İlginizi Çekebilir
çin-gezi-rehberi (1)
 1. Ana Sayfa
 2. Asya
 3. Gürcistan Gezi Rehberi

Gürcistan Gezi Rehberi

gurcistan-gezi-rehberi

Yaklaşık 70 bin metrekare yüzölçümüne sahip küçük bir ülke olan Gürcistan, coğrafi konumu nedeniyle kara iklimine sahiptir. Ekonomik açıdan zor şartlarla mücadele eden ülke, milli kültür ve sanatına hala büyük önem veriyor. Kafkas dağlarındaki dağ köyleri ve Karadeniz kıyısındaki plajlar görülmeye değer. 12. yüzyıla ait Vardzia adlı mağara manastırı çok ünlüdür. Başkenti Tiflis zengin bir mimariye sahiptir. Batum ise güzelliği, doğası ve kalabileceğiniz başarılı Batum otelleri ile görülmeli.

Gürcistan Nerede?

Gürcistan, eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biridir. Rusya ülkenin kuzeyinde, Azerbaycan’ın doğusunda Ermenistan ve güneybatıda Türkiye’yi alır. Karadeniz, ülkenin batı sınırını belirler.

Gürcistan’da Konuşulan Diller

Gürcistan’ın resmi dili Gürcüce‘dir. Georgians, dillerinin İncil’de de geçen Kartvellere dayandığını söylüyor. Ülkenin bu dile dayalı güçlü bir literatürü var. Ayrıca Sovyetler Birliği döneminin etkisi altında ülke nüfusunun neredeyse tamamı Rusça‘yı ikinci dil olarak biliyor.

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan para birimi olarak Lari kullanılmaktadır.

Gürcistan’da Din ve İnanç

Ortodoks Hıristiyan nüfus, Gürcü nüfusunun yaklaşık yüzde 82’sini oluşturmaktadır. Ayrıca ülkede Müslüman, Apostik ve Katolik azınlıklar da yaşıyor.

Gürcistan’ın Kısa Tarihi

Osmanlıların 1453’te İstanbul’u ele geçirmesinin ardından Gürcistan, Osmanlı İmparatorluğu ile İran arasında sıkışıp kaldı. Uzun süre batıdan Osmanlı, doğudan da İran’ın saldırısına uğrayan ülke, batıda Osmanlı, doğuda İran kontrolüne girdi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Çarlık Rusyası Gürcistan‘ın tamamını ele geçirdi 1. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda kısa bir süre bağımsız kalmasına rağmen Kızıl Ordu tarafından yeniden işgal edildi ve Sovyet Rusya’ya katıldı. Ülke, Sovyet Rusya’nın dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etti.

Gürcistan’a Ne Zaman Gidilir?

Kara iklimi olan Gürcistan‘da kışlar çetin geçer. Bu nedenle, ülkeyi dolaşmak için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’dan neredeyse haftanın her günü Gürcistan’a direkt ve aktarmalı uçuşlar var. Bu uçuşlar Batum ve Tiflis‘e yapılmaktadır.

Gürcistan’da İklim ve Hava Durumu

Gürcistan’ın Karadeniz kıyılarında ve Rion havzasında sıcak, nemli ve yarı tropikal bir iklim hüküm sürer. Doğu Gürcistan‘da ise daha karasal bir iklim görülmektedir. Kışlar soğuk, yazlar kurak ve sıcak geçer

Gürcistan Ekonomisi

Sovyetler Birliği’nin çöküşü Gürcistan ekonomisini olumsuz etkilemiş ve uzun süre istikrarsız bir yapı ortaya çıkmıştır. Bağımsızlığın ilk yıllarında yüksek enflasyon, sanayi ve tarımsal üretimde düşüş, turist sayısında azalma ve işsizlik oranında büyük artış yaşandı.

Gürcü Kültürü

Başkent Tiflis, sosyal ve kültürel açıdan çok gelişmiş bir şehirdir. Şehri ziyaret edenlerin fazlalığı da şehrin ekonomisinden kaynaklanıyor. Düşük otel fiyatları dikkat çekicidir. Turistler şehre kendi arabaları ile gelirlerse çok uygun fiyatlı benzin alabilirler. Gürcistan’a araba ile gidecekseniz ülkeye girer girmez inekler sizi karşılayacak. Yollarda serbestçe dolaşan inekleri vurmanın da büyük cezaları vardır. Herkesin kedisi ve köpeği olduğu dünyanın aksine Gürcüler, inek besliyor. Buna doktorlar ve mühendisler gibi mesleklerde çalışanlar dâhildir. Ayrıca ülke halkı kendi peynirlerini de yapıyor.

Gürcü Mutfağı

Ceviz ve mısır Gürcü mutfağında en çok kullanılan malzemeler. Sebzeli bir mutfağa sahip olan Gürcü yemeklerinde patlıcan, lahana, pancar ve pırasa sıklıkla kullanılmaktadır. Et tüketiminde beyaz eti tercih eden Gürcüler, tavukla yapılan yemeklerinde ceviz ve ceviz soslarını kullanıyor. Bunun en iyi bilineni baja‘dır. Gürcülerin meşhur bir tulum peyniri var: Gudis Kveli. Hem bu tulum peyniri hem de çay kahvaltılarının başında geliyor. Gürcüler için en değerli sofraların bağlarında nikâh sofraları gelir. Nikâh masaları hazırlanırken mutluluğun rengi olduğuna inandıkları mavi örtüler masaların üzerine serilir. Düğün menülerinde et, balık, meze, salata ve çeşitli soslar mutlaka yer almaktadır. Kesinlikle menüde yer alan bir diğer yemek de Gürcülerin meşhur yemekleri, peynirli ve yumurtalı pide olarak yorumlanabilir. Hingali, cacapuli, sasivi bu mutfağa özgü lezzetler arasında sayılabilir. Ayrıca soğuk salatalar ve balık çeşitleri meşhurdur. Doğal olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerin yemeklerin lezzetinde büyük bir payı vardır.

Gürcistan Festivalleri

Her yıl ekim ayında düzenlenen Gürcistan Tiflis Uluslararası Film Festivali en önemli olaydır. Bunun dışında Uluslararası Tiyatro Festivali ve Tiflis Caz Festivali (15-24 Temmuz) da önemli etkinlikler arasındadır.

Gürcistan’dan Satın Alınacak Hediyelik Eşyalar

Gürcistan’da her ülkede olduğu gibi kartpostal, magnet, tişört, çanta, kitap ve milli şapka ve kostüm bulabileceğiniz birçok hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra başkent Tiflis‘te Meydan Çarşısı‘nda el yapımı oyuncaklar, bakır gibi metallerden yapılmış geleneksel el sanatları ürünleri ve çeşitli aksesuarlar bulabilirsiniz. Gürcü şarapları meşhurdur. Bu meşhur şarapları yurt içinde oldukça uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Ancak bu işi dutyfree’ye bırakmayın. Çünkü havalimanındaki gümrüksüz bölgede şarap satılmamaktadır.

Gürcistan’da Tatiller

Tatiller ve Özel Günler

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Ortodoks Noel (7 Ocak)
 • Vaftiz Günü (19 Ocak)
 • Anneler Günü (3 Mart )
 • Kadınlar Günü (8 Mart)
 • Bağımsızlık Günü (9 Nisan)
 • Paskalya Günü (11 Nisan)  
 • Ölüleri Anma Günü
 • Cumhuriyet Bayramı (26 Mayıs)
 • Anayasa Kabul Günü (24 Ağustos)
 • Aziz Mary Günü (28 Ağustos)
 • Mtshete (14 Ekim)
 • Aziz Giorgi Günü (23 Kasım)
 • Noel (24-25 Aralık)

Gürcistan Gezilecek Yerler

 • Batum
 • Gori
 • Kutaisi
 • Mtskheta
 • Rustavi
 • Telavi
 • Tiflis

Batum

Batum, Gürcistan’ın güneybatı Karadeniz kıyısında yer alan üçüncü en büyük Gürcü şehridir. Küçük Kafkas Dağları‘nın eteğindeki subtropikal bölgede yer alan Batum, sıcak hava koşullarının etkisi altında hareketli bir sahil beldesi olup, kış aylarında tamamen karla kaplanabilir. Batum ekonomisinin çoğu turizm ve kumar etrafında dönüyor, ancak şehir önemli bir limandır ve gemi yapımı, gıda işleme ve hafif imalat gibi endüstrileri kapsıyor. Batum, 2010 yılından bu yana modern yüksek katlı binaların inşası ve tarihi Eski Kenti kaplayan klasik 19. yüzyıl binalarının restorasyonu ile dönüştürüldü. Türkiye’den gelen çoğu gezgin için Batum, karşılaştıkları ilk Gürcü şehri ve rahat atmosferi, bölgedeki birçok oteli, iyi restoranları ve gece hayatı ile ülkeye büyük bir giriş yapmanın keyfine varacak. 2007’den beri dikkat çekici binalar ve çağdaş mimari anıtları ile. Bu binaların tepesinde Radisson Blu Hotel, Public Service Hall, Hilton Batumi, Leogrand, Koz Tower ve bir Grand Kempinski Hotel ve kumarhane bulunmaktadır. Sheraton Hotel, Mısır’daki Büyük Deniz Feneri tarzında tasarlanmıştır. 145 metre yüksekliğindeki Alfabetik Kule, Gürcüce yazı ve yazının merkezi haline geldi. Meydan, bir İtalyan Meydanı biçiminde, karma kullanımın mimari bir parçası olarak inşa edildi. Bir deniz feneri, Akropolis ve baş aşağı Beyaz Saray tarzında tasarlanmış binalar da şehri süslüyor. Batum, Gürcistan’ın ikinci büyük şehri olmasına rağmen, tatil ve liman kenti olması, atmosferi ve görüntüsü ile turistler için gerçek bir cazibe merkezidir. Türkiye sınırına yakın sisle kaplı tepeleriyle sıcak, yarı-tropikal bir plajda yer alan Batum, ülkenin yaz tatilinin başkenti olarak görülüyor. Şehir, ülkenin üç uluslararası havalimanından biri olan Batum Havalimanı tarafından hizmet veriyor. Batum Velo adlı bisiklet paylaşım programı caddede akıllı kart ile bisiklet kiralamanıza olanak sağlıyor ve tüm bu güzellikleri bisiklete binerek görebiliyorsunuz. Batum, 19. yüzyılın sonlarında Bakü’den dünya petrol üretiminin beşte birini taşıyan bir demiryolunun batı ucunu geliştirdi. Bunu kısa süre sonra İsveçli dinamit mucidi Alfred’in kardeşi Ludwig Nobel tarafından inşa edilen bir boru hattı ve rafineri izledi. Şehir serbest liman statüsü kazandı; Burada 20’den fazla yabancı konsolosluk kuruldu ve kasaba, Rusya İmparatorluğu’nun güney ucunda şık bir tatil yeri haline geldi ve Avrupa ile Asya arasında bir kavşak geliştirdi. 2004’te Abaşidze sonrası yönetimin ilk kararlarından biri Batum’u yapmaktı. Ziyaret etmek için çekici bir yer; bu şekilde bu hedefe ulaşıldı. Büyüleyici eski binalar restore edildi, yenilendi ve aydınlatıldı ve çekici yenileri onlara katıldı. Batum’un yapraklı, mütevazı ve ferah sokaklarda dolaşmak gerçek bir keyif.

Batum Nerede?

Batum, Gürcistan’ın güneybatısında, Karadeniz’in doğu kesiminde yer alan bir şehirdir. Komşu şehirlerle sınırı olan Türkiye, ülkemiz Sarp Sınır Kapısı ile bağlantılıdır.

Batum’a Ne Zaman Gidilir?

Batum, dört mevsim ılıman bir hava yaşar. Yıllık ortalama sıcaklık yaz ortasında en sıcak aylarda 14 derece ve 22 derece civarındadır. Ağaçlarla çevrili ülkede de bol yağış var. Bu nedenle mayıs ayından itibaren deniz tatili için Batum‘a gidebilirsiniz. Türkiye özellikle yaz aylarında tatilden sonra Karadeniz bölgesinden çok sayıda turist geçmektedir. Ana mevsimden sonbahara, yani mayıs-kasım ayları arasındaki dönemde kamp ve doğa yürüyüşleri için Batum’a gitmek de uygundur.

Batum’a Nasıl Gidilir?

Batum’dan Türkiye’ye yapılan direkt uçuşlarla ulaşılabilir. İstanbul üzerinden uçuşlar yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Vize uygulaması olmadığı için şehre istediğiniz zaman rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Batum Gezilecek Yerler

Batum, Karadeniz’in dalgalı ve çalkantılı sularına rağmen kendi köşesine çekilmiş, huzurlu ama aynı zamanda canlı bir liman kentidir. Bu şehirde turistlerin iyi vakit geçirmesini sağlayacak birçok görülecek ve görülecek yer bulunmaktadır. Öncelikle Batum küçük bir şehir olmasına rağmen sadece sınırı geçerek değil, birçok değerli müze, sanat eseri ve tarihi yapıyı gezip ev sahipliği yaparak keşfedilmesi gereken bir şehir. Hem mitolojik hem de modern mimari esintiler şehri süslüyor. Müzelerde vakit geçirip farklı sergileri gezerken, dışarı çıktığınızda bu şehirde zaman su gibi akıyor; tarihi saat kulelerini, kiliseleri, fener gibi yapıları, Osmanlı döneminden camileri, Roma surlarını, heykelleri tanıyın. Antik Yunan’a ve şehre getirilen modern ve yaratıcı yapılara adanmıştır. Şehirde görebileceğiniz yerler arasında tarihi ve çevresindeki plajları ile dikkat çeken Gonio Kalesi başı çekiyor. Yeşil bir cennet olan Batum Botanik Bahçesi de Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alan Medea Heykeli, Gürcü alfabesini ve halkın eşsizliğini simgeleyen Alfabe Kulesi, şehrin ve ülke tarihinin önemli eserlerini barındıran Batum Arkeoloji Müzesi mevcuttur. Azerbaycanlı yazar Kurban Said‘in 1937’de yazdığı ünlü romanda Ali ve Nino’yu Gürcü prensesi olarak temsil eden Ali ve Nino Heykeli de bu şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasında.

Batum’da Nerede Kalınır?

Batum, alternatif tatil arayanların yükselen yıldızlarından biri olmaya devam etmektedir. Bu nedenle şehirde birçok kişinin istek ve beklentilerine göre otel, pansiyon ve misafir evleri bulunmaktadır. Batum, ekonomisi gereği en lüks seçeneklerde bile ziyaretçilerine oldukça uygun konaklama olanakları sunuyor. Aşağıda sizler için derlediğimiz konaklama seçeneklerini bulabilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar.

 • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

Batumi Hotels: Batumi Hotels Gürcistan’ın başkenti Batum, uygun fiyatlı yurt dışı tatillerin adreslerinden biridir. Birçok açıdan keyifli bir tatilin adresi haline gelen Batum otelleri, her yaşa ve eğlence tarzına hitap eden tesislerle donatılmıştır. Tabii ki şehrin en büyük avantajlarından biri de ülkemizden vizesiz seyahat etmenin mümkün olmasıdır. Bu nedenle yaz kış fark etmeksizin ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

Batum’da Ulaşım

Batum‘a geldiğinizde rahatlıkla araç kiralayabilirsiniz. Ödemenizi güvenli bir şekilde online veya özel ödeme noktalarında yaparak şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Araba kiraları çok yüksek değil. Şehirde taksiye binmek çok rahat ve pratiktir. Taksiler, günün 24 saati kullanabileceğiniz tek araç. Taksiler çok güvenlidir. Taksi şoförünüzle dil probleminiz olması durumunda, gideceğiniz yerin veya yerinin haritada yanınızda olması daha sağlıklı olacaktır. Bindikten sonra taksimetrenin sıfırlandığından emin olmanızı öneririz. Batum, çok büyük bir şehir değil ve burada taksiler ucuz. Popüler gezi noktaları için havalimanından uzak mesafeler arasında makul fiyatlar ödüyorsunuz.

Batum Mutfağı

Gürcü mutfağı oldukça zengindir. Ancak Batum‘da, bir Viking gemisine benzer şekilde ortada bir yumurta ile karıştırılmış, acharuli khachapuri (Acaryankhachapuri) adı verilen çeşitli haçapuri denenmelidir. Yüksek kolesterolünüz varsa bu lezzetten kaçının; ama aksi takdirde kesinlikle denemelisiniz. Khachapuri için Gürcü pidesi olarak da adlandırılır. Ayrıca Gürcü mantısı olarak da bilinen ve büyük bir hamur topunun içine kıyma konularak hazırlanan hıngel, denemeniz gereken lezzetlerden biridir. Patlıcan ve ıspanak gibi farklı çeşitleri bulunan Pkhali, Gürcülerin sevdiği mezeler arasında yer alıyor. Ana yemek olarak sofralarda karşılaşacağınız en yaygın lezzet sazlık olacaktır. Tatlı olarak da churchkhela adı verilen cevizli sosisleri tercih edebilirsiniz. Gürcistan’ın da çok çeşitli peynir ve şaraplar sunduğunu unutmayın. Popüler restoranlardan biri olan Acara: Çok çeşitli yerel ve uluslararası yemeklerin (khaçapuris, pkhalis, pakhlava vb.) Bulunduğu restoran, ücretsiz Wi-Fi ve güler yüzlü, İngilizce konuşan personele sahip restoran.

Batum’da Gece Hayatı

Batum, Gürcistan’ın turistik destinasyonu olması nedeniyle gece hayatı açısından aradığınız eğlenceyi size yaşatacak. Batum gece hayatı; gece kulüpleri, barları, kumarhaneleri, masaj salonları ve daha fazlasıyla gezginler için çeşitli alternatifler sunuyor. Batum, medyada yeterince yer almadığı için günümüz dünyasında tanınmış bir şehir değil. Aslında Batum’da yapılacak çok şey var ve burada eğlenmek diğer ülkelerdeki bilinen turistik yerlere göre daha ucuz. Gece hayatı anlayışınız kumarhaneler, dans, müzik ve alkol içeriyorsa Batum’da çok eğleneceksiniz. Öyle ki Batum gece hayatının çılgınlığı Miami ile yarışıyor. Gün içinde plajların tadını çıkarabilir; Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Mtsvane Kontskhi‘de yürüyüş yapabilirsiniz. Batum’da gece hayatı 23.00’da başlar ve günün ilk ışıklarına kadar kesintisiz devam eder.

Batum Festivalleri

Batum’da her yıl Avrupa’daki festivaller gibi düzenlenen çok fazla festival yok. Ancak şehirde biri temmuzda, biri eylülde olmak üzere iki festival var:

 • Karadeniz Caz Festivali: Temmuz ayında yapılıyor.
 • Batum Uluslararası Film Festivali: Eylül ayında yapılıyor.

Batum’da Alışveriş

Ülkemizde olduğu gibi Batum şehrinde de alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Tekstil ürünlerini ve hediyelik eşyalarını burada bulabilirsiniz. Özellikle parfümler, elektronik ürünler ve tekstiller çok ucuz. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde bu ürünler için mağazalara göz atmanızı ve sonra karar vermenizi öneririz çünkü bazı kampanyalarda satın aldığınız bir ürünü başka yerlerde daha uygun fiyata bulabileceğiniz için. Ayrıca dışarıdaki dükkân ve dükkânlardan yöresel yiyecekler veya hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Örneğin şehirden bal alarak dönebilirsiniz. Batum, bol yiyecek bulunan bir şehirdir. Bu nedenle bol miktarda yiyecek satın alabilirsiniz. Turistik noktalar ve müzelerde birçok hediyelik eşya bulabileceğinizi söyleyebiliriz. El işçiliği ile yapılan birçok ürünün yanı sıra ağaç oymacılığı ile yapılan ürünleri de bulabilirsiniz. El işçiliği ile üretilen bu ürünlerde damak tadınıza uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Bu tür ürünler dışında içecek ve tütün ürünleri de bölgemizde ülkemizde piyasa değerinin çok altında satılmaktadır. Uygun fiyatı nedeniyle turistlerin en çok tercih ettiği hediyelik eşyalar arasında yer almaktadır. Öyle ki bazen sınıra giren ve çıkan turistler sırf bu ürünleri daha uygun şekilde almak için ülkeye gelirler. Bu durumda gümrük memurlarının sorularına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Kaçak satışların önüne geçmek için özellikle özel aracınızla çıkarsanız gümrükte sıkışıp kalabilirsiniz. Böyle bir durumda satın almış olduğunuz ürünleri ilgililere açıklamanız gerekebilir. Ancak, makul bir satın alma işlemi yaptıysanız, rahatsız edilmeyeceksiniz. Bu konuda dikkatli olmalısın.

Batum Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ve Batum (GMT +4) 1 saatlik zaman farkı içermektedir. Batum saati Türkiye’ye göre bir saat sonradır.

Batum’da Konuşulan Diller

Batum’un resmi dili Gürcücedir. Ülkede Rusça ve İngilizce de bilinmektedir.

Gori

Gürcistan’ın Shida Kartli bölgesinde bulunan Gori, başkent Tiflis‘e yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta. Kura Nehri‘nin bir kolu olan Liahvi Nehri kıyısındaki şehir, Gürcü kralı, Kurucu Davit tarafından kuruldu. Kelimenin tam anlamıyla tepe veya tepe anlamına gelen Gori, Sovyetler Birliği lideri Stalin’in doğum yeridir. 1878’de doğduğu ev, bugün Stalin Müzesi olarak ziyarete açıktır. Yaklaşık 288 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Gori, 1920 depreminde ağır hasar gördü. Sovyet döneminde önemli bir sanayi kenti olan Gori’de Sovyet mimarisinin etkileri hissedilir.

Gori Nerede?

Tiflis’in 80 kilometre batısında bulunan Gori, Gürcistan’ın Shida Kartli bölgesinde bulunuyor. Liavhi Nehri‘nin içinden geçtiği Gori, ülkenin doğusunda yer almaktadır.

Gori’ye Nasıl Gidilir?

Gori’ye Türkiye’den direkt uçuş yok. Hava yolu ile başkent Tiflis‘e ulaştıktan sonra 80 kilometre uzaklıktaki Gori’yi otobüsle geçebilirsiniz. 07.00 – 2.00 saatleri arasında Tiflis’in merkezindeki Didube otogarından Gori’ye giden otobüsler hareket ediyor. Marshrutkas denilen otobüsler ile yaklaşık 1,5 saatte Gori’ye ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı kişi başı gayet uygundur. Tiflis’ten Gori’ye gitmenin bir başka yolu da Didube otogarından ortak taksiye binmek. Dolu olduklarında hareket eden taksilerle kişi başı 5 GEL ödeyerek Gori’ye ulaşabilirsiniz.

Gori’ye Ne Zaman Gidilir?

Gori’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Temmuz yılın en sıcak ayı iken, en soğuk ay ocaktır. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 21 derece iken bu değer ocak ayında -1 dereceye düşüyor. Gori’yi gezmek için ideal zaman ilkbahar ve sonbahar ayları olsa da mevsimsel yağmurlar nedeniyle şemsiyenizi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Gori Gezilecek Yerler

Şehir merkezi oldukça küçük olduğu için Gori’yi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Sovyet atmosferinin hâkim olduğu şehirde gezilecek yer sayısı çok az. Şehre turist çeken en önemli yer Stalin’in Müzesi. 1878 yılında Gori’de doğan Stalin’in evi, bugün müze olarak hizmet veriyor. Geniş bir bahçe içinde yer alan Stalin Müzesi’nde eski Sovyet liderinin kullandığı eşyalar, giysiler ve fotoğraflar sergileniyor. 1920’lerden 1950’lere kadar tarihi bir yolculuğa çıkabileceğiniz müzenin bahçesinde Stalin’in özel vagonunu görme fırsatı da bulabilirsiniz. Stalin Müzesi her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Müzelerle ilgileniyorsanız, Tarihi Etnografya Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz. Stalin Müzesi‘nin yan sokağında bulunan Tarihi Etnografya Müzesi, Gürcü yaşamını yakından inceleyebileceğiniz antik arkeolojik eserler, silahlar, savaş kıyafetleri, mücevherler, klasik eşyalar gibi kültürel ve tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor.

Gori’deyken kısa bir araba yolculuğu ile Uplistsikhe’yi de ziyaret edebilirsiniz. Demir Çağı’na tarihlenen ve arkeolojik sit alanı ilan edilen Uplistsikhe, kayalara oyulmuş bir yerleşim yeridir. Gori’nin on kilometre doğusunda bulunan Uplistsikhe, Hıristiyanlığın ortaya çıkmasından önce bölgesel pagan ibadet merkezlerinden biriydi. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Gori’de Alışveriş

Gori’de alışveriş yapmak mümkündür. Gürcü şehirlerine göre daha uygun fiyatlar vardır. Stalin Bulvarı, şehrin en geniş caddesidir. Hediyelik eşya dükkânlarının bulunduğu bulvarda Gürcü el sanatlarına ve takılarına göz atabilir, kendinize ve sevdiklerinize hatıra olarak satın alabilirsiniz. Çavçavadze Caddesi‘ndeki Merkez Çarşı’da yöresel yiyecek ve içecekleri tadabilir, uygun fiyatlı çanta, kıyafet ve ayakkabı alışverişi yapabilirsiniz. Stalin Müzesi‘ni ziyaret ederseniz hemen yanındaki hediyelik eşya dükkânını ziyaret edip heykel, anahtarlık, magnet ve defter gibi hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Kutaisi

Gürcistan’ın batısındaki Imereti bölgesinin başkenti ve ülkenin üçüncü büyük şehri olan Kutaisi, başkent Tiflis‘in 221 kilometre batısında yer alıyor. M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda Colchis Krallığı‘nın başkenti olan Kutaisi, Gürcistan’ın parlamentosunu bu şehre devretmesi ile ülkenin idari başkenti olarak anılıyor. Önceki dönemde pek gelişmemiş olan şehir, parlamentonun buraya taşınmasıyla büyük ölçüde yenilenmiştir. Yolların, binaların, parkların ve anıtların yenilenmesi ile Kutaisi daha fazla turist çekmeye başladı. Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı‘nın UNESCO tarafından Dünya Miras Alanı ilan edilmesi bu etkiyi artıran etkenlerden biri olmuştur. Şehrin Karadeniz kıyısı ya da plajları olmasa da sert kış ayları nedeniyle en çok haziran ve temmuz aylarında ziyaret ediliyor. Kutaisib sadece doğal güzelliği ile değil, aynı zamanda M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle öne çıkan bir şehirdir. UNESCO tarafından Dünya Miras Alanı ilan edilen Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı bunun en önemli örnekleridir.

 • Kutaisi Colchis Çeşmesi,
 • Opera Binası,
 • Drama Tiyatrosu,
 • David Heykeli,
 • Prometheus Mağaraları,
 • Beyaz Köprü‘de görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Bagrati Katedrali:b Birleşik Gürcistan‘ın ilk kralı III. Bagrat’ın adını taşıyan Bagrati Katedrali’nin yapımı 10. yüzyılın sonlarında başladı. Tamamlanması 11. yüzyılın ilk yıllarında gerçekleşti. 1691 yılında Osmanlı kuvvetleri tarafından yıkılan katedral uzun yıllar bu şekilde kalmıştır. Restorasyonu 1952’de başladı, ancak 1994’te Dünya Kültür Mirası ilan edilinceye kadar yavaş ilerleme bu vesileyle hızlandı. Katedral 2012 yılında açılmıştır.

Gelati Manastırı: 1106 yılında Kral 4. Davut döneminde başlayan manastırın yapımı 1130 yılında oğlu Kral Demetrius tarafından tamamlanmıştır. Çevresi yüksek taş duvarlı manastır; Ortadaki ana kilise, diğer iki küçük kiliseden (St.George ve St.Nicholas), iki katlı çan kulesi, akademi binası ve rahiplerin kaldığı binalar. 13. yüzyıl sonu ve 14. yüzyıl başlarında yeni binalar eklenen manastır, 1510 yılında çıkan yangında hasar görmüş ancak restore edilmiştir. 18. yüzyılın sonlarına kadar Batı Gürcistan‘ın Katholikos merkezi olarak kullanılan manastır, metal işçiliği, eşsiz mozaikleri ve daha çok İncil duvar resimleri ile öne çıkıyor.

Parlamento Binası: Kutaisi, ülkenin başkenti olmamasına rağmen, Gürcistan hükümeti parlamentoyu bu şehre taşıma kararı aldı. 2012 yılında açılan yapı, farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. Altı katlı cam yapıyı ve mimarisini yakından incelemek için 1 saatlik ücretsiz bir tura katılabilirsiniz.

Kutaisi Tarih Müzesi:  Özellikle Batı Gürcistan tarihine ait ilginç koleksiyonların bulunduğu müzede, farklı metallerden yapılmış objeler, o dönemde kullanılan mobilyalar veya eserler Bagrati Katedrali‘ne ait görülebilir.

Gora Park: Şehrin tepesinde bulunan Gora Park’a araba ile veya teleferikle gitmek mümkün, teleferikle çıkarsanız güzel bir şehir manzarası yakalayacaksınız. Doğal güzellikler içinde dolaşırken yorgunluğunuzu atabilir, farklı hayvan türleri ile karşılaşabilirsiniz.

Mtskheta

1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne dâhil edilen Mtsheta, MÖ 1000’den beri yerleşim görmektedir. Antik bir ticaret yolu üzerinde kentte yapılan kazılar neticesinde birçok tarihi eser ortaya çıkarılmış ve bu eserler şehrin müzesinde sergilenmektedir. Ünlü tarihçi Strabon‘un söylediği su temin sistemi, çarşılar ve taş mimari kentte bulunuyordu; şehrin gelişmiş bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir. Ayrıca ana türbeler de burada bulunduğu için şehir dini bir merkez olma görevini üstlenmiştir. Gürcistan’ın başkenti Tiflis‘e kıyasla köye daha çok benzediği fark edilen Mtsheta, Gürcistan’da Hıristiyan mimarisinin önemli bir merkezidir. Mtsheta, bir zamanlar bugün Doğu Gürcistan‘a karşılık gelen İberya Krallığı‘nın başkentiydi. 337’de Hıristiyanlığın devlet dini olarak belirlendiği bu bölgede erken Hıristiyan faaliyetleri gerçekleşti. Şehir, Gürcü Ortodoks Kilisesi‘nin merkezi olarak kaldı. MS 6. yüzyılın başında Kral Dachi, savunması daha kolay olduğu için başkenti Tiflis‘e taşıdı. Ancak 19. yüzyılda krallığın sonuna kadar Mtsheta, kralların taç giyme törenlerinin yapıldığı ve devlet adamlarının gömüldüğü yer olmaya devam etti. Gürcistan’ın en dindar şehri olan Mtsheta, pagan putperestleri kucaklıyor ve aynı zamanda Hıristiyanlığın kökenlerini de kucaklıyor. Ülke tarihi kadar eski olan şehir, kadim ruhu içeren eklektik havasıyla coğrafyasında ender rastlanan bir karaktere sahiptir. Bronz Çağı’ndan kalma bu yanan kültürleri harmanlayan topraklar “Kutsal Şehir” statüsüne sahiptir. Gürcistan’ın en eski şehirlerinden biri olan Mtsheta, anıtsal mimarileri ve tarihi önemi ile UNESCO tarafından İleri Koruma altına alınmıştır. Bu bakımdan Mtsheta, bir kültürü ve tarihi tanımak için ziyaret edilebilecek eşsiz bir coğrafyadır.

Mtskheta Nerede?

Mtskheta, Güney Kafkasya‘da, Karadeniz’in doğu kıyısında, Gürcistan Cumhuriyeti‘nin Mtsheta-Mtianeti eyaletinde bulunan bir şehirdir. Kura ve Aragvi nehirlerinin kesiştiği noktada yer alan tarihi şehir, başkent Tiflis‘in yaklaşık 20 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Mtsheta’ya Nasıl Gidilir?

Başkent Tiflis’ten taksiyle veya rehberli turla Mtsheta’ya gitmek mümkün. Tiflis’ten şehre minibüs seferleri de var. Bu minibüsler, başkentteki Didube Market‘ten haftanın her günü Mtsheta’nın ana caddesine ulaşım sağlıyor. Trafik durumu hakkında önceden bilgi almak, Tiflis’ten taksiye binmek ve Swetitskhoveli Katedrali‘ne ulaşmak da mümkün.Bu sayede yolculuğun maliyeti yaklaşık 20 Georgianlarisi oluyor.

Mtsheta’da Görülecek Yerler

Haç Manastırı olarak tercüme edilen Jvari Manastırı tesadüfen Haç şeklindedir. Bir dağın tepesindeki 6. yüzyıl manastırı, tüm şehri gören Mtkvari ve Aragvi nehirleri arasında muhteşem bir konuma sahiptir. Şehirdeki diğer tarihi binaların yanı sıra, Jvari Manastırı da UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak belirlenmiştir. Tüm yıl boyunca rüzgârın estiği bir konumda bulunan Manastır, Orta Çağ’ın mimari atmosferinin tadını çıkarmak ve tarih hakkında fikir edinmek için ziyaret edilebilir. Gürcü bir mimari harikası olan 11. yüzyıl Svetitskhoveli Katedrali, yüzlerce yıldır ülkenin dini merkezi olmuştur. Rahiplere ait bir kapısı, çan kulesi, kaleleri ve evleri bulunan katedralde, Tiflis’in kurucusu, Kral Vakhtang Gorgasali’nin mezarı da bulunuyor. Katedral, diğer tarihi yapılar gibi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Gürcistan’ın en ünlü katedrali ve ülkenin en büyük dini mimari örneklerinden biri olan Svetitskhoveli Katedrali, ziyaret eden turistler için mutlaka görülmesi gereken muhteşem bir mimaridir.

Mtsheta Devlet Arkeoloji Müzesi; rezervi, Bronz ve Geç Orta Çağ’dan çeşitli etnografik parçaları çok çeşitli sergilerle sunan bir müzedir.Müze, ulusal ve uluslararası öneme sahip birçok arkeolojik eseri içermektedir. Kentin kuzeyinde bulunan Bebristsikhe Kalesi, antik çağda Belta olarak anılıyordu. Aragvi Nehri‘nin sağ kıyısında yer alan Kale, antik dönemde inşa edilmiş ve yaklaşık 600 metrekaresi avlu olmak üzere 1.500 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Mtsheta-Tiflis otoyolu boyunca yer alan Armaztsikhe (Bagineti), arkeolojik bir anıttır. Buradaki arkeolojik kalıntılar arasında bir kule, duvar, kraliyet konutları ve tonoz kalıntıları bulunur. Samtavisi, 11. yüzyıla kadar uzanan muhteşem bir ortaçağ Gürcü mimarisidir. Tarih boyunca defalarca depreme maruz kalan yapı, yüzyıllar içinde onarım görmüştür. Orijinal yapıdan orijinal tasarımlar, binanın bazı bölümlerinde görülebilir.

Rustavi

Rustavi, Gürcistan’ın güneydoğusundaki Kvemo Kartli bölgesinde, başkent Tiflis‘in güneydoğusunda ve başkente 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kura Nehri kıyısında yer alan şehir, yenilenen meydanı ve yenilenen tiyatro binası ile yeni bir kimliğe kavuşuyor. Eskiden bir sanayi şehri olan Rustavi’de Sovyet mimarisi hâkimdir. Birçok terk edilmiş fabrika, terk edilmiş park ve kurak tepelerle çevrilidir. Rustavi’nin tarihi iki döneme ayrılmıştır. Şehrin 13. yüzyılda tamamen yıkılmasıyla sonuçlanan antik tarihi ve Sovyet dönemine kadar uzanan modern tarihi. Şehir, metalurji fabrikasının yanında 1948 yılında kuruldu. Adını, 1256 yılında Moğollar tarafından tahrip edilen yakındaki antik Rustavi kentinden almaktadır. Bu eski Rustavi kentinden sadece kalenin kalıntıları kalmıştır. Modern Rustavi şehri, kuruluşundan kısa bir süre sonra Güney Kafkasya‘nın sanayi merkezi haline geldi. Bu, 1991’de Sovyetler Birliği‘nin dağılmasından sonra önemini yitirdi, şehir bir sanayi merkezi olmaktan çıktı ve nüfusun çoğunluğu işsiz kaldı. Rustavi halk oyunları topluluğu bu şehirde. Şehirde ayrıca yüksek öğretim kurumları, tiyatro ve müze bulunmaktadır. “Altın Maske” adlı uluslararası tiyatro festivali düzenli olarak yapılıyor. Yenilenen şehir merkezi oldukça ilgi çekici. Kura nehri buradan geçiyor. Bu aydınlık meydandaki tiyatro binasının geceleyin yenilenmesi devam ediyor. Şehrin tamamı Sovyet mimarisi ile bezenmiştir.

Rustavi’ye Ne Zaman Gidilir?

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e 25 kilometre mesafede bulunan şehrin içinden Kura Nehri geçmektedir. En soğuk ayda hava sıcaklığı ortalama 5 derecedir. En sıcak ay olan temmuz ayında ortalama sıcaklık 23 derecedir. Periyodik olarak yoğun kar yağışının olduğu şehirde her mevsim yağmur yağabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı turistler Rustavi’ye gitmek için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih ediyor.

Rustavi’ye Nasıl Gidilir?

Rustavi’den Türkiye’ye direkt uçuş yoktur. Ancak birçok havayolu başkent Tiflis’e gidebilir. Rustavi’ye 25 kilometre uzaklıktaki Tiflis’ten şehir merkezine minibüs ve otobüsler sefer yapıyor.

Rustavi’de Nerede Kalınır?

Rustavi’de konaklama için çok fazla seçenek yok. Bu nedenle Tiflis’te kalmak için günübirlik bir ziyaret için daha uygundur. New Rustavi bölgesindeki iyi otellere bakılabilir.

Rustavi Şehir İçi Ulaşım

Rustavi’ye yürüyerek kolayca gidilebilir. Yine de şehir içinde birçok minibüs hizmet veriyor. Bu minibüslere yerel dilde marshrutka denir.

Rustavi Mutfağı

Tüm Gürcü mutfağında olduğu gibi Rustavi’nin de kendine has yemekleri vardır. Avrupa ve Ortadoğu’nun izleri sadece bazı yemeklerde görülür. Sebzeli olsalar da yemekler çoğunlukla et. Tarhun yaprağı ve etle hazırlanan bir çeşit güveç olan “Chakapuli”, patlıcan, domates, patates ve kırmızı etle hazırlanan “chanakhi”, mantıya benzeyen baharatlı kırmızı et ve hamurla hazırlanan “khinkali”, en çok tercih edilen yemekler. Popüler restoranlar: Cafe Askili, Cafe Ukrainka, Cybo, Restaurant Ukrainka.

 • İpucu: Gürcistan‘daki yerlerdeki garsonlar bahşiş beklemese bile, hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olurlar.

Rustavi Gece Hayatı

Rustavi’nin çok hareketli bir gece hayatı yoktur. Megobroba Caddesi üzerinde bulunan Guda Buda, en popüler barlardan biridir. Ghvinos Saxli adlı şarap evi de aynı cadde üzerinde. Sahipleri İngilizce bilen mekânda yerel içkiler de satılıyor. Fiyatlar harika.

Rustavi’de Alışveriş

Rustavi şükran merkezinde iki market var. Eski Rustavi bölgesinde olana Eski Pazar, Yeni Rustavi bölgesinde olanına Yeni Pazar denir. Yeni pazar daha büyük ve daha temiz. Marshrutka ile ya da yürüyerek ulaşılabilir.

Rustavi Saat Farkı

Rustavi (GMT +4) ve Türkiye (GMT + 2) 2 saatlik zaman farkı içermektedir. Türkiye’nin saati Rustavi’den 2 saat geridir.

Telavi

Gürcistan’ın doğusunda bulunan Telavi şehri, Kehati bölgesinin önemli yerleşim yerlerinden biridir. Gürcistan’ın başkenti Tiflis‘e yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta bulunan Telavi, ilk olarak 8. yüzyılda kurulmuş tarihi bir şehirdir. Bu nedenle şehrin çevresinde tarihi zengin kalıntılar bulunmaktadır. Şehri önemli kılan özellikler arasında dünyaca ünlü şarap üretim yerlerinin varlığı, iki ila üç günlük geziler için güzel duraklar ve tarihi güzellikler yer alıyor. Kültür, sanat, tarih ve doğal güzellikler yönünden zenginliğiyle gidenlerin hayranlık duyduğu Telavi’ye giderken kameranızı unutmamanızı tavsiye ederiz. Geziniz sırasında Gürcü Larisini kullanabilirsiniz. Gürcü Lari’nin Abhazya ve Güney Osetya dışındaki bölgelerde de kullanıldığını hatırlamakta fayda var. Karadeniz’in doğusu ve Türkiye’nin güneybatısına komşu olan Gürcistan Telavi’de Gürcü ülkesinin resmi dili konuşulmaktadır. Ancak Sovyetler Birliği’nin de etkisiyle ülkedeki hemen herkesin Rusça konuştuğunu söylemek mümkün.

Telavi Gezilecek Yerler

Telavi’de hem doğal güzellikler hem de tarihi noktalar açısından ziyaret edebileceğiniz birçok cazibe merkezi bulunmaktadır. Gürcistan’da şarap denilince akla gelen ilk şehir olan Telavi‘de gezebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz.

Telavi Devlet Tarih ve Etnografya Müzesi: 1927 yılında kurulan bu müzede çok sayıda etnografik, nümizmatik ve testis eseri inceleyebilirsiniz.

Cholokashvili Caddesi: Şehrin en güzel caddelerinden biri olan Cholokashvili Caddesi, yakın zamanda yenilgiye uğradı. Güzelliğine güzellik kattı. Sokakta göreceğiniz renkli evler, ilginç kapılar ve oyma balkonlar çerçevenizi süsleyebilir.

Batonis Tsikhe Kalesi: Tarihi güzellikler arasında sayabileceğimiz bu kale, 17. ve 18. yüzyıllar arasında kraliyet ikametgahı olarak hizmet vermesi ile biliniyor.

Nadikvari Parkı: Çocuklarla gezilebilecek harika yerlerden biri olan Nadikvari Parkı hem bolca vakit geçirip hem de eğlenebileceğiniz bir yer. Yürüyüş parkurlarının yanı sıra birbirinden güzel doğası ve oyun alanları ile ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer olabilir. Ayrıca bu parkın konser, tiyatro gibi etkinliklerin yapıldığı bir açık hava konseptine sahip olduğunu da hatırlamakta fayda var.

Dev Çınar Ağacı: Telavi’ye gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken ve tarihe meydan okuyan bu çınar ağacı beğeninizi kazanacak.900 yıllık yaşıyla şehrin en büyük cazibe merkezi olan dev çınar ağacı ile hatıra fotoğrafı çekmeyi unutmayın.

Eski Shuamta: Telavi’ye sadece 7 kilometre uzaklıkta bulunan, tarihi 5.’si olan Ortodoks kilisesi, 19. yüzyıldan kalma en iyi korunmuş yapılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Komplekste 7. yüzyılda inşa edilmiş iki kubbeli kilise de görebilirsiniz.

Telavi Mutfağı

Karadeniz mutfağına benzer Gürcü lezzetlerini Telavi’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada bulabileceğiniz yemeklerden biri de Hınkal adında bir tür mantı. Türkiye’den tanıdık bir tada sahip hamur işlerini kırabilecek damak tadına uygun yiyecekler. Gürcü mutfağında çok acı ve baharatlı olmayan et, hamur işleri ve sebze yemekleri gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Tadabileceğiniz bir diğer tat ise Karadeniz mutfağından aşina olabileceğiniz, pişmek üzereyken üzerine yumurta kırılan haçapuri denen bir ekmek çeşididir. Ayrıca Gürcüler’in milli çorbası olarak bilinen Harço‘nun kuşbaşı etli bir şehir çorbası olduğunu söyleyebiliriz. Bu çorba üzerine kişniş yapraklarıyla servis edilir. Lobio, ponchiki, sulguni peyniri damak tadınıza göre tadabileceğiniz diğer lezzetler arasında.

Telavi Konaklama

Oldukça büyük ve hareketli bir şehir olan Telavi’de otel bulmak da çok kolay. Şehir merkezinde çok sayıda pansiyon ve otel alternatifi bulunmaktadır. Konaklamanız için bütçenize ve tatil anlayışınıza göre farklı konsept oteller tercih edebilirsiniz. Periyodik olarak değişebilir.

Telavi’de Ulaşım

Telavi’ye gitmek için Batum’dan Gürcistan’a özel aracınızla gidebilirsiniz. Başkent Tiflis‘e otobüs veya uçakla da gidebilirsiniz. Oradan Telavi’ye otobüsle ulaşabilirsiniz.

Tiflis

Tiflis, Ardahan’ın Göle ilçesinden başlayan ve uzun yolları kesen ve Hazar Denizi ile birleşen Kura Nehri’nin her iki kıyısında inşa edilen Gürcistan’ın başkentidir. Kültürel ve sosyal bir merkez olarak nitelendirilebilecek Tiflis, özellikle muhteşem tarihi eserleri ve kırmızı çatılı evleri ile herkes tarafından beğeniliyor. Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Asya kıtasında ve Ardahan’dan akıp Hazar Denizi’ne dökülen Kura Nehri’nin her iki kıyısında yer alıyor. Bakü – Tiflis – Ceyhan boru hattını oluşturan geçiş noktalarından biri, Azeri petrolü Akdeniz’e ve aynı zamanda Türkiye’de Avrupa’ya giden hattın bir parçasıdır Tarihi 5. yüzyıl şehri, birçok hâkimiyet gördü. Birçok eyaletteki yüzyıllar ve mekân, her birinin izlerini ve kültürünü birleştirerek bugün sahip olduğu atmosferi yaratmıştır. Ülkenin idari, kültürel ve ekonomik merkezi olan Tiflis, tüm endüstriyel ve kültürel atılımlarda her zaman öncüdür. Yöresel mutfağın en meşhur lezzetleri arasında bir tür pide olan haçapuri, Gürcü mantısı ve güveçte pişirilen etten oluşan kaskuşhuli sayılabilir. Tüm dünya tarafından sevilen Gürcü şarapları da birçok restoranda servis edilmektedir. Kura nehrinin her iki kıyısında kurulmuş olan Tiflis, Gürcistan’ın başkentidir. Antik çağda İpek Yolu üzerinde bulunan Tiflis, aynı zamanda ülkenin sanayi, kültür ve sosyal merkezidir. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı üzerinde bulunan şehir, Arnavut kaldırımlı sokakları, kırmızı çatılı evleri ve muhteşem tarihi eserleri ile dikkat çekiyor. Nüfus: 1.350.000 olan Tiflis birçok otel alternatifi sunuyor.

 • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız çok daha uygun fiyatlarla yerler bulabilirsiniz.

Tiflis’te Hava Durumu ve İklim

Kura nehrinin iki yakasında yer alan şehirde nemli ve yarı tropikal bir iklim hüküm sürer. Gürcistan geneline göre daha ılıman bir iklime sahiptir.

Tiflis’e Nasıl gidilir?

İstanbul’dan Tiflis’e direkt uçuşlar var. Uçuş süresi giden yönde yaklaşık 2 saat 25 dakika ve dönüş yönünde yaklaşık 2,5 saattir. Gürcistan’ın geri kalanına göre daha ılıman bir iklime sahip olan Tiflis‘e nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında gitmeniz tavsiye edilir.

Tiflis Mutfağı

Tiflis’te hem yöresel hem de Batı mutfağından bahsetmek mümkün. Yöresel mutfağın en bilinen yemeği, sadece Tiflis’te değil, tüm Gürcü şehirlerinde de bulabileceğiniz “haçapuri” dir. Khachapuri, peynir ve yumurtanın yoğun olarak kullanıldığı bir yemek çeşididir. Kolesterolü olanlar buna dikkat etmelidir. Diğer yöresel yemekler çoğunlukla ettir. Et ile yapılan yemeklerin yanında patates de servis ediliyor. Etli yemeklerle gelen özel soslar çok lezzetli, Batı mutfağı özellikle fastfood ürünleri ile öne çıkıyor. Gürcü meyve suları açık veya şişede servis edilir ve Tiflis’te Gürcü şaraplarını da tatmanız önerilir.

Gürcistan Türkiye Dış Temsilcilikleri

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ


Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi -GEORGIA
Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76
Faks: 00 995 32 222 06 66
embassy.tbilisi@mfa.gov.tr
http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Gürcistan

BATUM BAŞKONSOLOSLUĞU


Adres: Ninoshvili Caddesi No:9,Batum,Acara Özerk Cumhuriyeti,Gürcistan
Telefon: + 995 (422) 25 58 00 (Gürcü hattı) 0466 213 15 00 (Türk Hattı) +995
(422) 27 47 89 + 995 (422) 27 47 90 (Gürcü Hattı)
Faks: 0466 213 15 05 (Türk Hattı) +995 (422) 25 5 810
consulate.batumi@mfa.gov.tr
http://www.batum.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Acara Özerk Cumhuriyeti, Guria, Poti ve İmereti Bölgeleri

Gürcistan gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Gürcistan’a daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve Gürcistan’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap