatlısı elmalı turtadır. Hint yemekleri, özellikle köri ile pişirilen sebzeler ve etler de İngiliz mutfağının bir parçası haline geldi. Tabii ki, Londra’da vegan ve vejeteryan yemekleri dâhil olmak üzere çok sayıda uluslararası mutfak seçeneği bulabilirsiniz. İngiltere’nin yerel alkollü içeceği klasik bir bira ve ale adı verilen biradan türetilmiş bir içecektir. Ayrıca alkollü ve alkolsüz elma şarabı da denemek isteyebilirsiniz.

İngiltere Gezilecek Yerler

 • Liverpool
 • Londra
 • Manchester
 • Newcastle
 • Bath
 • Bibury
 • Brighton
 • Bristol
 • Cambridge
 • Greenwich
 • Leeds

Liverpool

Liverpool, Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan bir İngiliz şehridir. 1207’de küçük bir kasaba olan Liverpool, 1880’de kraliyet kararı ile şehir oldu. Bu tarihten itibaren şehir haline gelen Liverpool şehri, Kral John’un emriyle 8 cadde ile planlandı. Bu caddelerin isimleri şu şekildedir: Bank Street, Castle Street, Chapel Street, Dale Street, Juggler Street, Moor Street, Whiteacre Street. Bölgenin resmi dili İngilizce olduğu için ülkede genellikle İngilizce konuşulmaktadır. Liverpool, tarihsel olarak İngiltere’nin Lancashire ilçesinde bir şehirdir ve şimdi Lancashire olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Liverpool, İngiltere’nin en misafirperver insanlarının yaşadığı şehir olarak biliniyor. Ayrıca Liverpool’un bir liman kenti olması şehrin büyük ölçüde yurt dışından göç almasına neden olmuştur. Liverpool’un 18. Yüzyılda İrlanda, Amerika ve Avrupa kıtası ile ticari ilişkilerin gelişmesi, bu yüzyıldan itibaren kenti kozmopolit bir yapı haline getirmede çok etkili olmuştur. Nüfus bakımından oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Liverpool, LGBT gruplarının yoğun bir şekilde yaşadığı bir şehir. Özellikle The Stanley Street, LGBT bölgesi olarak bilinir. Bu bölgede LGBT üyeler tarafından düzenlenen etkinlikler ve festivaller turistlerin sıklıkla katıldığı etkinlikler arasında yer alıyor. Liverpool, Çin mahallesi ile Avrupa’nın en eski şehridir. 19. yüzyılda Çinli denizciler buraya gelip şehri keşfettiklerinde, şehirde yoğun bir Çin nüfusu görülmeye başlandı.

Liverpool Gezilecek Yerler

Liverpool’da 3-4 gün içinde keşfedebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, katedralleri ve galerileriyle ünlü olan bu şehir aynı zamanda pop müzik ve İngiliz edebiyatının da en önemli merkezidir. Ayrıca Everton ve Liverpool FC gibi önemli futbol takımlarının da bulunduğu bu şehir, aktif ve canlı yaşam sunmaktadır.

Liverpool, her yıl birçok ziyaretçinin akın ettiği bir şehir olma ayrıcalığına sahiptir. Eşsiz güzellikleri, müzeleri, tabiat parkları, tarihi sokakları, galerileri ve ibadethaneleri ile görenleri büyülüyor. Liverpool’a gittiğinizde özellikle Beatles Müzesi, Merseyside Denizcilik Müzesi, Liverpool Katedrali, Albert Dock Meydanı, Anfield Road Stadyumu, Liverpool Empire Theatre, Walker Art Gallery, Tate Liverpool Art Gallery, World Museum, Western Approaches Museum’u görmelisiniz.

Liverpool nerede?

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında ve Mersey Nehri’nin doğusunda bulunan bir şehirdir. Ayrıca Liverpool, İngiltere’nin başkenti Londra’ya 283 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Liverpool’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Liverpool’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem doğrudan hem de dolaylı seçenekler kullanabilmektedir. Liverpool John Lennon Havalimanı’na günde yaklaşık 160 uçuş yapılmaktadır.

Liverpool, kırmızı tuğlalı evler, müzeler, görülecek ve yapılacak birçok aktivite ve futbol tutkusuyla dolu bir şehirdir. Tren, kara veya hava yolu ile ulaşabileceğiniz Liverpool, yılın her döneminde farklı bir güzelliğe sahip.

Liverpool, İngiltere’nin kuzeybatısında yer almaktadır; Mersey Nehri’nin doğu kesiminde de yer almaktadır. Müzeleriyle ziyaretçi çeken bu İngiltere şehri orta ve daha lüks segmentlere hitap etse de uygun fiyatlarla konaklama bulmak ve bütçeyi aşmadan tatil geçirmek mümkündür. Sokaklarda ve toplu taşıma araçlarına yakın bölgelerde otelleri tercih ederseniz hem toplu taşıma araçları ile hem de bütçenizi aşmadan yürüyerek seyahat edebilirsiniz. Yüzlerce kişiye fayda sağlayan ve en uygun fiyatlı alternatifleri sunan Liverpool otelleri birçok opsiyon ve fiyat avantajları ile değerlendirilebilir.

Liverpool Şehir Ulaşım

Liverpool, toplu taşımayı en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden biridir.  Liverpool ve çevresindeki yerel otobüs hizmetleri, genellikle Mersey seyahati olarak bilinen MPT organizasyonu tarafından sağlanmaktadır. Şehirde iki yerel terminal var. Bunlar Queen Square Otobüs Terminali ve Liverpool One Otobüs Terminali’dir. Şehir içinde en çok kullanılan bir diğer toplu taşıma aracı ise tren. Toplamda 4 hattın bulunduğu Liverpool tren sisteminde birçok farklı yere rahatlıkla ve güvenle ulaşabilirsiniz. Bu tren hatlarının isimleri şu şekildedir: Kuzey Hattı, Wirral Hattı, Merseyrail ve Diğer Hat. Tren hatları çok karmaşık olmadığı için rahatlıkla bulabilirsiniz.

Liverpool Mutfağı

Liverpool, mutfağıyla da oldukça ilgi çekici. Zengin ve çeşitli bir menüye sahip olan Liverpool mutfağında en önemli yiyecekler kuşkonmaz, karides ve etli yemeklerdir.

Liverpool’da Gece Hayatı

Liverpool gece hayatı oldukça renkli ve canlı bir yapıya sahip. Şehirde özellikle cuma ve cumartesi günleri çok yoğun bir gece hayatı yaşandığı gözlemleniyor. Hafta içi öğrenciler tarafından yoğun bir program olduğu görülse de hafta sonları gece hayatında hayatın her kesiminden insan bulmak mümkündür. Birden fazla kültürün buluştuğu gece kulüpleri, barlar ve müzikal mekânlar, birçok farklı insanla tanışmanıza ve kaynaşmanıza yardımcı olabilir. Mathew Street, Concert Square ve Wood Street eğlence mekânlarının en yoğun olduğu alanlardır. Her zaman hareketli ve yoğun olan Liverpool’da gece hayatı özellikle yaz gecelerinde farklı bir şeye dönüşüyor. Hatta birçok farklı yerden eğlence amaçlı çok sayıda turist alıyor. Liverpool’da gece hayatı çok güvenlidir. Özellikle Cuma ve Cumartesi günleri şehirde polisin daha fazla çalıştığını ve böylelikle şehirde güvenlik önlemlerinin arttığını göreceksiniz. Ulaşım araçları da bu yoğunluktan dolayı hafta sonları gece yarısına kadar hizmet veriyor. Ayrıca LGBT barlar Liverpool gece hayatında en çok karşılaşacağınız yerler arasında. İnsanların enerjisinin çok daha yüksek olduğu LGBT barların Cumberland Caddesi’nde yoğunlaştığını belirtmeliyiz.

Liverpool’da Alışveriş

Liverpool, İngiltere’deki en iyi 5 alışveriş merkezinden biridir. Tarihi binalarda yer alan alışveriş merkezleri, turistik faaliyetlerin en yoğun olduğu yerdedir. Son dönemde yapılan birçok alışveriş merkezi bulunsa da, Liverpool’da etnik dokusunu kaybetmemiş yerel mağazalar ve binalar alışveriş açısından büyük önem taşıyor. Alışveriş merkezleri, tıpkı şehrin dört bir yanına dağılmış müzeler ve galeriler gibi şehrin birçok yerinde bulunuyor. Liverpool’da yaklaşık 160 alışveriş merkezi bulunmaktadır. Birçok alışveriş merkezi perakende satış ile hizmet veriyor. Liverpool’daki en önemli alışveriş merkezi Beauty Bazaar Harvey Nicholas. Birçok ünlü modacı ve tasarımcının ürünlerini rahatlıkla bulabileceğiniz Liverpool, Mac, Armani, Hugo Boss gibi birçok ünlü mağazayı bünyesinde barındırmaktadır. Sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız Albert Dock Caddesi’ndeki mağazaları da gezmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında alışveriş için uğramanız gereken önemli yerler arasında Grand Central Hall, MetQuarter ve Cavern Walks sayılabilir. Liverpool’a geldiğimizde hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için ne almalıyız sorusu için Liverpool size çeşitli seçenekler sunuyor. Bunlar arasında The Beatles temalı hediyelik eşyalar, Liverpool’a özgü özel taşlardan yapılmış eşyalar ve tabii ki tatilin vazgeçilmezi mıknatıs satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar yer alıyor.

Londra

Londra, İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkentidir. Uzun bir geçmişe sahip önemli bir dünya şehri olan Londra’da ilk yerleşimler 2 bin yıl öncesine dayanıyor. Kente ilk yerleşimcilerin Keltler olduğu biliniyor; ancak şehir adını Romalılardan almıştır. MÖ 43’te Roma İmparatorluğu, Londonium adını verdi. “Akan Nehir” anlamına gelen Londonium kelimesi zamanla Londra’ya dönüştü. Şehir, farklı kültürlerle etkileşimi ve uzun tarihi nedeniyle birçok farklı kültürle tanışıp birleşmiş ve dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri haline gelmiştir. Roma İmparatorluğu döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Londra, 5. yüzyılda imparatorluğun çöküşünden 11. yüzyıla kadar Viking saldırıları ile kademeli olarak terk edilmiş ve harap olmuştur. İngiltere’nin en görkemli dini yapısı olan Westminster Abbey, 960 yılında başlayan inşaat, şehirdeki yaşamı canlandırmada kilit rol oynadı. Şehirdeki ticaretin hızla gelişmesi ve nüfusun hızla artması ile İngiltere’nin başkenti olmuştur. Böylece Londra’nın günümüze kadar hızlı gelişimi başladı.

Henry, Elizabeth ve Victoria gibi önemli krallar ve kraliçeler Londra’da yaşıyordu. Monarşinin bugün hala devam ettiği ülkede Kraliçe II.Elizabeth, Buckingham Sarayı’nda yaşıyor ve sarayın belirli kısımları ziyaretçilere açık.

Londra nerede?

AB’nin en kalabalık ikinci şehri ve aynı zamanda İngiltere’nin başkenti olan Londra, İngiltere’nin güneydoğusunda yer almaktadır.

Londra’da Nerede Kalınır?

İngiltere’nin kalbi olan Londra, ülkenin idari, ticaret ve turizm merkezidir. Şehrin önemli bir lokasyona sahip olması elbette turist sayısını sürekli artırıyor. Sarayları, zengin koleksiyonlara sahip müzeleri ve köklü tarihi ile yıl boyunca binlerce turiste kapılarını açıyor. Londra otelleri, özellikle orta bölge olmak üzere şehrin çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Oteller başta olmak üzere birçok daire de konforlu hizmet sunuyor. Bununla birlikte, Londra’daki konaklamanın fiyatları genel olarak Avrupa’ya göre biraz daha yüksek olduğu için pansiyonlar da özenli ve kaliteli hizmet sunmaktadır. Elbette bu şehre geldiğinizde zamanınızı verimli kullanmak için merkezde bulunan konaklama tesislerinde kalmanızı tavsiye ederiz. Şehirde görülecek çok yer olduğu için turistik bölgelerde konaklamak günü değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Merkezde bu kadar çok konaklama seçeneği bulacağınız için rezervasyon yaparken karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak turistlerin rahatı için tüm tesisler ellerinden gelen hizmeti sunacak, böylece kriterlerinize uygun otellerde güvenle kalabilirsiniz.

Herkes hayatında en az bir kez Londra’yı ziyaret etmek ister. New York, Paris ve Pekin gibi Londra da ikonik manzaralara sahip tarihi bir metropoldür. Onu seven ama orada yaşamayanlarımız, şehre doymak için şehri tekrar tekrar ziyaret etmeye devam etmelidir. Bu yüzden Londra’da kalınacak en iyi yerleri keşfetmelisiniz.

Londra çok kozmopolit bir şehirdir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, üç ilçenin dışında 100’den fazla farklı dilin konuşulduğunu gösterdi. Birçok büyük şehir gibi, Londra’da da büyük bir somut enerji var. Mimarlık, eklektik dönemlerin ve tarzların heyecan verici bir karışımıdır ve tarih şehrin her yerindedir.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ikinci başkenti olan Londra’ya yılın herhangi bir zamanında gitmek mümkündür, ancak ılıman okyanus iklimi özelliği taşıyan şehir, genellikle kapalı ve yağmurlu havaya sahiptir. Bu nedenle yaz aylarında gitmek daha güzel günler geçirmeniz için etken olacaktır. Havalimanlarının bulunduğu şehir merkezi dışındaki bölgelerde hava sıcaklığı şehir merkezine göre nispeten daha düşüktür. Şehirde yaz aylarında ortalama sıcaklık 22 derecedir. Kışın, özellikle Noel döneminde 2 ile 5 derece arasındaki sıcaklıklar görülmektedir. Noel öncesi şehre gidebilir ve yeni yılınızı bu güzel başkentte geçirebilirsiniz. Ancak kış aylarında zaman zaman kar yağabilir ve bu da uçuşların aksamasına neden olabilir. Yazın Londra’ya gitseniz bile şehre giderken yanınıza bir hırka ve şemsiye almayı unutmayın.

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Londra’ya direkt uçuşlarla gidebilirsiniz. İstanbul-Londra arası ortalama uçuş süresi 4 saattir. Uçuş firmalarının kampanyalarını takip edebilir, indirimli uçak bileti alabilirsiniz. Ayrıca şehirde 5 adet havalimanı bulunmaktadır. Heathrow Havalimanı’na iniş, şehre ulaşım açısından kolaylık sağlıyor.

Londra Ulaşımı

Londra, ulaşım ağının çok gelişmiş olduğu bir şehirdir. Metro, otobüs, tren, bisiklet veya tur otobüslerini kullanarak şehri gezebilirsiniz. Londra taşımacılığı, Transport for London (TfL) şirketi tarafından yönetilmektedir. Bir devlet kurumu olan bu şirket turistlere günün 24 saati yardımcı oluyor. İstasyonlarda bulunan bilet gişelerinden yolculuk için tek seferlik bilet satın alabilirsiniz. Londra’da birkaç günden fazla kalacaksanız veya daha sonra Londra’ya gelmeyi planlıyorsanız, TfL tarafından sunulan Oyster Card’ı seçebilirsiniz. İstanbul’da Akbil gibi görünen bu kartı 5 TL’ye satın alabilir ve istediğiniz miktarda para yükleyebilirsiniz. Ayrıca genellikle siyah olan efsanevi Londra taksilerini de kullanabilirsiniz. Taksi fiyatları diğer şehirlere göre daha yüksek ancak Londra taksileri farklı tasarımları ile çoğu şehirdeki taksilere benzemiyor. Taksimetre sistemi ile çalışan taksilerde şoförle pazarlık yapabilir ve ücreti biraz daha düşürebilirsiniz, ancak bu sürücünün inisiyatifine bağlıdır. Şehirde araç kiralama firmaları da var ancak toplu taşıma ağının bu kadar gelişmiş olduğu ve otopark ücretlerinin de çok yüksek olduğu bir şehirde kendi aracınızla seyahat etmeniz çok mantıklı değil.

Metro ile Ulaşım

London TUBE, London Underground, sabah 5: 30’dan gece yarısına kadar hizmet veren gelişmiş bir ulaşım ağından oluşur. Şehir 6 bölgeden oluşur ve bölge 1 merkeze en yakın, bölge 6 ise Londra’nın merkezine en uzak noktadır. Bölgeler arasında fiyat farkı olması nedeniyle mesafe uzadıkça bilet fiyatları artar. Bu nedenle, 1. bölgeden 6. bölgeye geçiyorsanız, daha yüksek bir miktar ödeyerek seyahat edeceksiniz.

Londra’da Gezilecek Yerler

Londra gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Pek çok sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan, doğal güzelliği ve tarihi zenginlikleriyle göz kamaştıran dünyaca ünlü meydanlara sahip bir şehirdir. Burada gezilecek yerler ve yapılacak o kadar çok aktivite var ki, günlerinizi hatta bir ayınızı bile geçirseniz ve her günü dolu geçirseniz bile şehrin tadını doyasıya çıkaramayacak ve sıkılmayacaksınız. Şehirdeki en popüler turistik yerler:

 • Parlamento Binası,
 • Big Ben,
 • Tower Bridge,
 • London Bridge,
 • London Eye ve Greenwich Gözlemevi’dir.

Londra Mutfağı

Londra’da yemek için birçok alternatifiniz var. Londra, pek çok farklı mutfak kültürüne ev sahipliği yapan kozmopolit bir şehir olmasına rağmen, geleneksel İngiliz yemeklerini yemek isterseniz, kolaylıkla bulabilirsiniz.

Londra’da karşınıza çıkacak dünya lezzetleri İtalyan, Çin, Amerika, Meksika ve Hint mutfaklarından lezzetler olacak. Şehirde Türk restoranları da var. Geleneksel İngiliz yemeklerinin temeli patates, pişmiş et ve haşlanmış sebzedir. Balıklı patates kızartmasını da görebileceğiniz İngiliz mutfağının bir ürünü olan “Fish and Chips” menüsü, şehirdeki hemen hemen her restoranın menüsünde yer alıyor. Tabak, genellikle balık ve patates çiftinin yanına yerleştirilen bezelye ile renklendirilir. Tatlı olarak İngiliz kültüründe Yorkshire denen bir muhallebi var ama İngilizler tatlı olarak değil yemeğin bir parçası olarak tüketiyorlar.

Londra Gece Hayatı

Dünyanın en popüler ve kalabalık şehirlerinden biri olan Londra, oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahiptir. Çok katlı barları ve gece kulüpleri ile ünlü olan şehirde akşamınızı geçirebileceğiniz o kadar çok mekan var ki seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Ancak, şehirdeki her şey gibi, içecekler pahalıdır ve çoğu mekân için günler önceden rezervasyon yapılması gerekir. Şehirde gece hayatı özellikle Holborn-Curkenwell, Soho, Mayfair, Bloomsbury ve Camden bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Mayfair’deki gece kulüpleri genellikle pahalıdır ve kulüpler dünya yıldızlarının uğrak yeridir. Vendome, China White, Whiskey Mist, Mahiki gibi gece kulüpleri genellikle misafir listesine göre müşteri kabul ediyor. Londra’nın güneyinde yer alan Corsica Studios, üniversite öğrencilerinin tercih ettiği eğlenceli bir kulüp. Camden’de KOKO, Clerkenwell’de Fabric, King’s Cross’ta Egg ve Shoreditch’te XOYO şehrin en popüler gece kulüplerinden bazıları. Bu gece kulüpleri birçok dünyaca ünlü şarkıcı ve DJ’i ağırladı.

Londra’da Alışveriş

Şehir, Avrupa şehirlerinde alışveriş için en iyi yerlerden biridir. Londra mağazalarında aradığınız her markayı, her ürünü bulabilirsiniz. Londra’da West End, Westfield Stratford City gibi çeşitli alışveriş merkezleri, birçok market ve küçük dükkanlar var, böylece burada ne isterseniz satın alabilirsiniz. Şehrin en lüks mağazaları Harrdos Alışveriş Merkezi’nde yer alırken, açık alanda alışveriş yapmaktan hoşlananlar Carnaby, King’s Road, Oxford Street ve Regent Street’te keşif turu yapabilir.

Şehirde çok sayıda açık pazar da bulunuyor ve Salı ile Pazar günleri arasında açık olan Covent Garden hem taze sebze ve meyve alabileceğiniz bir yer hem de hediyelik eşya alabileceğiniz büyük bir pazar. Aynı zamanda İngiliz sanat dünyasına ait ürünlerin sergilendiği bir müze işlevi de görüyor. Pazar günleri kurulan Greenwich Market, şehre özgü el işi eşyalar, takılar ve mücevherler, antikalar, orijinal saatler ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz bir yer. Hatta Londra’daki en önemli pazar diyebiliriz. Ülkenize dönerken şehirde yanınıza alabileceğiniz eşyalar; çikolata kaplı İngiliz bisküvileri, kaliteli şemsiyeler, çay takımları ve özellikle Borough Market’ten satın aldığınız geleneksel peynir ve marmelat. Ayrıca Marks and Spencer ve Burberry’nin İngiliz markaları olduğunu da hatırlatalım.

Manchester

Yaklaşık 500.000 nüfusu ve kültürel, sportif ve ekonomik etkileri ile İngiltere’nin en önemli şehirlerinden biri olan Manchester, kuzeybatı kesiminde Irwell Nehri üzerinde yer almaktadır. Sanayinin ve sanayileşmenin ilk adımlarının atıldığı şehir olarak Cottonopolis lakabını kazanmıştır.

Manchester’a Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak İngiltere’de hüküm süren yağmurlu ve kasvetli hava Manchester’da da hüküm sürmektedir. 17-20 derece ancak yine de her an yağışlı havalara hazırlıklı olmakta fayda var. Manchester’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Manchester’a direkt uçuşlar yaklaşık 4-4,5 saat sürüyor ve diğer şehirlerden aktarmalı uçuşların süreleri 6-8 saat arasında değişiyor. Havalimanından şehir merkezine (Piccadilly) yaklaşık 20-30 dakikada bir tren seferleri var.

Manchester’da Nerede Kalınır?

İngiltere’nin kuzeybatısında bulunan Manchester, ülkenin en önemli kültürel, tarihi ve ekonomik merkezlerinden biridir. Aynı zamanda futbol takımlarıyla da çok ünlü bir spor şehridir. Her zaman enerji ve canlılık dolu Manchester’ın sizi şaşırtacak sürprizleri her zaman vardır. Bu nedenle Manchester, her bütçeye ve aradığınız her kritere uygun otel seçenekleri sunacaktır.

İngiltere’nin metropollerinden biri olan Manchester Hotels Manchester, M.Ö. 79’lu yıllara dayanıyor, bu yüzden birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra çok gelişmiş olan Manchester; ekonomi açısından çok önemli bir şehir. Manchester görülmesi gereken mükemmel şehirlerden biridir ve kalacak yer bu şehirden en iyi şekilde yararlanmak için çok önemlidir. Genel olarak temiz ve bakımlı olan Manchester otelleri, en lüks otellerden pansiyonlara kadar birçok alternatif sunmaktadır. Çoğunlukla şehir merkezine yakın olan, size uygun fiyatlı ve ulaşım avantajları olan otelleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Manchester Ulaşım

Üç dairesel hattan oluşan Ücretsiz Metroshuttle şehir otobüsü, şehir merkezinde ulaşım için idealdir. Piccadilly İstasyonu’ndan kalkar ve Chinatown, King Street, John DaltonStreet, Deansgate, Marks & Spencer, Cross Street üzerinden King Street ve Chinatown’a geri döner.

Sanayi Devrimi’nin etkisine sahip bir sanayi şehri olan Manchester’da görülecek pek çok yer vardır. Sanat, mimari, tarih, kültür, spor ve dolayısıyla turizm açısından zengin olan bu şehir, her yıl sayısız ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Tek yapmanız gereken haritanızı herhangi bir turizm ofisinden almak, görmek istediğiniz yerleri işaretlemek ve hemen yola çıkmak.

Newcastle

Başlangıçta Newcastle upon Tyne olarak bilinen, ancak kısaca Newcastle olarak bilinen şehir, Birleşik Krallık’ta bulunan bir şehir statüsünde yerleşim ve yerel yönetim birimidir. Tyne Nehri’nin kuzey kıyısında yer almaktadır. Şehir, Roma döneminde “Pons Aelius (Aeli Köprüsü)” adı altında kurulmuştur. Ancak Newcastle adını 1080 yılında Normanlar adına İngiltere’yi fetheden I. William’ın en büyük oğlu Normandiya Dükü “Robert Carthose” tarafından yaptırılan “Yeni Kale” den almıştır.

Şehirdeki evler Viktorya tarzı (kırmızı tuğlalı 2-3 katlı müstakil evler) mimaride inşa edilmiştir. Şehri bir uçtan bir uca kapsayan hafif raylı sistem metro ağı mevcuttur. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds ve York gibi önemli şehirlere direkt yüksek hızlı tren bağlantıları vardır. Paris, Amsterdam ve Prag gibi şehirlere direkt uçuşların yapıldığı uluslararası bir havalimanı var. Şehrin iki önemli üniversitesi var. Yerli ve yabancı öğrenciler, şehrin sosyal hayatı ve ekonomisi için çok önemlidir. Pahalı bir ülke olan İngiltere’nin en ucuz şehirlerinden biridir. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri kaliteli ve ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusu ile eğlenmek isteyenler için bir çekim merkezidir.

Newcastle, doğal güzellik bakımından ülkenin en zengin bölgesi olarak kabul ediliyor. Northumberland plajı ve Pennine tepeleri bu doğal güzelliklerin başlıcalarıdır. Bunların dışında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Tyne Nehri var. Bu nehir üzerindeki Tyne Köprüsü güzellikleriyle dikkat çekiyor. Gateshead Millennium Köprüsü bu anlamda en dikkat çekici olanıdır. Yana eğilerek açılıp kapanan köprünün bükülme saatlerini internette bulabilir ve bu anı izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Muhteşem Viktorya mimarisine sahip Central Arcade bölgesi, şehrin hem kültür hem de alışveriş merkezidir. Şehrin tam kalbinde yer alan Grainger Kasabası, tarihi kampüslerden biridir.

St Nicholas Katedrali, görülmesi gereken bir ibadet yeridir.

Stowell Caddesi’ndeki Chinatown, dünya mirası Hadrian Duvarı ve St. Nicholas Katedrali’nin yanında yer alan St. The Vampire Rabbit, şehrin en önemli özelliklerinden biridir.

Great North Müzesi‘nde bölge hakkında tarihi ve bilimsel bulgular sergileniyor.

BALTIC Çağdaş Sanat Merkezi, Yoko Ono ve Julian Opie gibi çağdaş sanatçıların sergilerinin düzenlendiği ve müzeye girişin ücretsiz olduğu çağdaş sanat müzesidir.

Stephenson Demiryolu Müzesi, eski günleri yeniden yaşayacağınız tren müzesidir.

Newcastle Nerede?

Newcastle, İngiltere’nin kuzeydoğu kesiminde, Tyne Nehri’nin kuzey kıyısında yer almaktadır.

Newcastle’a Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’nin en soğuk yeri olan kuzeydoğu bölgesinde yer alan Newcastle şehrinde kışlar oldukça soğuk geçer. Ancak ülke genelinden farklı olarak az yağış alan bir bölgedir. Şehri ziyaret etmek için en iyi zaman yaz, özellikle Temmuz.

Newcastle, uluslararası havaalanına Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds ve York gibi büyük şehirlere doğrudan hızlı tren bağlantıları mevcuttur. Bu şehirlere uçakla geldikten sonra trenle transfer yapabilirsiniz. Ayrıca Londra veya Manchester’dan uçakla transfer yapabilirsiniz.

İngiltere’nin kuzeyindeki popüler şehirlerden biri Newcastle’dır. Geordie kültürü ile özdeşleşmiş bölgede pek çok sanatsal aktivite de var. Bu şehirdeki gece hayatı ülkenin en iyilerinden biri olarak kabul edilir ve şehir sakinlerinin çoğu gençtir. Bu nedenle gece gündüz hareketli olan Newcastle’ı ziyaret edenler eğlenceyi de hatırlıyor.

Newcastle Gece Hayatı

Son derece aktif bir gece hayatı olan Newcastle, “bekarlığa veda” adı verilen kostümlü partileriyle ünlüdür. Big Market, Quayside ve Central Station en popüler bar ve publardır. En ünlü gece kulüpleri Digital, Liquid / Envy ve Tiger Tiger adlı yerlerdir. Newcastle, biraya benzer bir içecek olan “ale” ile de ünlüdür.

Newcastle Festivalleri

 • Gateshead Newcastle Glow Festivali
 • Evrim Festivali
 • MELA (Güney Asya kültür festivali)
 • Northern Pride
 • Gay Pride etkinlikleri

Newcastle’da Alışveriş

Lüks markalardan tasarımcı butiklerine kadar çok çeşitli alışveriş ortamları var. Northumberland caddesi, zincir tekstil markalarının bulunduğu alandır. Tasarımcı, klasik ve ısmarlama giyim mağazaları arasında Old George Yard ve Ophelia Boutique bulunmaktadır. Eldon Meydanı, şehrin merkezindeki alışveriş bölgesidir. Royal Quays bölgesi, birçok markanın outlet mağazalarını bulabileceğiniz bir adres. Geniş bir alanda çok sayıda mağaza markası bulunmakta ve metro hattı ile ulaşılabilir durumdadır.

Bath

Başkent Londra’nın 156 kilometre batısında bulunan şehir, Avon Nehri vadisinde kurulmuştur.

Bath’a Ne Zaman Gidilir?

İngiltere’nin Bath kentini ziyaret etmek için en iyi aylar en sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Bath’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Bath’a direkt uçuş yoktur, ancak Londra’ya giderek aktarma yapabilirsiniz. Londra’dan Bath’a tren seferleri var. Her yarım saatte bir tren seferleri ile şehre ulaşmak yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Bath’ta Nerede Kalınır?

Bath şehrinde çok sayıda otel, pansiyon ve oda kahvaltı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Yaz ayları yoğun sezon olduğu için fiyatlar artıyor. İngilizlerin hafta sonu varış noktası olan şehir, yıl boyunca hafta sonları% 500’lük bir fiyat artışı yaşıyor. Bununla birlikte, şehirde sırt çantasıyla kalmaya gelenler için, konaklama seçenekleri de gecelik yaklaşık 15 £ karşılığında mevcuttur. Sadece rezervasyonunuzu erken yaptırdığınızdan emin olun.

Bath Şehir Ulaşım

Bath, yürüyüş için çok uygun bir rotadır. Ayrıca şehirde sadece yayalara açık pek çok lokasyon bulunuyor. Şehirde dolaşırken çok sayıda bisikletçiyle karşılaşacaksınız. Aslında bisiklet sürmek, otobüse binmekten daha yaygındır ve daha çok tavsiye edilir. Ancak elbette, diğer birçok İngiliz şehrinde olduğu gibi, Bath’ın oldukça gelişmiş bir otobüs ağı var. Ancak otobüsler nispeten pahalıdır.

Bath Festivalleri

Bath’ta müzik festivallerinden edebiyat festivallerine kadar yıl boyunca birçok eğlence bulabilirsiniz. Seyahat planınızı oluşturmadan önce tarihleri kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Somerset’in bir parçası olan Bath kenti, adını bölgeyi ünlü yapan kaplıcalarından alıyor. İngiliz kültürü ve edebiyat tarihinde büyük bir yere sahip olan şehir, büyük İngiliz romancı Jane Austen’in tüm eserlerinde ve kişisel yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Şehir, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Bath Gezi Yerleri

Roma Hamamları, Royal Crescent, Bath Abbey, Bath Mimarisi Müzesi ve Holburne Müzesi buraya geldiğinizde görülmesi gereken yerlerdir. Bu noktaların dışında Bath’ta görebileceğiniz diğer yerler arasında Prior Park, Jane Austen Center, Pump Room, The Circus ve Beckford Tower sayılabilir.

Roma kaplıcaları: Bath kentindeki kaplıcaların keşfi Roma dönemine kadar uzanıyor. Aquae Sulis adı verilen kaplıcalar, MS 60 yılında Roma döneminde inşa edilmiştir. Hamam bölgesindeki doğal kaynak suları 46 derece sıcaklığa sahiptir. Bath’taki Roma kaplıcaları, dünyanın en iyi korunmuş tarihi kaplıcalarıdır. Kaplıcalara gideceğiniz saatleri temmuz-ağustos aylarında ve yoğun geçen hafta sonları planlamanızı tavsiye ederiz.

Bath şehri, Gürcü mimarisi ile ünlüdür. Bu tarzda inşa edilen ve yarım daireye benzedikleri için Royal Crescent olarak adlandırılan şehir evleri, Royal Victoria Park’a bakmaktadır.1767-1775 yılları arasında inşa edilen bu evler, muhteşem güzellikleri ile her ziyaretçiyi etkiliyor ve Gürcü mimarisinin en güzel örnekleri olarak kabul ediliyor. Bath Manastırı Şehir merkezine yüksek bir tepeden bakan ve Bath şehrinin en büyük manastır kilisesi olan bu bina, 1499-1616 yılları arasında inşa edilmiş muazzam bir yapıdır. Gotik mimari özellikleriyle İngiltere’de ortaçağ mimarisinin en değerli örneklerinden birini oluşturmaktadır.

Bath Mimarlık Müzesi, Buntingdon Kontes Şapeli’nin içinde yer almaktadır. Kentin mimari tarihine odaklanan sergilerin düzenlendiği müze koleksiyonunda, farklı mecralarda mimari modeller, resimler, haritalar ve sayısız eser yer alıyor.

Holburne Müzesi, Şehrin ilk halk sanat galerisi olan müzede, dekoratif güzel sanatlara odaklanmış kalıcı bir koleksiyon bulunuyor. Kalıcı koleksiyondan seçmelerle dönemsel sergiler düzenleyen ve diğer müzelerden ödünç alınan müzenin kalıcı koleksiyonu, Sir William Holburne tarafından bağışlanan koleksiyona dayanmaktadır. Koleksiyonda eserleri bulunan sanatçılar arasında Gainsborough, Guardi, Stubbs, Ramsay ve Zoffany yer alıyor.

Bibury

Ünlü yazar William Morris’in “İngiltere’nin en güzel yeri” olarak bahsettiği Bibury, İngiltere’nin Gloucestershire kentinde küçük bir köydür. Cotswold Bölgesi’nde yükselen bu yeşil köy, Coln Nehri’nin her iki kıyısında kurulmuş eşsiz güzel bir yerleşim yeridir. Köy, Cirencester’in 10 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır. Köydeki Arlington Row bölgesi, tüm Birleşik Krallık pasaportlarının iç kapağında tasvir edilen ulusal olarak önemli bir mimari rezervdir.Cotswold’da geleneksel kırsal köyleri, çay evleri ve birçok tarihi yapıyı görmek isteyen turistlerin uğrak yeri olan bu köy bölge, küçük Avrupa olarak da bilinir. Pek çok küçük pub ve barın bulunduğu Bibury’de İngiltere’ye özgü pek çok lezzeti rahatlıkla bulabilirsiniz. Bibury’ye ulaşım noktasında birkaç alternatifiniz var. Bunlardan ilki, buradan Londra’dan kalkan otobüsler.Köye otobüsle ulaşmak yaklaşık beş saat sürüyor. Oxford’dan geçiyorsanız, buraya gelen trenler başka bir seçenektir. Trenle ulaşım yaklaşık dört saat sürüyor. Diğer bir seçenek de araç kiralayarak yolculuğunuza devam etmek. Bibury’nin bir diğer önemli özelliği ise antikalarının ünlü olmasıdır. Genel olarak çok uygun olmayan antika dükkânlarına sadece ürünleri görmek için bile girebilirsiniz.

Bibury’de Görülecek Yerler

Bibury köyünde mutlaka görülmesi gereken yerleri listelemek kolay bir iş değildir. Çünkü burası yemyeşil doğası ve yürüyerek keşfetmeye uygun yapısı ile yekpare bir güzellik kümesi gibidir. Bu yüzden bu yerin ara sokaklarında dolaşırken başınıza ne geleceğini asla bilemezsiniz. Bibury köyü yakınlarındaki Arlington Fabrikası bir zamanlar dolgu için kumaş sağlayan dokumacılara ev sahipliği yapıyordu. Dik, renkli ve eğimli bir on yedinci yüzyıl taş evi olarak bilinen köydeki bu bina, Barnsley House’a taşınmadan önce Arlington Ulusal Müzesi ve dönem giyim koleksiyonunu 1980’lere kadar barındırıyordu. Günümüzde özel bir konut olmasına rağmen hala köydeki en ilginç yapılardan biri olmaya devam ediyor.

Çin restoranlarına da rastlayabileceğiniz köyde hala geleneksel lezzetlerin peşindeyseniz, ilk tavsiyemiz neredeyse her yerde karşımıza çıkacak olan Sundayroast olacaktır. Sığır eti, kuzu eti, tavuk veya domuz eti ile hazırlanan bu tarif, patates, sebze ve çeşitli soslarla servis edilir ve yörede en çok tercih edilenler arasındadır. Cornish püresi olarak adlandırılan ve çeşitli sebze ve etlerle doldurulmuş atıştırmalık da vazgeçilmezler arasında. Kuzu ve soğanın uzun süre kısık ateşte pişirildiği Lancashire güveç, listenizde olması gereken lezzetlerden biri. Ayrıca krema ile hazırlanan çayın akşamın tacı olduğu Bibury’de peynir çeşitlerini tatmanızı tavsiye ederiz.

Birmingham’da Nerede Kalınır?

Sanat merkezi Birmingham, alışveriş seçenekleri, gece hayatı ve müzeleriyle ünlüdür. İngiltere’nin en büyük ikinci şehri olan Birmingham, aynı zamanda en kalabalık ikinci şehridir. Yılda milyonlarca turisti ağırlayan Birmingham, birçok otel seçeneği sunuyor. Şehir merkezi başta olmak üzere birçok bölgeye yayılmış oteller sizlere kaliteli ve iyi hizmet sunmaktadır. Her bütçeye uygun lüks otel, pansiyon veya butik otel bulabileceğiniz Birmingham’da şehir merkezinde konaklamak daha çok tercih edilir ve daha avantajlıdır.

İngiltere’nin en büyük ikinci şehri, harika mimarisinden kanallarına, ünlü kütüphaneleri ve çikolata fabrikasına kadar çok çeşitli olanaklara sahip bir metropol şehridir. Rea Nehri etrafına kurulan şehir, aynı zamanda İngiltere’nin en kalabalık ikinci şehri. Yılda ortalama 33 milyon turisti ağırlayan bu şehirde kalacağınız oteli özenle seçmelisiniz. Oteller genellikle hem turizmin hem de iş merkezlerinin yoğunlaştığı şehir merkezinde toplanıyor ancak hemen hemen her bölgede uygun fiyatlı bir otel bulabiliyorsunuz. Birmingham, farklı bütçelere ve farklı kriterlere sahip birçok otel seçeneği sunuyor.

Brighton

İngiliz Kanalı üzerinde İngiltere’nin güneydoğusundaki bir şehirdir ve Brighton-Hove yerel yönetim kasabasıdır. Eskiden Normanlar’ın etkisi altında olan Brighthelmstone adında bir balıkçı kasabası olarak bilinir.

Brighton’a ne zaman gidilir?

Brighton, sıcak su akımının etkisiyle çok ılıman bir iklime sahiptir. Ortalama sıcaklığı 20 derece olan Brighton’ın en sıcak ayları Mayıs-Ağustos aylarıdır ve bu aylarda en çok ziyaretçi çekmektedir.

Brighton’a Nasıl Gidilir?

Brighton için Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Ancak Brighton’a Bristol ve Londra üzerinden bağlanarak karayolu veya demiryolu ile ulaşabilirsiniz.

Gece çalışan otobüsler ile şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkün. Otobüsler şehir içinde belirli güzergâhlara ayrılmıştır. Bu nedenle güzergâhlar ve duraklar arasındaki mesafeye bağlı olarak ücret alınır.

Brighton’da Görülecek Yerler

Londra’nın sahili olarak bilinen Brighton, kozmopolit yapısı, sıcak plajları ve çağdaş ve özgürlükçü yaşamıyla ünlü bir şehirdir. Şehir, özellikle yaz aylarında Londra’dan gelen öğrenciler, kuzeyden gelenler ve dünyanın her yerinden turistler ile doludur. Şık restoranları, mağazaları ve hareketli gece hayatıyla oldukça renkli bir şehir olan Brighton, İngiltere’nin mutlaka görülmesi gereken şehirleri arasında.

ROYAL PALACE: Brighton Mansion olarak da bilinen Royal Palace, Brighton’ın en büyük turistik mekânıdır. Şehrin sembolü olan bu görkemli yapı, 1787-1811 yılları arasında Hint-Saracenik mimari tarzında inşa edilmiştir. 1815 yılında mimar John Nash tarafından kubbe ve kulelerde bugünkü görünümüne kavuşmak için köşk eklenmiştir. Köşk, ilk yıllarında Londra’daki kraliyet sarayından uzak olduğu için IV. George’un Maria Fitzherbert’in yasak aşk yaşadığı yer olarak bilinir. Prens evlenmek istemesine rağmen, kraliyet evlilik yasasına aykırı olduğu için çok gizli bir aşkları vardı. Birinci Dünya Savaşı sırasında da hastane olarak kullanılan konak, günümüzde konut olarak hizmet vermekte, düğünlere ev sahipliği yapmakta ve yılda 400.000’den fazla ziyaretçi çekmektedir.

BRIGHTON İSKELESİ: Asırlık bu iskele, ailelerin tercih ettiği bir sahil ve mesire alanıdır. İskelede Saray İskelesi adında bir bina ve en ucunda bir eğlence kompleksi var. Bu eğlence kompleksinde atlıkarıncalar, fuarlar, danslar gibi çocuklar için çeşitli aktivite alanları bulunmaktadır. 1899 yılında Palace Pier adıyla açılan buranın adı 2000 yılında Brighton Pier olarak değiştirildi. 528 metre uzunluğunda tüm demir süspansiyonlardan yapılmıştır. Bu özelliği ile İngiltere’de bu tekniğin ilk kez kullanıldığı iskeleler arasındadır.

BRIGHTON MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ: Bir blokta yer almaktadır. Kraliyet Köşkü’nün, Brighton Müzesi‘nin ilginç bir tarihi var. Başlangıçta IV. George için bir tenis kortu olarak tasarlanmıştı ve daha sonra kraliyet süvarileri için kışla olarak kullanıldı. George IV’ün ölümünden sonra. William zamanında da kullanılmış, ancak Kraliçe Victoria’nın son ziyaretinden sonra 1845’te satışa çıkarılmıştır. 1851’de Brighton komisyon üyeleri tarafından bir sanat galerisi inşa edildi ve bugüne kadar ayakta kaldı.Müzede 17. ve 18. yüzyıllara ait resim, seramik, cam, metal, mobilya ve mücevher koleksiyonları, doğa bilimleri koleksiyonları, güzel sanatlar koleksiyonları, film ve medya koleksiyonları, toplum ve tarih koleksiyonları sergilenmektedir. Ayrıca müzede, Kral IV. George’un bazı kıyafetleri de var.

HOVE MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ: Brighton’ın Hove ilçesinde bulunan bir belediye mülkü olan Hove Müzesi, Kraliyet Köşkü ve Brighton Müzesi altında faaliyet göstermektedir. Tıpkı Brighton Müzesi gibi, bu ücretsiz müze 1927’de Brooker Hall olarak bilinen bir villada açıldı. Oyuncaklar, müzenin en önemli koleksiyonlarını oluşturmaktadır. El yapımı bebeklerden mekanik oyuncaklara, sallanan atlardan üç tekerlekli bisikletlere kadar geniş bir oyuncak koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca çağdaş el sanatları, güzel sanatlar, sinema ve tarih koleksiyonları da sergileniyor. Müzenin bulunduğu Brooker Hall, 1898 yılında burada çekilen kısa filmiyle İngiliz sinemasının doğum yeri olarak da biliniyor. Tarihi ve ilginç koleksiyonlarıyla Hove Müzesi ve Sanat Galerisi Brighton’da gezilecek yerler arasında.

Bristol

İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olan Bristol‘da görülecek birçok yer var. 1000 yılı aşkın şehir tarihi, kültürü, mimarisi ve sokaklarıyla klasik bir İngiliz şehrini yansıtıyor. Bristol’un King George dönemi mimarisini yansıtan mahalleleri, kültür merkezleri, tarihi sokakları, köprüleri ve renkli sosyal hayatı görülmeye değer.

Bristol Gezilecek Yerler

Bristol’de, Brunel’s SS Great Britain, Bristol Katedrali, Georgian House, Clifton ve Clifton Asma Köprüsü gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Brunel’s SS Great Britain demirden yapılmış dünyanın ilk buharla çalışan yolcu gemilerinden biridir. 1843 yılında adını aldığı Brunel tarafından yaptırılmıştır. Başlangıçta lüks bir transatlantik olarak düşünülüyordu. Bristol ve New York arasında 14 günde seyahat eden bu gemi, zamanının en hızlı kruvaziyer gemisi oldu. 1937 yılına kadar kullanılmış ancak yüksek bakım ve işletme maliyetleri nedeniyle limana götürülmüştür. 1970’den sonra 30 yıllığına restore edilerek sergiye açıldı. Bugün birçok turistin ziyaret ettiği gemi, Bristol’da en çok ziyaret edilen ikonlardan biri.

Bristol Katedrali, 12. yüzyılda inşa edilmiştir ve şehrin en tarihi binalarından biridir. Başlangıçta bir manastır olarak kurulmuş ancak 19. yüzyılda bir katedrale dönüştürülmüştür. İngiltere’deki “salon kilisesi” nin en güzel örneklerinden biridir. Nefleri, korosu ve şapelleri aynı yükseklikte. Batıdaki nefler Viktorya tarzı olsa da, güney korosu ve transept klasik ortaçağ mimarisidir. 19. Yüzyılda Katedral’de çıkan yangından sonra zemin katın altında nadir bulunan Sakson oymaları bulunmuştur ve bu oymalar kilisede sergilenmektedir. Bristol Katedrali, mimariye ilgi duyanlar için Bristol’da mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Clifton’un en ünlü mimari yapılarından biri olan Clifton Asma Köprüsü, Brunell tarafından inşa edilen turistik bir cazibe merkezidir. At arabaları ve yayalar için 1836 yılında yapımına başlanan köprü 412 metre uzunluğunda ve 76 metre yüksekliğindedir. Bugün üzerinden günde 12.000 araç ve bisiklet geçiyor. Köprünün nehrin her iki kıyısındaki devasa taş kuleleri ve ortadaki halatlar büyüleyici bir manzara yaratıyor ve sayısız turisti Bristol’e çekiyor.

Cambridge

İngiltere’nin önde gelen şehirlerinden biri olan ve Birleşik Krallık’a bağlı olan Cambridge, bilim, sanat, tarih ve kültür merkezidir. Cambridgeshire eyaletindeki en büyük şehir olan Cambridge, Doğu İngiltere’de yer almaktadır. Yaklaşık 132 bin nüfusa sahip olan şehrin iki bin yıllık bir geçmişi var. Cambridge çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda Tunç Çağı ve Roma Dönemi kalıntılarına rastlandı. Köklü geçmişiyle öne çıkan şehir, bir nehir ile ikiye ayrılıyor ve her iki yakası da üzerindeki köprülerle birbirine bağlanıyor.

Nehrin doğu yakasına inşa edilen Cambridge, değerli müzeleri, dünyaca ünlü üniversitesi ve yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. İngiliz kültürünü sonuna kadar yaşayabileceğiniz Cambridge’i henüz keşfetmediyseniz, bu listenin size yardımcı olacağını umuyoruz. Cambridge Home’dan Cambridge Üniversitesi’ne kadar dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge, İngiltere’nin önde gelen şehirlerinden biridir.Parkları, müzeleri, katedralleri, kolejleri, restoranları ve barlarıyla her zaman canlı bir şehir olan Cambridge’de görülecek çok şey sizi bekliyor.

Cambridge Nerede?

İngiltere’deki Cambridgeshire ilçesinin idari merkezi olan Cambridge, Londra’nın kuzeyinde yer almaktadır. İngiltere’nin önemli şehirlerinden biri olan Cambridge, Londra’ya ortalama 105 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Cambridge’e Ne Zaman Gidilir?

Tipik İngiliz ikliminin hüküm sürdüğü Cambridge, yılın büyük bir bölümünde ılıman geçer. Mayıstan eylüle kadar hava sıcak ve güneşlidir. Bununla birlikte, genel olarak Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, Cambridge’de hava oldukça değişkendir. Yazın bile, sıcaklıklar aniden düşebilir ve yağmur yağabilir. Bu nedenle Cambridge’e geldiğinizde yağmura dayanıklı giysiler getirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Cambridge’i ziyaret etmek isteyenler için bahar en ideal zamandır. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında hava sıcaklıkları 15 ile 18 derece arasındadır. Sıcaktan bunalmadan rahatça seyahat edebilir, yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Cambridge’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ayrıca İngiltere’nin diğer şehirlerinden Cambridge’e gelmek istiyorsanız, Londra veya Manchester üzerinden bağlanarak ulaşabileceğiniz National Express otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Londra’dan Cambridge’e arabayla 105 kilometre ve Manchester’dan Cambridge’e 289 kilometre uzaklıktadır.

Cambridge’de Nerede Kalınır?

Glass Nehri kıyısında gerçek bir öğrenci şehri olan Cambridge; Güzel manzarası ve zengin tarihi ile dikkat çekiyor. Tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanan şehirde Roma’dan Vikinglere kadar pek çok farklı kültürün izlerini görebilirsiniz. Müzeleri, festivalleri, güzel parkları ve tarihi eserleri ile eşsiz bir şehir olan Cambridge, yaklaşık 275 tesise sahiptir. Butik otellerden misafir evlerine, lüks otellerden pansiyonlara kadar birçok seçeneğinizin bulunduğu Cambridge’de yerinizi özenle seçmelisiniz.

Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Cambridge, huzurlu ve sakin atmosferi, öğrencilerle dolu eğlenceli şehir hayatı ve manzarasıyla mükemmel bir şehirdir; İngiltere’nin doğusunda yer almaktadır. Oldukça zengin bir tarihe sahip olan Cambridge, farklı kültürlerden ve mimari akımlardan etkilenmiş birçok esere ev sahipliği yapıyor. Özellikle üniversiteleri, kiliseleri ve eşsiz mimariye sahip müzeleriyle ünlü Cambridge’de hayvanlar ve doğa ile iç içe olabileceğiniz yemyeşil parklar da bulunuyor. Bu güzel şehirde 250’den fazla konaklama tesisi bulunmaktadır. Birçok seçeneğiniz olduğu için seçiminizi dikkatli yapmalısınız.Ancak, Cambridge her bütçeye uygun kaliteli tesislere sahip olduğu için endişelenmenize gerek yok. Yıl boyunca çok sayıda turisti ağırlayan Cambridge’de konaklarken erken rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Cambridge, yürüyerek keşfedilmesi en kolay şehirlerden biridir. Görülmesi gereken yerlerin birbirine yakınlığı sayesinde şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Cambridge’in ulaşım sistemi de oldukça gelişmiştir. Şehir içi ulaşımda kullanılan otobüsler ile istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tek yönde seyahat ediyorsanız tek otobüs bileti yeterlidir ancak aynı gün içerisinde farklı otobüsleri kullanmayı planlıyorsanız günlük bilet size daha uygun olabilir. Şehrin herhangi bir yerine gitmek için kullanabileceğiniz 1 günlük sınırsız ulaşım bileti 7 pound. Bir hafta boyunca sınırsız ulaşım imkânından yararlanmak istiyorsanız otobüs şoföründen Multibus bilet satın alabilirsiniz.

Cambridge Yemek Kültürü

İngiliz mutfağının hâkim olduğu Cambridge’de her zevke uygun bir lezzet bulmak mümkün. İngiliz mutfağında yemekler genellikle haşlanmış sebzeler, et ve patatesten oluşur. Cambridge bir öğrenci şehri olmasına rağmen İngiltere’nin diğer şehirlerinde olduğu gibi lezzetli tatları denemenizi sağlayacak birçok restoran ve kafe bulunmaktadır.

Cambridge’de Gece Hayatı

Nüfusun çoğunluğu öğrencilerden oluştuğu için Cambridge gece hayatı çok canlıdır. Bu alanlarda çok sayıda bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleri ile Cambridge gece hayatını gönlünüzce yaşayabilirsiniz. Şehirde öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle barlar ve gece kulüpleri sabahın ilk ışıklarına kadar açık. Her gece farklı bir müzik tarzı sunan barlar her zevke hitap ediyor.

Cambridge yıl boyunca renkli etkinliklere ev sahipliği yapar.Gezinizi ayarlamadan önce etkinlik takvimine göz atabilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Cambridge’de Alışveriş

Cambridge, diğer İngiliz şehirleri kadar alışveriş seçeneğine sahip olmasa da gelen turistler için yeterlidir.Cambridge’in ana caddelerinin yanı sıra çok sayıda mağaza ve butik ile mağazalar da bulunmaktadır. Alışveriş için durmanızı tavsiye ettiğimiz ilk yer Pazar Meydanı. Arnavut kaldırımlı meydanın çevresinde kıyafetten aksesuara, hediyelik eşya dükkânlarından antika dükkânlarına kadar aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Çeşitli İngiliz peyniri, kahve çekirdekleri, magnetler ve süs eşyaları buradan satın alabileceğiniz ürünler arasında yer alıyor. Alışveriş için pazarlık kavramı Cambridge’de pek yaygın değil. Bu nedenle mağazalarda fiyatların sabit olduğunu hatırlatmak isteriz.

Greenwich

Londra’nın güneyine karşılık gelen Greenwich, şüphesiz dünyanın en ünlü yerlerinden biridir. 0 meridyeninin geçtiği meşhur zamanı ve tarihi önemi ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan şehir, Thames Nehri’nin güney kıyısında, Londra’ya 9,6 km uzaklıkta yer alıyor. Londra’nın merkezinden otobüsle, trenle veya feribotla ulaşılabilen Greenwich’e gitmek mümkündür. Çok geniş bir alanı kaplamayan Greenwich’te dolaşmak söz konusu olduğunda en pratik yol yürümek veya bisiklete binmektir.

Greenwich’te Görülmesi Gereken Yerler

Londra üzerinden ulaşımın çok kolay olduğu Greenwich’e günübirlik gezi yapabilirsiniz.Sadece İngiltere tarihinde değil, aynı zamanda önemli bir yere sahip olan şehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken birkaç adres:

Greenwich Park: Greenwich şehir merkezinden yükselen bir tepede bulunan Greenwich Park, Thames Nehri üzerinde uzanır ve Docklands ile Londra şehirlerinin etkileyici manzaralarını kucaklar. Ayrıca Eski Kraliyet Gözlemevi, eski Kraliyet Donanma Koleji, Ulusal Denizcilik Müzesi ve Kraliçe’nin Evi gibi çeşitli tarihi yapıların içinde ve çevresinde bulunan bu parkta uzun bir yürüyüş yapabilir ya da çimlere uzanabilirsiniz.

Ulusal Denizcilik Müzesi: Denizciliğin oldukça geliştiği İngiltere’nin tarihini merak ediyorsanız bu alanda Ulusal Denizcilik Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Geçmişten günümüze denizcilik alanında ülke mirasının taşıyıcısı olan müzede, ulusal koleksiyona ait pek çok eser sergileniyor.

Royal Gözlemevi: Greenwich Park’ın ortasında yer alan bu rasathane, hem dünya saati hem de “İlk Meridyen Hattı” nın evi olma özelliklerinden dolayı dünyanın en önemli tarihi bilimsel siteleri yer almaktadır. II. Charles tarafından 1675 yılında kurulan ve uluslararası kararname ile başlangıç noktası olarak belirlenen, etkileyici bir ekran ve yeni inşa edilmiş bir planetaryum da var. Türünün tek göksel icrası unvanını taşıyan ve her gün birkaç farklı yıldız gösterisinin yapıldığı bu yer, kentte oldukça sembolik bir değere sahip.

Eltham Sarayı: Londra’daki en dikkat çekici art deco yapılardan biri olan bu sarayın sahibi, tekstil alanındaki ünüyle ünlü Courtaulds’tur. İngiltere Ulusal Miras Listesi’nde yer alan bina, sırf mimarisi nedeniyle bile görülmeye değer.

Aziz Alfege Kilisesi: Nicholas Hawksmoor tarafından tasarlanan bu barok kilisenin Okültistler, Masonlar ve benzeri kişilerle bağlantılı olduğu rivayet edilmektedir. Görkemli bir mimari yapıya sahip olan kilisenin akustiği de oldukça güçlüdür. Bu nedenle yılın belirli dönemlerinde çeşitli klasik müzik konserlerine ve org resitallerine ev sahipliği yapan kilise, Noel döneminde en popüler ziyaret noktalarından biri haline geliyor.

Greenwich’te Ne Yenir?

Greenwich aynı zamanda bir dünya şehri olduğu için, İngiliz yemek kültürüyle sınırlı olmayan oldukça zengin yemek seçeneklerine sahiptir. Ayrıca bölgede sık sık Çin ve Tayvan restoranlarını bulacağınız çok sayıda kafe ve bar bulunmaktadır.

Babas Cafe: Klasik İngiliz kahvaltısı ve taze sandviçleriyle ünlü bu kafe, aynı zamanda Greenwich’in en eski yapılarından biri. Sadece turistlerin değil, yerli halkın da en çok tercih ettiği yerlerden biri olan kafede İngiliz mutfağı geleneğinden bir izlenim edinebilirsiniz.

The Pilot: The Pilot, 1800’lü yılların başında inşa edilmiş ve yaklaşık 200 yıldır kömür işçilerine hizmet vermiştir. Oldukça etkileyici bir atmosfere sahip olan bu bar ve restoranda keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Leeds

İngiltere’nin kuzeyinde bulunan ve şehir statüsüne sahip bir kampüstür. 551,72 kilometre kare yüzölçümüne sahip olan kentin nüfusu 770.800 olarak belirlendi. Leeds adını, Kelt dilinde orman adı olan “Loidis” den alır. 5. ve 7. yüzyıllarda, “Loidis” ormanı Kelt Elmet krallığının çoğunu kapladı. Orta Çağ boyunca, Leeds bölgesi tarım açısından çok zengindi ve verimli topraklara sahipti. Bu durum şehri ticari bir alan haline getirdi. Üretimin en yoğun dönemlerinden biri olan 17. ve 18. yüzyıllar, bu üretkenliği Leeds bölgesinde çok yoğun bir şekilde göstermiştir. Köylülerin ve evden çalışarak dokuma üretenlerin yoğun olarak bulunduğu Leeds şehri, pamuk üretiminin geçmişte en önemli adreslerinden biridir. Yavaş yavaş yünlü kumaş alanında tek isim haline gelen şehir, 20. yüzyılın başlarına kadar önemli ihracat bölgelerinden biri olmuştur. Bu hızlı gelişmeleri yoğunlaştırmak isteyen devlet siyasetçileri, Leeds yakınlarında ulaşım ağını genişletmeye başladı.Dokuma alanında oldukça gelişen Leeds, sanayi alanında önemli ilerlemeler kaydetmiş ve demir döküm, matbaa, matbaacılık, ağır mühendislik, kimya sanayi alanlarında çok önemli üretim yapan fabrikaları bünyesine katmaya başlamıştır.

Leeds Gezilecek Yerler

Keyifli bir Leeds gezisi planlayan ziyaretçilere tavsiyemiz 3-4 gün Leeds’de kalmak olacaktır.Bu süre zarfında yeşilin ve tarihin tadını çıkarabilir, şehri kolayca gezip birçok yeri ziyaret edebilirsiniz.

Leeds, her yıl birçok turistin akın ettiği büyük şehirlerarasındadır. Doğal yapısı, parkları ve eşsiz güzelliğiyle göz dolduran şehirde görülmesi gereken yerler arasında:

 • Kirkstall Manastırı,
 • Leeds Sanat Galerisi,
 • Milenyum Meydanı,
 • Kraliyet Zırh Müzesi,
 • Holy Trinity Kilisesi,
 • Roundhay Parkı,
 • Temple Newsam,
 • Dog Collar Müzesi,
 • Bramham Parkı,
 • Leeds Kanal Bahçesi.

Leeds nerede?

Leeds, İngiltere’nin kuzeyinde bulunan Batı Yorkshire Eyaleti’nde bir şehirdir.

Leeds’e Ne Zaman Gidilir?

Ilıman iklime sahip bölgelerden biridir. Sıcak su akışı ile şehir, yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Ayrıca Leeds’te belirli dönemlerde aşırı yağmur yağmakta ve hava puslu bir yapıya dönüşmektedir. Leeds İngiltere’nin kuzeyinde bulunduğu için Londra’dan daha soğuk olabiliyor. Havanın en güzel olduğu dönemler Mayıs-Ağustos ayları arasındaki dönemlerdir. Leeds’de hava her an değişken olabilir ancak buna rağmen her dönem ziyaret edilebilecek muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Leeds’de ortalama en yüksek sıcaklık 25 santigrat derece ve en düşük sıcaklık 6 santigrat derecedir. İklim açısından Leeds’de en sıcak ay Ağustos, en soğuk aylar Ocak ve Şubat’tır. Leeds genellikle en çok turisti yaz aylarında alsa da, yine de yılın her döneminde şehre yoğun bir turist akışı vardır, şehir, yaz aylarında bile insanları fazla boğmaz, tam tersine yardımcı olur. Leeds’de kış ayları oldukça yağmurludur.Ortalama sıcaklık yıl boyunca 6 dereceye kadar düşebilir. Aynı şekilde sonbahar dönemi de çok yağışlı dönemlerden biridir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 11 santigrat derece civarındadır. Bu dönemde şiddetli yağışların başlaması, bazı turistlerin tatil planlarını bu döneme uydurmamasına neden olabilir. İngiltere’de hava genellikle yağışlı olmasına rağmen her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Yağmurdan rahatsız değilseniz, yılın herhangi bir zamanında Leeds şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Leeds’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Leeds’e gitmek isteyen ziyaretçilere aktarma seçenekleri mevcut, direkt uçuş yok. Leeds Bradford Havalimanı’na Manchester veya Londra’dan transferle Türkiye üzerinden ulaşılabilir. Dileyenler Leeds şehir merkezine buradan tren veya karayolu ile ulaşabilirler.

Leeds şehri, İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Londra’dan sonra ülkenin en popüler şehirlerinden biridir. Tekstilin şehirde önemli bir yere sahip olması, öğrenci dolu olması ve çok hareketli bir gece hayatına sahip olması da Leeds’in gözde şehirlerden biri olmasına katkı sağlıyor. İngiltere’nin tarihi ile ünlü şehirlerinden biri olan Leeds’de çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Bramham Parkı, Ripley Kalesi, Leeds Kanal Bahçeleri, Bronte Prsonage Müzesi, Renk Müzesi bunlardan birkaçı. Seyahatinizi planlarken bu gezi için bir veya iki günün yeterli olmayacağını belirtmekte fayda var, bu şehirde en az 3 gün geçirmenizi tavsiye ederiz.

Şehir, ilçeleriyle birlikte yaklaşık 550 bin kilometre kare. Çok çeşitli kültürel ve tarihi yönlere sahip olan Leeds şehri, İngiltere’nin gözde yerlerinden biridir. Bunun nedeni kuşkusuz şehrin tarihi dokusudur. Ayrıca finansal açıdan İngiltere’nin önde gelen şehirleri arasındadır.Gece hayatı, restoranları ve barları ile eğlenebileceğiniz bir şehirdir.

Leeds şehir merkezi, haritayı kolayca alıp dolaşabileceğiniz bir yer. Şehir merkezi hakkında bilgi formlarını turist bilgilendirme bölümünden ücretsiz olarak alabilirsiniz, ancak yürüyüş yapmak istemeyen ziyaretçiler için Leeds farklı toplu taşıma araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Şehirde genel olarak otobüsler, taksiler ve trenler kullanılıyor. Şehirde metro kart hizmeti kullanılmakta ve şehrin farklı bölgelerine hizmet verilmektedir. Taksi ile şehri gezme imkânı sunan Leeds’de taksi ücretleri diğer toplu taşıma araçlarına göre oldukça pahalı olabilmektedir.

Tren seçeneği, Leeds’teki diğer bir toplu taşıma aracıdır. Genellikle banliyöler arasında hizmet veren tren sistemi turistler tarafından fazla kullanılmıyor ancak Leeds trenlerinin güvenle seyahat edebileceğiniz trenler olduğunu ve gitmek istediğiniz yerlere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabileceğinizi unutmamalıyız. Otobüsler, Leeds’te turistler tarafından en yaygın kullanılan toplu taşıma aracıdır. Şehrin her noktasına hizmet veren otobüs sistemi oldukça geniş bir ağa sahip. Alacağınız otobüs bileti fiyatları da tarifeye göre farklılık göstermektedir.Tatillerini uzun süre geçirmeyi planlayan ziyaretçilere tavsiyemiz haftalık bilet alıp ulaşım araçlarını diledikleri gibi kullanmalarıdır.

Leeds Yemek Kültürü

İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden Leeds, zengin yemek kültürü ile öne çıkıyor. Leeds geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz çok çeşitli yerler var. Leeds mutfağı her kültüre hitap edecek ve sizi zorlamayacak bir mutfağa sahiptir. Böylece, Leeds’te yiyecek seçerken herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Leeds denilince akla gelen lezzet cips ve balık yani balık ve patates kızartmasıdır. Şehrin en önemli yemeği olan bu yemekte çeşitli soslar kullanarak yemeğin tadını farklılaştırabilirsiniz. Özellikle patateslerde kullanılan yoğurt ve sarımsak sosu, patateslerle büyük bir bütünlük oluşturur. Leeds’te yemek yiyebileceğiniz birçok geleneksel küçük yer var. Tavsiyemiz buradaki yemekleri denemeniz. Bu sayede hem şehrin hem de ülkenin lezzet ve mutfak kültürünü tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Leeds’de Gece Hayatı

Leeds’de gece hayatı oldukça gelişmiştir. Özellikle şehirdeki yüksek öğrenci nüfusu bu durumu etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Leeds’te yaklaşık 180 bar – pub ve 29 gece kulübü vardır. Leeds, gece hayatı ile İngiltere’nin en önemli merkezlerinden biridir. Briggate, Leeds’te gece kulüplerinin en yaygın olduğu bölge. Ayrıca Exchange Quarter, Civic Quarter ve Brewery Wharf semtlerinde gidebileceğiniz önemli adresler.Geleneksel publar, barlar ve gece kulüpleri genellikle Briggate bölgesinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca gay barlar bu bölgede yoğunlaşan barlara verilebilecek örnekler arasındadır. Leeds, kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için her türlü eğlence mekânının gelişimine olanak sağlayan şehirlerden biridir.

İngiltere, bilindiği üzere biralarıyla ünlüdür.Bunu deneyebileceğiniz şehirlerden biri olan Leeds, size çok çeşitli bira çeşitleri sunmaktadır. İngiliz biralarını çoğu gece kulübü, bar ve pub’da bulabilirsiniz. Leeds’te denemeniz gereken en meşhur bira türü elma aromalı biradır. Bu çok hafif bira türü yüksek miktarda alkol içermez. Bu nedenle gece boyunca sizi çok fazla etkilemeyecek ve rahatsız etmeyecek bir içecek olduğu için rahatlıkla tüketilebilir.

Leeds Alış Veriş

Leeds şehir merkezinde 1.000’in üzerinde modern alışverişmekânı bulunuyor. Geleneksel Viktorya dönemi ürünlerinin ön planda olduğu Leeds’de fiyatlar diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha pahalı olabiliyor. Kasım ve Aralık aylarında yeni yılın gelmesiyle birlikte özellikle Millenium Meydanı’nda alışveriş için heyecan dolu kalabalıklar oluyor.Leeds, ülkenin en önemli ikinci şehridir, bu yüzden ülkenin birçok farklı şehrinden insanlar alışveriş yapmak için Leeds’e gelir. Briggate, Granary Wharf, Leeds City Kirkgate Markets, Victoria Quarter, Trinity Leeds, White Rose Shopping Center, Our Handmade Collective ve çeşitli yerel mağazalar, Leeds’te alışveriş yapabileceğiniz başlıca yerlerdir. Alışveriş merkezleri müşterilere genellikle hafta içi ve cumartesi günleri 10.00-20.00, pazar günleri 11.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yerel ve geleneksel mağazalar 18: 00’e kadar açık olabilir.

İngiltere Türkiye Dış Temsilcilikleri

LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİ


Adres: 43 BELGRAVE SQUARE LONDON SW1X 8PA UNITED KINGDOM
Telefon: (00 44) 20 73 93 02 02
Faks: (00 44) 20 73 93 00 66 – (00 44 )20 73 93 92 13
embassy.london@mfa.gov.tr
http://londra.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: İngiltere

LONDRA BAŞKONSOLOSLUĞU


Adres: RUTLAND LODGE, RUTLAND GARDENS, KNGHTSBRIDGE,
LONDON SW7 1BW, UNITED KINGDOM
Telefon: 00 44 20 7591 69 00 Güvenlik birimi:00 44 20 7591 69 01 -02
Faks: 00 44 20 75 91 69 11
consulate.london@mfa.gov.tr
http://londra.bk.mfa.gov.tr

EDİNBURG BAŞKONSOLOSLUĞU


Adres: T.C. Edinburgh Başkonsolosluğu Forsyth House, 93 George St
Edinburgh, EH2 3ES United Kingdom
Telefon: +44 131 240 1267
consulate.edinburgh@mfa.gov.tr

http://edinburg.bk.mfa.gov.tr/Mission

İngiltere gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. İngiltere’ye daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve İngiltere’de işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap